ΦόρουμΗμερολόγιοΣυχνές ΕρωτήσειςΑναζήτησηΚατάλογος ΜελώνΟμάδες ΜελώνΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 

OΣΚΑΡ 2011 (με μια ελληνική υποψηφιότητα!)

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3 ... 8 ... 15  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Eleni7
Ο Καστλ είναι βοϊδομάτης

Αριθμός μηνυμάτων : 42623
Ημερομηνία εγγραφής : 18/10/2010
Τόπος : Ιωάννινα

ΔημοσίευσηΘέμα: OΣΚΑΡ 2011 (με μια ελληνική υποψηφιότητα!)   Τρι Ιαν 25, 2011 7:44 pm

Mετραμε πλεον αντιστροφα για την απονομη των 83ων βραβειων της αμερικανικης ακαδημιας κινηματογραφου.Τα περιφημα Οσκαρ,θα απονεμηθουν στις 27 του Φλεβαρη.Παρακατω,εχω ποσταρει τις υποψηφιοτητες.Μπορειτε να κανετε την μαντεψια σας και να πειτε την γνωμη σας.Αξιοσημειωτο ειναι το γεγονος,οτι για πρωτη φορα,μετα το 1977 και την Ιφιγενεια του Κακογιαννη,υπαρχει ελληνικη υποψηφιοτητα για Οσκαρ καλυτερης ξενογλωσσης ταινιας.Ο Κυνοδοντας του Γιωργου Λανθιμου,εχει ηδη σαρωσει στα Ευρωπαικα φεστιβαλ (Καννες,Δουβλινο,Σεραγιαβο) αλλα και στο Μοντρεαλ.Να πω οτι αυτη ειναι η 5η ελληνικη υποψηφιοτητα συνολικα,απο την ιδρυση των Οσκαρ.

Οι κυριοτερες υποψηφιοτητες ειναι:

Καλύτερη Ταινία

Black Swan
The Fighter
Inception
The Kids Are All Right
The King's Speech
27 Hours
Τhe Social Network
Toy Story 3
True Grit
Winter's Bone

Α' Αντρικού Ρόλου

Javier Bardem για το Biutiful
Jeff Bridges για το True Grit
Jesse Eisenberg για το The Social Network
Colin Firth για το The King's Speech
James Franco για το 127 Hours

Α' Γυναικείου Ρόλου

Annette Bening για το The Kids Are All Right
Nicole Kidman για το Rabbit Hole
Jennifer Lawrence για το Winter's Bone
Natalie Portman για το Black Swan
Michelle Williams για το Blue Valentine

Καλύτερη Ξενόγλωσση Ταινία

Biutiful Μεξικό
Dogtooth Ελλάδα
In a Better World Δανία
Incendies Καναδάς
Outside the Law (Hors-la-loi) Αλγερία

Σκηνοθεσίας

Darren Aronofsky για το Black Swan
David O. Russel για το The Fighter
Tom Hooper για το The King's Speech
David Fincher για το The Social Network
Joel και Ethan Coen για το True Grit

Β' Αντρικού Ρόλου

Cristian Bale για το The Fighter
John Hawkes για το Winter's Bone
Jeremy Renner για το The Town
Mark Ruffalo για το The Kids are Allright
Geoffrey Rush για το The King's Speech

Β' Γυναικείου Ρόλου

Amy Adams για το The Fighter
Helena Bonham Carter για το The King's Speech
Melissa Leo για το The Fighter
Hailee Steinfeld για το True Grit
Jacki Weaver για το Animal Kingdom

"Πρωταθλητρια" ταινια ειναι "ο Λογος του Βασιλια" (βρετανικη παραγωγη) με 12 υποψηφιοτητες,ενω 10 εχει το "True Grit".

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών
Τέρψη

Αριθμός μηνυμάτων : 8163
Ημερομηνία εγγραφής : 26/04/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: OΣΚΑΡ 2011 (με μια ελληνική υποψηφιότητα!)   Τρι Ιαν 25, 2011 8:01 pm

Ναι το έμαθα και χάρηκα απίστευτα!
Ομολογώ δεν έχω δει την ταινία και δεν ξέρω αν θέλω να την δω, αλλά ανεξαρτήτως της προσωπικής μου άποψης η χαρά για την χώρα μας είναι μεγάλη Very Happy

Eleni7
Ο Καστλ είναι βοϊδομάτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: OΣΚΑΡ 2011 (με μια ελληνική υποψηφιότητα!)   Τρι Ιαν 25, 2011 8:06 pm

Εδω που τα λεμε,ειναι αρκετα σκληρη ταινια.Δεν την βλεπεις και ευχαριστα.Εδω το τρειλερ:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
katroulina
Καρακατίνα Κουβά

Αριθμός μηνυμάτων : 46032
Ημερομηνία εγγραφής : 11/04/2010
Τόπος : Dreamland

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: OΣΚΑΡ 2011 (με μια ελληνική υποψηφιότητα!)   Τρι Ιαν 25, 2011 9:11 pm

μπραβο μας,συγχαρητηρια!!!!!

Θα την δω καποια στιγμη, φαινεται εκκεντρικη αλλα συνηθως κατι τετοιες ταινιουλες εμενα με τραβανε..

Απο τις προτεινομενες εχω δει black swan,toy story 3,inception,the town, rabbit hole...

Ευχομαι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ο Αρονοφκσι να κερδισει Οσκαρ σκηνοθεσιας γιατι το αξιζει πραγματικα...η δουλεια του ειναι εικαστικο αριστουργημα,εχει παντοτε εναν ιδιαιτερο τροπο να σου περναει επακριβως την ψυχολογια του πρωταγωνιστη..

Το the town,για μενα ηταν αρκετα υπερεκτιμημενο και μετριο..ουτε ιδιαιτερες ερμηνειες,ουτε ιδιαιτερη πλοκη...σε καμια περιπτωση δεν ειναι για Οσκαρ

Toy Story 3 τι να λεμε τωρα, ερωτας μεγαλος και τρανος!!!!!Πολυ δυσκολο να κερδισει το Οσκαρ, μεγαλος ο ανταγωνισμος αλλα και μονο που βρεθηκε στις υποψηφιοτητες το αξιζε και με το παραπανω!

Εχω ακουσει τρομερα καλες κριτικες για το Blue Valentine, ταινια που θα δω σιγουρα,μολις βρω χρονο...

Kings Speech, κατι μου λεει οτι ο Colin Firth θα τον παρει τον α αντρικο στανταρακι...δεν εχω δει τη ταινια αλλα ειναι απ τα φαβορι...

Το Rabbit Hole, απ τα καλα indie films,η Nicole επεστρεψε επιτελους με κατι ποιοτικο, αλλα οχι για Οσκαρ ερμηνειας σιγουρα ..

Οι δικες μου προβλεψεις,διαισθητικα (και αναλογα με τι εχω δει) ειναι :

Α' Αντρικού Ρόλου

Colin Firth για το The King's Speech

Α' Γυναικείου Ρόλου

Natalie Portman για το Black Swan

Biutiful Μεξικό

Σκηνοθεσίας

Darren Aronofsky για το Black Swan (Πρεπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να το κερδισει, αν δεν παρει η Πορτμαν Οσκαρ, αυτος πρεπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ)
Β' Αντρικού Ρόλου

?

Β' Γυναικείου Ρόλου

?

Και καλυτερη ταινια ειμαι αναμεσα σε 2...

1)
Inception

ή

2)Τhe Social Network

ήταν οι πιο εμπορικες και πολυδιαφημισμενες ταινιες για φετος...δεν ειναι η προσωπικη μου προτιμηση για τη κορυφη αλλα πιστευω οτι μια απ τις 2 θα βγει...

You've got to lose to know how to win.
Τέρψη

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: OΣΚΑΡ 2011 (με μια ελληνική υποψηφιότητα!)   Τρι Ιαν 25, 2011 9:42 pm

Ενδιαφέρον κατρουλίνα θα το κάνω και γω αυτό με τις προβλέψεις Smile

Από τις υποψήφιες ταινίες έχω δει: Black Swan, Inception, The Social Network και τις περισσότερες εκτός των True Grit και Winter's Bone τις είχα στην λίστα για να τις δω όσο πιο γρήγορα αλλά λόγω εξεταστικής δεν μπορώ ακόμη.

-Πιστεύω πως πρέπει να το πάρει το inception αν και πολύ φοβάμαι πως θα γίνει πάλι η στραβή και θα το πάρει κανένα social network.

Για πρώτο ανδρικό ρόλο έχω δει μόνο τον Jesse Eisenberg στο The Social Network και δεν θεωρώ πως ούτε για αστείο θα το πάρει αυτός.

-Ο Jeff Bridges στο True Grit σίγουρα θα είναι καλός αλλά δεν παίζει δεύτερη χρονιά να το πάρει, αυτά τα κάνει μόνο ο Tom Hanks Razz
Έχω ακούσει τα καλύτερα για τον Javier Bardem στο Biutiful και για τον Colin Firth στο The King's Speech και θα ήθελα να το πάρει ο Colin γιατί του χρωστάνε. Η άποψή μου είναι πως αυτοί οι δύο είναι καλύτεροι γενικώς ηθοποιοί από τους υποψήφιους, αν και βέβαια άκουσα φοβερές κριτικές για την καλύτερη ερμηνεία της ζωής του James Franco στο 127 Hours.

Για τον πρώτο γυναικείο ρόλο δεν ξέρω.

-Για την Annette Bening στο The Kids Are All Right δεν έχω άποψη, αν και την ταινία ήθελα πολύ να την δω όταν παιζόταν αλλά δεν βρήκα άνθρωπο να θέλει να έρθει μαζί μου No .
Η Nicole Kidman στο Rabbit Hole μου φάνηκε επιτέλους πολύ καλή μετά από τόσο καιρό μαλακίας και ακινησίας λόγω των πλαστικών! Για την Jennifer Lawrence στο Winter’s Bone δεν έχω ιδέα και θεωρώ και θέλω πολύ να το πάρει η Natalie Portman στο Black Swan!!! cheers
Η Michelle Williams στο Blue Valentine τώρα θα είναι λογικά καλή και την ταινία θέλω πολύ να την δω, αλλά δεν με τρελαίνει κιόλας.

Στον δεύτερο ανδρικό ρόλο τώρα δεν έχω δει παρα μόνο την ερμηνεία ενός υποψηφίου, οπότε δεν είμαι πολύ αντικειμενική.

-Ο Christian Bale για το The Fighter πήρε χρυσή σφαίρα μεν, αλλά δεν τον θεωρώ εγώ ιδιαίτερα σπουδαίο. Βέβαια θεωρώ πως μάλλον αυτός θα το πάρει.
Τον κύριο John Hawkes στο Winter's Bone δεν τον ξέρω.
Ο Mark Ruffalo για το The Kids Are All Right...τι σκέφτονταν??? Shocked
Ο Jeremy Renner για το The Town είναι και ο μόνος που έχω δει και ήταν φοβερά καλός. Σε μια καλή κατ'εμέ ταινία, όμως όχι και κάτι τρομερό κατάφερε αν και φουλ δευτεραγωνιστής να κάνει εντύπωση και να μείνει η μορφή του σε όλους. Μεγαλύτερη επιτυχία θεωρώ να είσαι υποψήφιος προερχόμενος από ταινία που δεν κάνει βόλτα στα όσκαρ με δεκάδες υποψηφιότητες, παρά να είσαι υποψήφιος για μια που δεν άφησε κατηγορία για κατηγορία και συνεπώς σε προωθεί η ίδια πολύ και όχι μόνο εσύ και η ερμηνεία σου.
Ε τώρα ο Geoffrey Rush είναι εγγύηση! Ηθοποιάρα αν και δυστυχώς δεν το κόβω να παίρνει τίποτα.

Ο δεύτερος γυναικείος ρόλος δεν με βοηθαει γιατί δεν έχω δει καμία από τις κυρίες.

-Η Bonham Carter είναι σαφως η καλύτερη ηθοποιός από τις συνυποψήφιες. Να το παίρνει δεν το βλέπω.
Δεν ξερω καθόλου την Hailee Steinfeld για το True Grit.
Η Melissa Leo πήρε την χρυσή και θεωρώ πως ίσως της δώσουν και το όσκαρ.
Η Amy Adams είναι επίσης μια καλή νέα ηθοποιός.
Για την Jacki Weaver επίσης δεν έχω άποψη.

Και τέλος για σκηνοθεσία δεν έχω λόγια που δεν έβαλαν τον Nolan! Mad

-Θέλω και απαιτώ να το πάρει ο Darren Aronofsky για το Black Swan από την στιγμή που ο Nolan δεν είναι εντός συναγωνισμού.
Αν το πάρει κανένας David Fincher-The Social Network θα αυτοπυρποληθώ! Ήδη του έδωσαν Χρυσή σφαίρα! grrrrr

katroulina
Καρακατίνα Κουβά

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: OΣΚΑΡ 2011 (με μια ελληνική υποψηφιότητα!)   Τρι Ιαν 25, 2011 10:04 pm

Παράθεση :
Η Michelle Williams στο Blue Valentine τώρα θα είναι λογικά καλή και την
ταινία θέλω πολύ να την δω, αλλά δεν με τρελαίνει κιόλας.

πρεπει να ναι πολυ καλη ταινια αλλα πιστευω οτι αυτο συμβαινει λογω χημειας του πρωταγωνιστικου διδυμου...λογικα θα δενουν καλα μαζι αλλα για Οσκαρ α γυναικειου?

Δυσκολο...

Μπορει να κατανταω γραφικη που θα το πω αλλα η Πορτμαν ελιωσε για το ρολο...εχασε 10 κιλα κι εκανε επι ενα χρονο μαθηματα μπαλετου,ξεπατωθηκε για να μοιαζει με μπαλαρινα.....δεν παραπονιεμαι βεβαια γιατι πηρε χρυση σφαιρα οποτε νταξει.. Smile

Παράθεση :
Ο Christian Bale για το The Fighter πήρε χρυσή σφαίρα μεν, αλλά δεν τον
θεωρώ εγώ ιδιαίτερα σπουδαίο. Βέβαια θεωρώ πως μάλλον αυτός θα το πάρει.

Κι εγω αυτος πιστευω οτι θα το παρει. Προσωπικα σαν ανθρωπος μου βγαζει μια αντιπαθεια αλλα ειναι πολυ καλος στη δουλεια του και τα δινει ολα.Σε μια εκπομπη ειχα ακουσει πως του ζητηθηκε μια φορα να παιξει ενα ρολο ανορεξικου(?).απεργου πεινας(?) δεν θυμαμαι κι αυτος εχασε 25 κιλα σε παρα πολυ λιγο χρονικο διαστημα. Ετρωγε καθε μερα μονο μια κονσερβα τονου κι ενα μηλο! Shocked

Παράθεση :
Η Bonham Carter είναι σαφως η καλύτερη ηθοποιός από τις συνυποψήφιες.
Να το παίρνει δεν το βλέπω.

Ισχυει. Δεν νομιζω να κερδισει..

Παράθεση :
Και τέλος για σκηνοθεσία δεν έχω λόγια που δεν
έβαλαν τον Nolan! Mad

ΕΛΑ ΜΟΥ ΝΤΕ!!! Βεβαια ετσι και ηταν Nolan,Aronofsky στην ιδια κατηγορια θα γινοταν της π@ρνης!!!!!

Και παλι θα διαλεγα Aronofsky...εχω αδυναμια στην δουλεια του γιατι ειναι ανθρωποκεντρικη..στην πρωτοτυπια το χουν και οι 2....στην προωθηση του συναισθηματικου κοσμου του ηρωα ειναι μακραν μπροστα ο Αρονοφσκι!Ποια ταινια του να διαλεξεις? Pi? Requiem for a Dream? Fountain? Ποια ταινια του δεν στηριζεται στην πολυμορφικη ανθρωπινη φυση?

Eleni7
Ο Καστλ είναι βοϊδομάτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: OΣΚΑΡ 2011 (με μια ελληνική υποψηφιότητα!)   Τρι Ιαν 25, 2011 10:07 pm

Nα κανω και εγω μια προβλεψη(αν και τα Οσκαρ ειναι απροβλεπτα)

Καλύτερη Ταινία

ΦΑΒΟΡΙ : Τhe Social Network,πηρε την Χρυση σφαιρα (κατι σαν exit poll των Οσκαρ),ενω πραγματευεται,με μεγαλη επιτυχια,ενα συγχρονο φαινομενο της εποχης μας,οπως ειναι το facebook.

ΑΟΥΤΣΑΙΝΤΕΡ : True Grit,ριμεικ της ταινιας του 1969,που αγαπησε το αμερικανικο κοινο.Ατου της ταινιας,οι αδερφοι Κοεν

Α' Αντρικού Ρόλου

ΑΟΥΤΣΑΙΝΤΕΡ : Javier Bardem για το Biutiful,θα ειναι πολυ μεγαλη εκπληξη η βραβευση του,αλλα εκανε φανταστικη δουλεια στην ταινια.

ΦΑΒΟΡΙ : Colin Firth για το The King's Speech,ομολογω οτι δεν το εχω δει ακομα,αλλα μιλαμε για εναν πολυ μεγαλο ηθοποιο,ο οποιος δεν εχει αναγνωριστει οπως θα του αξιζε απο το αμερικανικο κοινο.Πηρε την Χρυση Σφαιρα,ομως,μπορει να πεσει στην κλασσικη παγιδα που ειδαμε τα προηγουμενα χρονια, να "χαντακωνονται",δηλαδη, τα φαβορι-νικητες των Σφαιρων.Μπορει να μην τον δουν με καλο ματι τα μελη της Ακαδημιας.

Α' Γυναικείου Ρόλου

ΦΑΒΟΡΙ : Natalie Portman για το Black Swan,ουτε να το σκεφτουν να το δωσουν αλλου.Η Πορτμαν ειναι το next big thing του Χολλιγουντ.Νομιζω,οτι αν συνεχισει στο ιδιο επιπεδο,θα παρει πολλα ακομη αγαλματακια στο μελλον.

ΦΑΒΟΡΙ : Biutiful Μεξικό,εξαιρετικη ταινια,που την απογειωσε ο Μπαρδεμ.Η Ακαδημια,αλλα και το αμερικανικο κοινο,τα "παει" τα ισπανικα.

ΑΟΥΤΣΑΙΝΤΕΡ : Dogtooth Ελλάδα,σαρωσε ολα τα βραβεια στα μεγαλα φεστιβαλ,που κατ' εξοχην βραβευουν ψαγμενες και ποιοτικες ταινιες.Το προβλημα ομως ειναι οτι αυτο το στυλακι δεν κολλαει στο Χολλυγουντ.Θα ειναι πολυ μεγαλη εκπληξη η βραβευση του (και πολυ ευχαριστη ταυτοχρονα).

Σκηνοθεσίας

ΦΑΒΟΡΙ : Darren Aronofsky για το Black Swan,συνηθως,αυτη η κατηγορια παει μαζι κ με το Οσκαρ για την ταινια.Δεν βλεπω το black swan να μπορει να νικησει,ομως ο συγκεκριμενος σκηνοθετης ειναι απο τους καλυτερους αυτη την στιγμη (βλ. Ρεκβιεμ,Παλαιστης).Νομιζω οτι του χρωστανε ενα Οσκαρ,καθως εκανε και σε αυτη την ταινια καλη δουλεια.

ΑΟΥΤΣΑΝΤΕΡ : Joel και Ethan Coen για το True Grit,τα λογια περιττα.Εχουν κανει ταινιαρες.Αν το True Grit παρει την κουπα στις ταινιες,τοτε μαλλον θα εχουμε και νταμπλ.

Β' Αντρικού Ρόλου

Δεν εχω αποψη.Η διαισθηση μου λεει Κριστιαν Μπειλ.Δεν νομιζω να το παρει ο Ρας.

Β' Γυναικείου Ρόλου

ΦΑΒΟΡΙ : Helena Bonham Carter για το The King's Speech,και αυτη μεγαλη ηθοποιος.Εχει παιξει τα παντα και αγαλματακι δεν εχει δει.Το μονο που την εμποδιζει απο το να το σηκωσει,ειναι κατα ποσο οι Αμερικανοι θα ψηφισουν μια βρετανικη παραγωγη οπως το King's Speech.Αν παρουν τετοια "γραμμη" τοτε υπαρχει περιπτωση οι Αγγλοι να σαρωσουν τα βραβεια ηθοποιων,και ισως και να κανουν την εκπληξη και για την ταινια.

Γενικα:Το λατρευτο Toy story,δεν υπαρχει περιπτωση να παρει βραβειο για την καλυτερη ταινια.Θα το παρει για τα "παιδικα".Παντως ειναι μεγαλη επιτυχια που γινεται μολις η 2η ταινια κινουμενων σχεδιων που προτεινεται για Οσκαρ καλυτερης ταινιας τουλαχιστον την τελευταια 20ετια.Μπορει κ το διαστημα να ειναι μεγαλυτερο,αλλα δεν θυμαμαι καλα.Η πρωτη υποψηφιοτητα ηταν περισυ με το απιστευτο Up.
katroulina
Καρακατίνα Κουβά

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: OΣΚΑΡ 2011 (με μια ελληνική υποψηφιότητα!)   Τρι Ιαν 25, 2011 10:17 pm

Eleni7 έγραψε:
Nα κανω και εγω μια προβλεψη(αν και τα Οσκαρ ειναι απροβλεπτα)

Καλύτερη Ταινία

ΦΑΒΟΡΙ : Τhe Social Network,πηρε την Χρυση σφαιρα (κατι σαν exit poll των Οσκαρ),ενω πραγματευεται,με μεγαλη επιτυχια,ενα συγχρονο φαινομενο της εποχης μας,οπως ειναι το facebook.

ΑΟΥΤΣΑΙΝΤΕΡ : True Grit,ριμεικ της ταινιας του 1969,που αγαπησε το αμερικανικο κοινο.Ατου της ταινιας,οι αδερφοι Κοεν

Α' Αντρικού Ρόλου

ΑΟΥΤΣΑΙΝΤΕΡ : Javier Bardem για το Biutiful,θα ειναι πολυ μεγαλη εκπληξη η βραβευση του,αλλα εκανε φανταστικη δουλεια στην ταινια.

ΦΑΒΟΡΙ : Colin Firth για το The King's Speech,ομολογω οτι δεν το εχω δει ακομα,αλλα μιλαμε για εναν πολυ μεγαλο ηθοποιο,ο οποιος δεν εχει αναγνωριστει οπως θα του αξιζε απο το αμερικανικο κοινο.Πηρε την Χρυση Σφαιρα,ομως,μπορει να πεσει στην κλασσικη παγιδα που ειδαμε τα προηγουμενα χρονια, να "χαντακωνονται",δηλαδη, τα φαβορι-νικητες των Σφαιρων.Μπορει να μην τον δουν με καλο ματι τα μελη της Ακαδημιας.

Α' Γυναικείου Ρόλου

ΦΑΒΟΡΙ : Natalie Portman για το Black Swan,ουτε να το σκεφτουν να το δωσουν αλλου.Η Πορτμαν ειναι το next big thing του Χολλιγουντ.Νομιζω,οτι αν συνεχισει στο ιδιο επιπεδο,θα παρει πολλα ακομη αγαλματακια στο μελλον.

ΦΑΒΟΡΙ : Biutiful Μεξικό,εξαιρετικη ταινια,που την απογειωσε ο Μπαρδεμ.Η Ακαδημια,αλλα και το αμερικανικο κοινο,τα "παει" τα ισπανικα.

ΑΟΥΤΣΑΙΝΤΕΡ : Dogtooth Ελλάδα,σαρωσε ολα τα βραβεια στα μεγαλα φεστιβαλ,που κατ' εξοχην βραβευουν ψαγμενες και ποιοτικες ταινιες.Το προβλημα ομως ειναι οτι αυτο το στυλακι δεν κολλαει στο Χολλυγουντ.Θα ειναι πολυ μεγαλη εκπληξη η βραβευση του (και πολυ ευχαριστη ταυτοχρονα).

Σκηνοθεσίας

ΦΑΒΟΡΙ : Darren Aronofsky για το Black Swan,συνηθως,αυτη η κατηγορια παει μαζι κ με το Οσκαρ για την ταινια.Δεν βλεπω το black swan να μπορει να νικησει,ομως ο συγκεκριμενος σκηνοθετης ειναι απο τους καλυτερους αυτη την στιγμη (βλ. Ρεκβιεμ,Παλαιστης).Νομιζω οτι του χρωστανε ενα Οσκαρ,καθως εκανε και σε αυτη την ταινια καλη δουλεια.

ΑΟΥΤΣΑΝΤΕΡ : Joel και Ethan Coen για το True Grit,τα λογια περιττα.Εχουν κανει ταινιαρες.Αν το True Grit παρει την κουπα στις ταινιες,τοτε μαλλον θα εχουμε και νταμπλ.

Β' Αντρικού Ρόλου

Δεν εχω αποψη.Η διαισθηση μου λεει Κριστιαν Μπειλ.Δεν νομιζω να το παρει ο Ρας.

Β' Γυναικείου Ρόλου

ΦΑΒΟΡΙ : Helena Bonham Carter για το The King's Speech,και αυτη μεγαλη ηθοποιος.Εχει παιξει τα παντα και αγαλματακι δεν εχει δει.Το μονο που την εμποδιζει απο το να το σηκωσει,ειναι κατα ποσο οι Αμερικανοι θα ψηφισουν μια βρετανικη παραγωγη οπως το King's Speech.Αν παρουν τετοια "γραμμη" τοτε υπαρχει περιπτωση οι Αγγλοι να σαρωσουν τα βραβεια ηθοποιων,και ισως και να κανουν την εκπληξη και για την ταινια.

Γενικα:Το λατρευτο Toy story,δεν υπαρχει περιπτωση να παρει βραβειο για την καλυτερη ταινια.Θα το παρει για τα "παιδικα".Παντως ειναι μεγαλη επιτυχια που γινεται μολις η 2η ταινια κινουμενων σχεδιων που προτεινεται για Οσκαρ καλυτερης ταινιας τουλαχιστον την τελευταια 20ετια.Μπορει κ το διαστημα να ειναι μεγαλυτερο,αλλα δεν θυμαμαι καλα.Η πρωτη υποψηφιοτητα ηταν περισυ με το απιστευτο Up.

Συμφωνω σχεδον με ολα!!!!! cheers cheers cheers cheers

το Τοy Story ειναι σταθερη αξια, ηταν ειναι και θα ειναι απ τα αγαπημενα μου παιδικα.Το up δεν εχω αξιωθει ακομα η κακουργα να το δω!!!! [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Ελενη το Buitiful το χεις δει?

Τέρψη

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: OΣΚΑΡ 2011 (με μια ελληνική υποψηφιότητα!)   Τρι Ιαν 25, 2011 10:24 pm

xezoulina έγραψε:
Παράθεση :
Ο Christian Bale για το The Fighter πήρε χρυσή σφαίρα μεν, αλλά δεν τον
θεωρώ εγώ ιδιαίτερα σπουδαίο. Βέβαια θεωρώ πως μάλλον αυτός θα το πάρει.

Κι εγω αυτος πιστευω οτι θα το παρει. Προσωπικα σαν ανθρωπος μου βγαζει μια αντιπαθεια αλλα ειναι πολυ καλος στη δουλεια του και τα δινει ολα.Σε μια εκπομπη ειχα ακουσει πως του ζητηθηκε μια φορα να παιξει ενα ρολο ανορεξικου(?).απεργου πεινας(?) δεν θυμαμαι κι αυτος εχασε 25 κιλα σε παρα πολυ λιγο χρονικο διαστημα. Ετρωγε καθε μερα μονο μια κονσερβα τονου κι ενα μηλο! Shocked
Ναι το ξέρω το γεγονός, δεν έχω δει την ταινία και μάλιστα θεωρώ πως αποτέλεσε το τέλος της όποιας γοητείας και ομορφιάς είχε συγκεκριμένος. Μέχρι πριν από αυτό ήταν και ωραίος μπορώ να πω, μόλις το έκανε αυτό δεν κατάφερε ποτέ να επανέλθει από τότε και είναι μονίμως σαν ετοιμοθάνατη γιαγιάκα.
Σαν ηθοποιός επίσης δεν θεωρώ πως είναι κάτι το τρομερό. Σαν batman πχ τον καπελώνει ακόμα και η γάτα που περνάει στο πλάνο.

xezoulina έγραψε:
Παράθεση :
Και τέλος για σκηνοθεσία δεν έχω λόγια που δεν
έβαλαν τον Nolan! Mad

ΕΛΑ ΜΟΥ ΝΤΕ!!! Βεβαια ετσι και ηταν Nolan,Aronofsky στην ιδια κατηγορια θα γινοταν της π@ρνης!!!!!

Και παλι θα διαλεγα Aronofsky...εχω αδυναμια στην δουλεια του γιατι ειναι ανθρωποκεντρικη..στην πρωτοτυπια το χουν και οι 2....στην προωθηση του συναισθηματικου κοσμου του ηρωα ειναι μακραν μπροστα ο Αρονοφσκι!Ποια ταινια του να διαλεξεις? Pi? Requiem for a Dream? Fountain? Ποια ταινια του δεν στηριζεται στην πολυμορφικη ανθρωπινη φυση?
Ναι και οι δύο είναι εξαιρετικοί και αν ήταν συνυποψήφιοι δεν θα μπορούσα να διαλέξω το ομολογώ. Αλλά όποιος από τους δυο και αν το έπαιρνε θα ήμουν ευχαριστημένη. Τώρα όμως που ο Nolan δεν είναι απαιτώ να το πάρει ο Daren γιατί θα τα σπάσω όλα! Mad
Επίσης Requiem for a Dream Ypoklisi

Eleni7
Ο Καστλ είναι βοϊδομάτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: OΣΚΑΡ 2011 (με μια ελληνική υποψηφιότητα!)   Τρι Ιαν 25, 2011 10:27 pm

Tο εχω δει αποσπασματικα.Ειναι και αυτο στα must για μετα την εξεταστικη,ομως ,ελεω Μπαρδεμ,δεν κρατηθηκα και εχω δει αρκετα parts.Oλη η ταινια μονος του ειναι ο πο^&στης.Ηθοποιαρα.Σου το συστηνω...Απλα πρεπει να "ψαχτεις" με τους υποτιτλους.Εκτος και αν μιλας Ισπανικα. Wink

Σοβαρα δεν εχεις δει το Up?Συγκλονιστικη ταινια.Θα γελασεις και θα δακρυσεις ταυτοχρονα.

Έχει επεξεργασθεί από τον/την Eleni7 στις Τρι Ιαν 25, 2011 10:31 pm, 2 φορές συνολικά

OΣΚΑΡ 2011 (με μια ελληνική υποψηφιότητα!)
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 15Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3 ... 8 ... 15  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» People's Choice Awards 2011
» Διαγωνισμός φαν φικ Απρίλιος 2011- Ψηφοφορία
» The Uglies Series
» Peter Facinelli
» The Runaways

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Telestars Boards :: Γενικά :: Cinema-
Μετάβαση σε: