ΦόρουμΗμερολόγιοΣυχνές ΕρωτήσειςΑναζήτησηΚατάλογος ΜελώνΟμάδες ΜελώνΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 

O γατόπαρδος / Il gatopardo

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
kartalitsa

Αριθμός μηνυμάτων : 44
Ημερομηνία εγγραφής : 12/04/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: O γατόπαρδος / Il gatopardo   Δευ Αυγ 30, 2010 5:29 pm

Γεια σας και καλως σας βρηκα!!!
Τον καιρο που ημουν μακρια σας ειδα διαφορες ταινιες, αλλα η συγκλονιστικοτερη ολων ηταν "Ο γατοπαρδος", του Λουκινο Βισκοντι, με τους Μπαρτ Λανκαστερ, Αλεν Ντελον και Κλαουντια Καρντιναλε.

Πραγματικα ηταν μια απο τις ωραιοτερες ταινιες που εχω δει ποτε, κυριως γιατι "γεμιζε" το ματι με εικονες, με υπεροχα πλανα και καδραρισματα...

Εκτος απο τα μο-να-δι-κα σκηνικα και τα τελεια κοστουμια, την αψογη μουσικη επενδυση (Νινο Ροτα, φυσικα!!) και την απαραμιλλη σκηνοθεσια, αυτο που εκανε την διαφορα ηταν η ερμηνεια του Μπαρτ Λανκαστερ! Ο μεγαλος ηθοποιος σε ρεσιταλ ερμηνειας, με τρομακτικη εσωτερικοτητα και εκφραστικοτητα....

Ο Αλεν Ντελον μου φανηκε απλα καλος, αν και κουκλος, οπως και η Κλαουντια Καρντιναλε, η οποια ηταν εκνευριστικα πανεμορφη...

Η ταινια διαδραματιζεται στη Σικελια, καπου στα τελη του 19ου αιωνα και εχει ως κυριο θεμα της την κοινωνικη αλλαγη και διαστρωματωση. Ενδιαφερουσα η οπτικη του Βισκοντι, αλλα προσωπικα με κεντρισε πολυ περισσοτερο η εικονα παρα το περιεχομενο της.

Τη συστηνω ανεπιφυλακτα σε οποιον θελει να γεμισει ποιοτικα 3 ωρες απο τη ζωη του!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών
marion

Αριθμός μηνυμάτων : 1135
Ημερομηνία εγγραφής : 11/04/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: O γατόπαρδος / Il gatopardo   Τρι Σεπ 21, 2010 5:25 pm

Ταινιαρα!!!Την εχω δει ισα με 5 φορες και δεν την χορταινω!Εχω και μια αδυναμια στον Βισκοντι...

O γατόπαρδος / Il gatopardo
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» O γατόπαρδος / Il gatopardo

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Telestars Boards :: Γενικά :: Cinema-
Μετάβαση σε: