ΦόρουμΗμερολόγιοΣυχνές ΕρωτήσειςΑναζήτησηΚατάλογος ΜελώνΟμάδες ΜελώνΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 

House

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3 ... 18 ... 35  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
SophiaSonia21
ξαναμμένη γαλοπούλα

Αριθμός μηνυμάτων : 824
Ημερομηνία εγγραφής : 11/04/2010
Τόπος : Εδώ, εκεί, παρά πέρα...

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: House   Σαβ Απρ 17, 2010 12:31 am

Εντάξει, εδώ που τα λέμε δεν έβλεπα House για τα γκομενικά, είχε πολύ ωραία επεισόδια κ πάντα μου θύμιζε αστυνομική σειρά αλλά σε ιατρικό στυλ! Απλά όταν είχα δεί το φιλί του με την Cameron τότε που νόμιζαν ότι ο House είχε καρκίνο (?), άναψα η κακούργα κ μου άρεσαν μαζί. Από την άλλη, η Cuddy είναι πολύ χαμηλών τόνων κ καθώς πρέπει για τα γούστα μου οπότε δεν ξετρελλάθηκα. Αν, όμως, δεν φοβόμουν, θα την είχα συνεχίσει τη σειρά με τον οποιοδήποτε γκομενοσυνδιασμό! Πάντως, τον νιώθω τον φίλο σου αλλά κ αυτός κ τι τα'θελε όλα μαζί τα επεισόδια? Λογικό να φοβάται να χέσει!

Εχμ...τώρα για το GA, ένα δίκιο το 'χεις, κάπου μεταξύ των πηδημάτων έδειχναν κ καμία ασθένεια Razz

Maria
Slasher

Αριθμός μηνυμάτων : 2633

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: House   Σαβ Απρ 17, 2010 7:16 pm

Τι σκατά, σ'αρέσουν τα procedurals? Εγώ πάντα το βαριέμαι αυτό. Ξέρεις ότι πότε πλησιάζει η πρώτη λανθασμένη διάγνωση, πότε θα είναι η 2η διάγνωση που θα είναι ψιλοσωστή αλλά θα τη περάσουν για λάθος επειδή κάτι θα "κρύβει" κάποια συμπτώματα, μετά 3η λανθασμένη διάγνωση και ύστερα κάποιος θα πει την αλήθεια κι ο House θα πάει να κλέψει φαΐ απ'τον Wilson ή να βρίσει την Cuddy που τον έστειλε πάλι στην κλινική και πάνω που θα σχολιάζει το στήθος της θα καταλάβει τι έχει ο ασθενής 5 λεπτά πριν τα τινάξει. Πφφφφφτ. Κάποια στιγμή καταντάει κουραστικό.

Εμένα μ'αρέσει το character study. Και τα γκομενικά. Αλλά αυτά δεν πολυαρέσουν σ'αυτούς. Τα κάνουν λίγο σκατά επειδή είναι μισογύνηδες. ooxi

Πάντως σοβαρά δεν καταλαβαίνω πώς γίνεται να σ'αρέσει η Cameron και όχι η Cuddy... Μήπως είδες πολύ λίγο και δεν πρόσεχες κιόλας? Χωρίς πλάκα, δεν εξηγείται... geek
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών
Τέρψη

Αριθμός μηνυμάτων : 8173
Ημερομηνία εγγραφής : 26/04/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: House   Δευ Απρ 26, 2010 11:15 pm

Λατρεύω House!Και ναι θέλω όσο τίποτα άλλο να τον δω με την Cuddy!! enamor

Maria
Slasher

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: House   Τρι Απρ 27, 2010 2:12 am

GAH! GSAHDSJHHJDFGHDGHCGHGFATUYYTWUAEYGFCVYHJGUYTDGSTYDGF

Best Fic Ever! Νομίζω... Τα ξεχνάω... Αλλά σχεδόν έκλαψα... Νομίζω ούτε την πρώτη φορά που διάβασα fic που σκότωσαν τον House δεν έκανα έτσι. Πωπω, δεν έχω λόγια!

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] -> Straight To Center
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] -> The Last Snowfall
SophiaSonia21
ξαναμμένη γαλοπούλα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: House   Πεμ Απρ 29, 2010 5:03 am

Παράθεση :
Τι σκατά, σ'αρέσουν τα procedurals? Εγώ πάντα το βαριέμαι αυτό. Ξέρεις ότι πότε πλησιάζει η πρώτη λανθασμένη διάγνωση, πότε θα είναι η 2η διάγνωση που θα είναι ψιλοσωστή αλλά θα τη περάσουν για λάθος επειδή κάτι θα "κρύβει" κάποια συμπτώματα, μετά 3η λανθασμένη διάγνωση και ύστερα κάποιος θα πει την αλήθεια κι ο House θα πάει να κλέψει φαΐ απ'τον Wilson ή να βρίσει την Cuddy που τον έστειλε πάλι στην κλινική και πάνω που θα σχολιάζει το στήθος της θα καταλάβει τι έχει ο ασθενής 5 λεπτά πριν τα τινάξει. Πφφφφφτ. Κάποια στιγμή καταντάει κουραστικό.

Εμένα μ'αρέσει το character study. Και τα γκομενικά. Αλλά αυτά δεν πολυαρέσουν σ'αυτούς. Τα κάνουν λίγο σκατά επειδή είναι μισογύνηδες.

Πάντως σοβαρά δεν καταλαβαίνω πώς γίνεται να σ'αρέσει η Cameron και όχι η Cuddy... Μήπως είδες πολύ λίγο και δεν πρόσεχες κιόλας? Χωρίς πλάκα, δεν εξηγείται...

Oh, yes, είναι εντελώς σα να ψάχνεις τον δολοφόνο! Η διαδικασία είναι όντως ΠΑΝΤΑ η ίδια αλλά όταν εκεί που πάει να ψοφήσει ο άλλος ΜΠΟΥΜ, του'ρχεται του House η έμπνευση κ τον σώζει είναι all the money. cheers Εξάλλου οι ασθένειες που βρίσκουν είναι τόσο κουλές που δεν το βαριόμουν ποτέ. Από την άλλη τα γκομενικά ξεκίνησαν απελπιστικά αργά κ με απίστευτα αργό ρυθμό για να κολλήσω με αυτά. Θυμάμαι στην αρχή είχαν βγεί ένα ραντεβού με την Κάμερον, μετά από 1000 χρόνια έριξαν ένα φιλί, μετά από άλλα 154545 χρόνια κ πάνω στη μαστούρα ο House αποφάσισε ότι η Κάντυ είναι πάντα εκεί γι'αυτόν κ πάει λέγοντας. Κ πάντα μου άρεσε η Κάμερον, την είχα σταμπάρει από την αρχή κ ήθελα πολύ να παίξει κάτι μεταξύ τους.

Maria
Slasher

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: House   Πεμ Απρ 29, 2010 8:02 pm

Καλά κι εμένα μ'αρέσει η διαδικασία... Βασικά πιο πολύ μ'αρέσει να βρίσκω κάθε φορά πώς συνδέεται ο ασθενής με τα subplots και ποιο είναι το θέμα του επεισοδίου, όπως και το τι θα οδηγήσει στην epiphany κάθε φορά. Απλά εμένα αυτό ούτε σαιζόν δεν θα με κράταγε. Όταν είδα ότι υπήρχαν άτομα που ζορίζονταν επειδή με τα χρόνια έγινε περισσότερο character study παρά procedural, έπεσα από τα σύννεφα. geek

Βασικά εγώ ήθελα να τα φτιάξουν η Cuddy κι ο House αν όχι απ'το 1ο επεισόδιο, από το 2ο. Τα γκομενικά δεν τα προωθούν πολύ, πρέπει να είχαν την εντύπωση οι ηλίθιοι ότι μπορούν και χωρίς αυτά. Αλλά τους προέκυψε το Huddy από μόνο του.

Με την Cameron εγώ ποτέ δεν το είδα σοβαρά. Ούτε και ο ίδιος. Του άρεσε που τον ήθελε η 25χρονη Cameron όπως θα άρεσε σε κάθε κουτσό 40φεύγα. Και στην αρχή τον ενδιέφερε, επειδή θεωρούσε ότι μία κοπέλα τόσο όμορφη όσο αυτή για να πάει στην Ιατρική, θα πρέπει να υπάρχει κάποιος λόγος. Κάποιο κουσούρι θα έπρεπε να έχει. Το'παιζε κι αυτή και καλά ~*μυστηριώδης*~ και τον τράβηξε. Και μετά του αποκάλυψε το μεγάλο της μυστικό, ότι παντρεύτηκε έναν άντρα που είχε καρκίνο και είχε 6 μήνες ζωής, επειδή αυτός άξιζε κάποια να τον αγαπήσει κι αυτή ήταν πολύ καλή και θυσιαζόταν για τους συνανθρώπους της και τον ξενέρωσε. Και επειδή του το ξέρασε πολύ εύκολα και επειδή δεν τον ενδιέφερε ένα τέτοιο άτομο. Η Cameron δεν έλεγε να καταλάβει. Ραντεβού βγήκαν επειδή αλλιώς δε θα γύρναγε στη δουλειά. Κι αυτός πήγε και επειδή την ήθελε στη δουλειά και επειδή, όπως είπα και πριν, κάπου τον κολάκευε η επιμονή της και επειδή είπε να της δώσει μία ευκαιρία μετά από συζήτηση με που είχε με ασθενή. Πριν το ραντεβού, κάτι του είπε ο Wilson και συνειδητοποίησε ότι η Cameron τον ήθελε επειδή είχε την ανάγκη να "φτιάχνει" ανθρώπους. Και τότε του πέρασε. Μετά αυτή δεν έλεγε να ξεκολλήσει. Και όταν τον φίλησε, ήταν προς το τέλος. Τότε ουσιαστικά της είχε μείνει μόνο το πείσμα. Ε, μετά απέλυσε αυτός τον Chase και της πέρασε κι αυτό.

Με την Cuddy είναι τελείως διαφορετικό. Καταρχάς, γνωρίζονται από το Πανεπιστήμιο και είχαν μείνει ψιλοαπωθημένο ο ένας στον άλλο από τότε. Μετά τον προσέλαβε όταν δεν τον προσλάμβανε κανείς και έφτιαξε ολόκληρο department μόνο γι'αυτόν. Ήταν εκεί όταν έπαθε αυτό στο πόδι (ο Wilson δεν ήταν) και δεν τον εγκατέλειψε όπως η Stacy. Είναι η μόνη που έχει φέρει από την προ infarction εποχή στην μετά. Σέβονται και θαυμάζουν ο ένας τον άλλο, αν και έχουν περίεργο τρόπο να το δείχνουν, εμπιστεύονται ο ένας τον άλλο, τον κάνει να χαμογελάει (που μόνο ο Wilson το πετυχαίνει), αυτός την κάνει να γελάει... Είναι η μόνη που μπορεί να απευθυνθεί στα συναισθήματά του και να έχει αποτέλεσμα. Ξέρει πώς να τον πλησιάσει και ξέρει και πότε να του αφήσει χώρο, πότε να υποχωρήσει και πότε όχι... Τον έβαλε μέχρι να παίρνει το λεωφορείο όταν μεθάει! Άσε που ξέρει ατάκες από την αγαπημένη του σαπουνόπερα. geek Και σταματάω επειδή δε θα τελειώσω ποτέ, αλλά είναι ΘΕΟΙ. Και έχουν και καλύτερη χημεία. ooxi

Η Cameron πώς σου άρεσε, δεν μπορώ να καταλάβω. Σαν γιατρός? Την έρμη την ασθενή που είχε μερικές βδομάδες μαζί και έφαγε τη μία στο νοσοκομείο επειδή η Cameron δεν μπορούσε να δεχτεί ότι μια καλή γυναίκα θα πεθάνει και δε θα λυπηθεί κανείς? Το πώς έκρινε τους άλλους λες και ήταν δεν ξέρω ποια? Το ότι σχημάτιζε λανθασμένες απόψεις από το τίποτα και επέμενε σ'αυτές, χωρίς όμως να υπερασπίζεται ούτε τις απόψεις της, ούτε τον εαυτό της? Μόνο σταύρωνε τα χέρια, μούτρωνε και κοίταζε σαν κουτάβι που ζήτησε να παίξει και το κλώτσησαν και δεν έκανε τίποτα? Απαπα, πολύ ανώριμη και πολύ γυφτομαθημένη, τώρα που έφυγε την ψιλοσυμπάθησα επειδή έγινα έξαλλη με τον τρόπο που την ξεφορτώθηκαν, αλλά σαν χαρακτήρα δεν την άντεξα ποτέ.
Τέρψη

Αριθμός μηνυμάτων : 8173
Ημερομηνία εγγραφής : 26/04/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: House   Πεμ Απρ 29, 2010 8:17 pm

Συμφωνώ Μαρία!
Λατρεύω Cuddy!! enamor Περιμένω απελπισμένα να τα βρούν με τον House,το έχουν αργήσει πολύ και έχω πάθει στερητικό!!
Όσο για την Cameron δεν την πήγαινα ποτέ και ευχαριστήθηκα πολύ που έφυγε!

SophiaSonia21
ξαναμμένη γαλοπούλα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: House   Πεμ Απρ 29, 2010 8:19 pm

*GAH-GAH* Έφυγε η Κάμερον?????? Πώς την ξεφορτώθηκαν? Γιατί? Shocked Shocked Το πιο ηλίθιο, βέβαια, είναι ότι μόλις θυμήθηκα ότι αυτό πρέπει να μου το'χες ξαναπεί αλλά όντας μονίμως αφηρημένη μόλις τώρα το συνειδητοποιήσα.

Θα σου πώ τι μ'άρεσε στην Κάμερον... Η καλοσύνη της κ η ευαισθησία της. Δεν έβλεπε τους ασθενείς σαν ασθενείς μόνο αλλά προσπαθούσε να καταλάβει κ τι κρύβεται πίσω από τον κάθε άνθρωπο. Πράγματι μπλεκόταν πολύ κ πολλές φορές το 'παιζε κριτής τον πάντων αλλά της το "συγχωρούσα" γιατί δεν έκανε ποτέ κάτι από κακία. Ξενέρωτη? Ίσως. Αλλά καλή ξενέρωτη. Άσε που δεν μπορώ να φανταστώ τον House σε σκηνές άγριου σεξ μαζί της. Εχμμ, ούτε με την Κάντυ. geek

Κατά τ'άλλα μ'άρεσε η ανάλυσή σου κ δεν έχω να αντιπαραθέσω κάτι άλλο γιατί δεν την είχα φτάσει ποτέ σε τόσο βάθος όσον αφορά στη σειρά. Άντε να τα φτιάξει με όποια είναι μπας κ τελειώνει επιτέλους η σειρά γιατί σε λίγο θα κλείσει 20αετία!!

Maria
Slasher

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: House   Πεμ Απρ 29, 2010 8:59 pm

Ναι, μόνο που για μένα τα ακύρωνε όλα αυτά. Καταρχάς πιστεύω ότι οι γιατροί τους ασθενείς πρέπει να τους βλέπουν σαν ασθενείς. Διάβαζα σε blog ενός αληθινού γιατρού ότι οι γιατροί που ανέλαβαν τον JFK όταν τον σκότωσαν, ανέλαβαν κι αυτόν που λένε ότι τον πυροβόλησε. Και έπρεπε να τους αντιμετωπίσουν και τους 2 με τον ίδιο τρόπο. Σαν *ασθενείς* των οποίων η ζωή βρίσκεται στα χέρια τους. Και οκ, ο House το παραχέζει, αδιαφορεί πλήρως γι'αυτούς και ενδιαφέρεται μόνο για την ασθένεια, αλλά είναι πιο αντικειμενικός και για μένα πιο αποτελεσματικός από την Cameron.

Συμφωνώ ότι είχε ηθικές αρχές που γι'αυτή ήταν πολύ σημαντικές και για τους άλλους όχι. Έπαιζε ένα ρόλο στην ομάδα, που δεν τον έπαιζε κανένας άλλος, οπότε εν μέρει ήταν απαραίτητη. Μόνο που δεν υπερασπιζόταν ποτέ την άποψή της. Απλά πείσμωνε και έμενε στην άκρη και δε συμμετείχε. Καθόταν και κλαιγόταν. Επειδή της ήταν αδύνατο να χωνέψει ότι οι άλλοι δεν σκέφτονταν όπως αυτή. Δεν μπορούσε ποτέ να μπει στη θέση του άλλου. Έλεγε κάτι και περίμενε αυτόματα οι άλλοι να συμφωνήσουν μαζί της κι όταν όλοι την έγραφαν, έπεφτε από τα σύννεφα. Για να πετύχει το οτιδήποτε, πήγαινε στην Cuddy. Που δεν το έκανε συχνά, επειδή ήταν ψωνάρα και νόμιζε ότι θα ελέγξει τον House με τη δύναμη του βλέμματός της. $%#$@%^$%%#$@#$@$@#$@

Όσο για το πόσο δενόταν με τους ασθενείς, άσ'το. Σου είπα ότι σχημάτιζε άποψη πολύ εύκολα και χωρίς να στηρίζονται πουθενά. Όταν δεν χώνευε κάποιον γινόταν εκδικητική και φερόταν σαν ψυχασθενής. Πήγε και έκοψε γκοτζαμάν κομμάτι δέρμα του παππούλη χωρίς αναισθησία, επειδή είχε κάνει πειράματα σε μωρά και δεν το μετάνιωνε. Τον παππούλη εντωμεταξύ, τον έβλεπες και πιανόταν η ψυχή σου. Κι ότι κι αν είχε κάνει ρε φίλε, ποια είσαι εσύ που θα του χιμήξεις με το νυστέρι? Βρίσ'τον, μην τον πλησιάζεις, κάνε ό,τι θες. Τον σακατεύεις και τον αφήνεις να αιμορραγεί και φεύγεις? Έλεος! Ή την άλλη φορά, μίλησε με μία ασθενή 2 λεπτά και πείστηκε ότι ήταν αγία, επειδή της είπε πως έχασε την μητέρα της από καρκίνο του μαστού και πως λατρεύει τον σύζυγό της. Η τύπισσα έπαιζε να έχει αφρικανική ασθένεια ύπνου που για να την κολλήσει, θα έπρεπε ή να είχε πάει στην Αφρική ή να έχει έρθει σε επαφή με κάποιον που έχει πάει στην Αφρική. Στην Αφρική δεν είχε πάει, άρα είτε αυτή είχε κερατώσει τον άντρα της ή ο άντρας της αυτή, είτε δεν είχε αυτή την αρρώστια και δεν ήξεραν τι έχει και θα πέθαινε. Έχει πέσει λοιπόν αυτή σε κώμα και ο άντρας της επιμένει ότι δεν την κεράτωσε και τελικά δέχεται να της δώσουν θεραπεία για την αρρώστια. Η Cameron έξαλλη! Πώς τολμάτε, αυτήν τον λατρεύει και δε συμμαζεύεται. Ο έρμος ο σύζυγος, που ή τον κεράτωσε η γυναίκα του ή θα πεθάνει, ένα κουρέλι. Και της είπε ότι ένα μέρος του δε θέλει να ξυπνήσει η γυναίκα του και την ρώτησε αν αυτό τον κάνει καθίκι και τον έβρισε. Φυσικά η ασθενής είχε αυτή την αρρώστια και μάλιστα επειδή είχε κοιμηθεί με τον κολλητό του άντρα της. Όχι, πες!

Και τζάμπα τα λέω όλα αυτά, επειδή προφανώς δεν πρόσεχες και γι'αυτό το βλέπεις έτσι. geek

Όσο για το σεξ, για House-Cuddy φαντάζονται οι περισσότεροι ότι θα έκαναν άγριο σεξ και παρ'όλο που όντως το'χουν, εγώ σκέφτομαι ότι είναι 50 χρονών, σακάτης και έπαιρνε Vicodin για χρόνια και δεν το βλέπω τόσο... Αλλά άμα δεν ήταν αυτό, μαλάκα το'χουν! to kapelo tou gianni <-- Το ένα τσιγάρο μετά. pppppppp
SophiaSonia21
ξαναμμένη γαλοπούλα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: House   Παρ Απρ 30, 2010 12:44 am

Δεν τα λες τσάμπα ρεεεεεε, μ'αρέσει. cheers Η αλήθεια είναι ότι την έβλεπα πολύ επιδερμικά αυτή τη σειρά γι'αυτό μάλλον την έκοψα κ τόσο εύκολα. Οπότε τώρα μ'αρέσει να το βλέπω από μία άλλη οπτική γωνία. Τα δυο περιστατικά που αναφέρεις όντως είναι χαρακτηριστικά αλλά to be honest εκεί με τον παππού δεν είχα στεναχωρεθεί κ τόσο που τον πετσόκοψε. Τον λυπήθηκα μετά αλλά άλλο αυτό. Στο περιστατικό με τον έρμο τον άντρα, είχα εκνευριστεί κ εγώ, κυρίως γιατί η ασθενής ήταν σπαζαρχίδω.

Πάντως αν παίξει ερωτική σκηνή Huddy, πες να το ψάξω. Καθαρά για επιστημονικούς λόγους. geek

House
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 35Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3 ... 18 ... 35  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» House of Night - Cast
» House M.D. (Ιατρικές Υποθέσεις)
» Προτεινόμενα Βαμπιροβιβλία
» Μονομαχία Νταμπλντορ-Βολτεμορτ
» House

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Telestars Boards :: Τηλεόραση :: Αγγλόφωνες σειρές :: House MD-
Μετάβαση σε: