ΦόρουμΗμερολόγιοΣυχνές ΕρωτήσειςΑναζήτησηΚατάλογος ΜελώνΟμάδες ΜελώνΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 

The Hours

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
katroulina
Καρακατίνα Κουβά

Αριθμός μηνυμάτων : 46032
Ημερομηνία εγγραφής : 11/04/2010
Τόπος : Dreamland

ΔημοσίευσηΘέμα: The Hours   Τετ Δεκ 15, 2010 8:38 pm

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Αγγλία 1923. Η διάσημη συγγραφέας Βιρτζίνια Γουλφ, η οποία ξεκινά να γράφει το διάσημο μυθιστόρημά της, το κλασσικό Κυρία Νταλογουέι σ ένα προάστιο του Λονδίνου, προσπαθώντας παράλληλα, ν αντισταθεί στην τρέλα που αρχίζει να κυριεύει το μυαλό της και την τάση αυτοκτονίας της! Αμερική 1951. Η φαινομενική ήσυχη και ευτυχισμένη νοικοκυρά Λόρα Μπράουν που ζει στο Λος Άντζελες, έχει μόλις αρχίσει την ανάγνωση του βιβλίου ¨Κυρία Νταλαγουέι. Μετά το τέλος της ανάγνωσης, θα πάρει μια απόφαση, που θα αποβεί μοιραία τόσο γι αυτήν, όσο και την οικογένειά της. Και τέλος, πενήντα χρόνια μπροστά η επιτυχημένη εκδότρια Κλαρίσα Βόγκαν (η μοντέρνα εκδοχή της Κυρίας Νάλαγουέι), που ζει στη Νέα Υόρκη του σήμερα, που ετοιμάζει ένα μεγάλο πάρτι για τον Ρίτσαρντ, διακεκριμένο ποιητή, που χάνει τη μάχη με το AIDS. Τρεις τόσο διαφορετικές γυναίκες γυναίκες, σε τρεις διαφορετικές εποχές. Τρεις ξεχωριστές ιστορίες τριών, άγνωστων μεταξύ τους, γυναικών, οι οποίες όμως είναι αναπόσπαστα δεμένες μεταξύ τους, καταλήγοντας απρόσμενα σ ένα αναπάντεχο τέλος που θα σας συγκλονίσει.

----------------------------------------------------------------------------------------------

Σχολια--->Διαμαντι.Αριστουργημα.Κομψοτεχνημα.

Στη μουσικη Φιλιπ Γκλας....πανμεγιστο soundtrack,ισως απ τα ωραιοτερα που εχω ακουσει σε ταινια...

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Δεν μπορω να βρω λεξεις ανταξιες της ταινιας...ερμηνειες τοσο δυνατες που μου πηρε 3 ωρες να ολοκληρωσω το εργο καθως εβλεπα επιτοπου τις σκηνες ξανα και ξανα..

Ερωτευτηκα τη Νικολ Κιτμαν...της βγαζω το καπελο...προτεινω πριν τη δειτε να κανετε ενα check τη βιογραφια της Βιρτζινια Γουλφ...εγω το κανα και πορωθηκα περισσοτερο...

Like a Star @ heaven Εννοειται πως απευθυνεται σε ωριμους θεατες...Δορινακι stay away απ τη ταινια!!!!

You've got to lose to know how to win.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών
filareti
Ύαινα

Αριθμός μηνυμάτων : 5138
Ημερομηνία εγγραφής : 12/04/2010
Τόπος : αλλού

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: The Hours   Τετ Δεκ 15, 2010 8:51 pm

Παράθεση :
Εννοειται πως απευθυνεται σε ωριμους θεατες...Δορινακι stay away απ τη ταινια!!!!

gelio gelio gelio

Καλα,η Κιντμαν ειχε μεταμορφωθει.Δεν το πιστευα οτι ειναι αυτη στην ταινια.
Την ειχα δει στην τηλεοραση πριν απο χρονια και κυριως απο τη δευτερη ιστορια και μετα, οποτε δεν την ειχα εκτιμησει ολοκληρωμενα,αλλα μου ειχε αρεσει.
Δανειστηκα το dvd τις προαλλες ομως,θα τη δω ολη καποια στιγμη.

Nothing is permanent in this wicked world,not even our trouble
Silv
Στην αγκαλιά του Πιρουλίτο!

Αριθμός μηνυμάτων : 7101
Ημερομηνία εγγραφής : 24/04/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: The Hours   Πεμ Δεκ 16, 2010 2:14 am

Καλά, την έχω δει αυτή την ταινία (όχι μόνο μία φορά Laughing ) και την είχα υπερλατρέψει... Τα λόγια είναι απλά περιττά...
Αριστούργημα πραγματικά. Ypoklisi Ypoklisi Ypoklisi Ypoklisi Ypoklisi Ypoklisi Ypoklisi Ypoklisi Ypoklisi Ypoklisi Ypoklisi Ypoklisi Ypoklisi

Όσο για το Escape το είχα ακούσει πριν κάτι χρόνια για πρώτη φορά (στον Παπακαλιάτη Laughing ) κι από τότε το έχω λιώσει απλά.. Δεν υπάρχει απλά... Ypoklisi Ypoklisi Ypoklisi Ypoklisi Ypoklisi
katroulina
Καρακατίνα Κουβά

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: The Hours   Πεμ Δεκ 16, 2010 1:16 pm

Παράθεση :
Δανειστηκα το dvd τις προαλλες ομως,θα τη δω
ολη καποια στιγμη.

δες την ξανα και σου προτεινω να τη δεις μονη σου..εγω ειχα βαλει κι ακουστηκα για ν ακουω καθαρα τις φωνες των χαρακτηρων...τοσο θεα ηταν η Κιτμαν που εχει αλλοιωσει τελειως τη φωνη της για το ρολο....αυτο το βραχνο που εβγαζε ολο το συναισθημα και την μελαγχολια της, χωρις να χρειαστουν δακρυα ηταν απιστευτο.. [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

αγαπημενες μου σκηνες--->

-Βιρτζινια να κοιτα το πεθαμενο καναρινι

- ολες οι σκηνες της Κλαρισα με τον Ριτσαρντ...τρομεροι ηθοποιοι και οι 2
τι να λεμε τωρα

-Το φιλι Βιρτζινιας και Βανεσσας...παρα πολυ δυνατο...

-Το απλανες βλεμμα της Τζουλιαν Μουρ οταν εφτιαχνε το κεικ, και η σκηνη που εκλαιγε στη τουαλετα...

-ο επιλογος.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

katroulina
Καρακατίνα Κουβά

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: The Hours   Πεμ Δεκ 16, 2010 1:18 pm

Silv (Πεμ Dec 16, 2010 2:14 am) έγραψε:
Καλά, την έχω δει αυτή την ταινία (όχι μόνο μία φορά Laughing ) και την είχα υπερλατρέψει... Τα λόγια είναι απλά περιττά...
Αριστούργημα πραγματικά. [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Όσο για το Escape το είχα ακούσει πριν κάτι χρόνια για πρώτη φορά (στον Παπακαλιάτη Laughing ) κι από τότε το έχω λιώσει απλά.. Δεν υπάρχει απλά... [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

ολο το soundtrack ειναι τρομερο, ο Philip Glass ειναι απλα ανυπερβλητος!

The Hours
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Telestars Boards :: Γενικά :: Cinema-
Μετάβαση σε: