ΦόρουμΗμερολόγιοΣυχνές ΕρωτήσειςΑναζήτησηΚατάλογος ΜελώνΟμάδες ΜελώνΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 

Το νησί των καταραμένων/The Shutter Island

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
SophiaSonia21
ξαναμμένη γαλοπούλα

Αριθμός μηνυμάτων : 824
Ημερομηνία εγγραφής : 11/04/2010
Τόπος : Εδώ, εκεί, παρά πέρα...

ΔημοσίευσηΘέμα: Το νησί των καταραμένων/The Shutter Island   Κυρ Απρ 11, 2010 5:01 am

Αστυνομικό/ψυχολογικό θρίλερ του Μάρτιν Σκορσέζε με τον Λεονάρντο Ντι Κάπριο στον πρωταγωνιστικό ρόλο. Τη 10ετία του '50 ένας αστυνόμος μαζί με τον συνεργάτη του πηγαίνουν σ'ένα απομακρυσμένο νησί για να διελευκάνουν την εξαφάνιση-μυστήριο μίας ασθενούς ενός ψυχιατρικού ιδρύματος.

Πάρα πολύ καλή ταινία με υπέροχη σκοτεινή ατμόσφαιρα κ την κατάλληλη μουσική επένδυση. Αγωνία κ έντονα συναισθήματα που σου δημιουργούνται διαδοχικά από την αρχή μέχρι το τέλος. Ο Σκορσέζε κάνει κ πάλι το θαύμα του, δίνοντας σου τροφή για σκέψη αλλά κ την χαρά της διελεύκανσης ενός μυστηρίου που θα είσαι τυχερός αν τελικά ΔΕΝ λύσεις. Αξίζει το ύφος της έκπληξης του διπλανού σου στο τέλος της ταινίας! Ο Ντι Κάπριο αρκετά καλός (έχω να ομολογήσω ότι δεν είναι του γούστου μου). Μέτριος στο πρώτο μισό της ταινίας, πολύ καλύτερος προς το τέλος. Οπωσδήποτε αξίζει να την δείς στο σινεμά. Ε, κ αν την έχασες υπάρχουν κ τα dvds (exmm κ τα τορρεντάδικα Razz )

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

hara31

Αριθμός μηνυμάτων : 45

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το νησί των καταραμένων/The Shutter Island   Κυρ Απρ 11, 2010 10:52 am

Να σας πω την αλήθεια, το έχω κόψει τον κινηματογράφο εδώ και ένα χρόνο. Παλιότερα ψιλοκρατιόμουνα, αλλά τώρα με τίποτα. Εντάξει, μη βαράτε, αλλά αυτή είναι η αλήθεια. Μ αρέσει να βλέπω ταινίες στο σπίτι, με φίλους ή μόνη. Φορμίτσα, παντοφλίτσες, τσιγάρα, κανά ποτάκι και ελεύθερος σχολιασμός χωρίς "σουτ....παρακολουθούμε". Τέλεια!

katroulina
Καρακατίνα Κουβά

Αριθμός μηνυμάτων : 46004
Τόπος : Dreamland

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το νησί των καταραμένων/The Shutter Island   Κυρ Απρ 11, 2010 3:33 pm

Το εργακι το ειδα κι ηταν οντως πολυ καλο με αρκετες ανατροπες..να πατε παιδια μου να το δειτε να πατε.... [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών
john@kos

Αριθμός μηνυμάτων : 84

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το νησί των καταραμένων/The Shutter Island   Κυρ Απρ 11, 2010 6:27 pm

thelw na to dw Surprised
MariaS
Κουρούνα

Αριθμός μηνυμάτων : 6670

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το νησί των καταραμένων/The Shutter Island   Κυρ Απρ 11, 2010 8:01 pm

Την ιστορια μου σας την έίπα? Κάθομαι η δόλια και βλέπω την ταινία, μιας και την πρότειναν πολλοί, και λιιιιγο πριν δω το τέλος, μπαίνει μέσα η μάνα μου.
''Τι βλέπεις?'' ΄΄Το νησί των καταραμένων.'' ''Αααα, δεν μάρεσε το τέλος...''
Και μου λέει τι γίνεται στο τέλος. Mad

Sma-rita

Αριθμός μηνυμάτων : 12
Ημερομηνία εγγραφής : 12/04/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το νησί των καταραμένων/The Shutter Island   Δευ Απρ 12, 2010 2:12 am

Τελεια η ταινια! Πηγα και την ειδα στο σινεμα και η πλακα ειναι οτι ενω εμενα μ'αρεσε πολυ μολις τελειωσε ακουγα το μπουγιο απο πισω μου να λεει "τι μαλακια ηρθαμε και ειδαμε" "μαπα η ταινια" "τι βλακεια τελος" κι εγω να φωναζω στη φιλη μου για να μ'ακουσουν "ααααα εμενα μ'αρεσε πολυυ γαματη ηταν" dunato gelio

Να σας πω το ειχα ψιλοπροβλεψει το τελος...Αυτοι που ξενερωσαν ηταν καποιοι ανυποψιαστοι...
melania

Αριθμός μηνυμάτων : 393

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το νησί των καταραμένων/The Shutter Island   Δευ Απρ 12, 2010 2:45 pm

το είδα χθες!! Κακή δεν τη λες την ταινία, ούτε θεωρώ όμως ότι ήταν και όσο καλή την παρουσίαζε το αθηνόραμα στην κριτική του. Πολύ καλή σκηνοθεσία, ο Ντι Κάπριο μου άρεσε γενικά, έχει βελτιωθεί πολύ η υποκριτική του τα τελευταία χρόνια, αν και δεν είναι από τους αγαπημένους μου. Την ανατροπή που υποτίθεται δεν περιμένεις την είχα προβλέψει από την αρχή, ας όψεται η εμπειρία από τις ανατροπάρες των σειρών της Ακρίτα!! Θα την πρότεινα σε dvd.
elina

Αριθμός μηνυμάτων : 3067

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το νησί των καταραμένων/The Shutter Island   Δευ Απρ 12, 2010 7:42 pm

ήταν υπέροχη ταινία, απίστευτος ο Σκορτσέζε..... Δεν είναι πολύ του γούστου μου ο Ντι Κάπριο αλλά κάτω από τη σκηνοθετική μπαγκέτα του Σκορτσέζε γράφει και αποδίδει τα μέγιστα. Τελευταία έχει εξελιχθεί πολύ και δεν είναι το γλυκανάλατο αγοράκι του Τιτανικού(όχι ότι δεν έχω κλάψει ίσαμε είκοσι φορές με την ταινία αλλά τώρα μεγάλωσα!)
Γενικά σε κάποιους δεν θα αρέσει και είναι αυτοί που περιμένουν να δουν αυτά που φαντάζονται βάση ερμηνείας τίτλου... Είναι άκρως ψυχολογικό θρίλερ και η λέξη κλειδί είναι ψυχολογικό. όσο για την ανατροπή προς το τέλος το μάντεψα γιατί όχι ότι δεν την περιμένεις αλλά αν είσαι σινεφίλ λίγο πολύ είσαι πια μανούλα σε κάτι τέτοια......

Sunflower
Blooming in your finest hour
You have come into your power
And you spill it over me
GIOTA

Αριθμός μηνυμάτων : 396
Ημερομηνία εγγραφής : 13/04/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το νησί των καταραμένων/The Shutter Island   Τρι Απρ 13, 2010 6:51 pm

Εμένα πάλι μου αρεσει πολυ ο Ντι Καπριο,και νομιζω οτι με τα χρονια γινεται ακομα πιο καλος και παιζει και σε ωραιες ταινιες οχι του κιλου..
Λοιπον η ταινια μου αρεσε πολυ,το πρωτο της μισο βεβαια για μενα ηταν λιγο ακυρο σαν να το πηγαιναν για απλο θριλερακι στη αρχη και καπου στη μεση ανεβηκε επιπεδο!!Μου αρεσε η μουσικη(εχω και μια αδυναμια και στα soundtrack),και εκτος του Ντι Καπριο ηταν καλος και ο Ραφαλο!!Απιστευτη η σκηνη στη λιμνη,πολυ δυνατη και σκληρη μαζι ..για να μην πω υπερβολικα σκληρη..εγω εκλαψα παντως!! Οντως προβλεψιμο το τελος αλλα η ανατροπη φυσικα δεν ηταν αυτη η ευκολη λυση που την καταλαβαινει οποιος βλεπει αστυνομικα και θριλερ αλλα ο δρομος που διαλεγει ο κεντρικος ηρωας στην τελευταια σκηνη!!

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.][Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.][Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.][Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Τέρψη

Αριθμός μηνυμάτων : 8163
Ημερομηνία εγγραφής : 26/04/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το νησί των καταραμένων/The Shutter Island   Παρ Σεπ 17, 2010 7:00 pm

Φοβερή ταινία όντως!Το κλίμα της απίστευτο και οι ερμηνείες επίσης.Εξαιρετικό θρίλερ που όντως δεν αξίζει να το δει κανείς αν κάποιος του έχει πει το τέλος.

Το νησί των καταραμένων/The Shutter Island
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Dream Island
» Το νησί των καταραμένων/The Shutter Island

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Telestars Boards :: Γενικά :: Cinema-
Μετάβαση σε: