ΦόρουμΗμερολόγιοΣυχνές ΕρωτήσειςΑναζήτησηΚατάλογος ΜελώνΟμάδες ΜελώνΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 

A Song of Ice and Fire (Book Series)

Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Eleni7
Ο Καστλ είναι βοϊδομάτης

Αριθμός μηνυμάτων : 43060
Ημερομηνία εγγραφής : 18/10/2010
Τόπος : Ιωάννινα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: A Song of Ice and Fire (Book Series)   Σαβ Σεπ 16, 2017 1:37 pm

Επιτελους πηρα στα χερια μου το A Game of Thrones. Μολις 933 σελιδες. Θα βγει σε 3-4 μερες λετε; Laughing

Θα αρχισω να γραφω και εντυπωσεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών
felia
Γριά κακατούα

Αριθμός μηνυμάτων : 34022
Ημερομηνία εγγραφής : 11/04/2010
Τόπος : Viva la Pluto!

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: A Song of Ice and Fire (Book Series)   Σαβ Σεπ 16, 2017 10:12 pm

Eleni7 έγραψε:
Επιτελους πηρα στα χερια μου το A Game of Thrones. Μολις 933 σελιδες. Θα βγει σε 3-4 μερες λετε; Laughing

Θα αρχισω να γραφω και εντυπωσεις.

Χαλαρα Laughing

And if you gaze long enough into an abyss, the abyss will gaze back into you.
Eleni7
Ο Καστλ είναι βοϊδομάτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: A Song of Ice and Fire (Book Series)   Κυρ Σεπ 17, 2017 5:41 pm

Εχω φτασει καπου σελιδα 150. Εξαιρετικες οι εντυπωσεις μεχρι στιγμης. Οχι οτι δεν το περιμενα. Μεχρι τωρα το ολο στορυ παει χερι-χερι με την 1η σεζον της σειρας. Επισης δεν ξερω αν φταιει που το ξερω απο την σειρα (διαβαζω τα βιβλια σποιλεριασμενη, yeah), αλλα ο Μαρτιν εχει ηδη αναφερει 5-6 μπιχτες οτι κατι παει λαθος με την καταγωγη του Τζον. Νομιζω οτι ειδικα οσοι ειχαν διαβασει τα βιβλια ηταν σιγουροι για την καταληξη (εδω ειχε αρχισει και φαινοταν απο την σειρα).

Σημαντικο εξτραδακι οι ιστοριουλες που ελεγε η Γρια Παραμανα με πολλες αναφορες στους Αλλους (btw στην σειρα τους ανεφεραν ποτε  ως Αλλους ή το αφησαν απεξω επειδη ειχε γινει εκτεταμενη χρηση του ορου στο Λοστ και θελησαν να το αποφυγουν; ). Επισης, στην σκηνη που ανοιγει το βιβλιο (παρομοια με αυτη που ειδαμε στον πιλοτο της σειρας) εχουν αφησει σαφες υπονοουμενο οτι οι Whitewalkers μιλανε καποιου ειδους γλωσσα μεταξυ τους. Στην σειρα τους εχουν μουγγους για την ωρα (εννοω τους αρχηγους-στρατηγους, οπως θελετε πειτε τους, οχι τα ζομπια). Πολυ θα ηθελα να δω κατι παραπανω πανω σε αυτο. Βασικα μακαρι η 8η σεζον να ειναι χτισμενη πανω στην ιστορια τους.

Και κατι επιπλεον για τους WW. Μου κανουν εντυπωση μεχρι τωρα οι αναφορες στην θρησκεια των Σταρκ. Στο βιβλιο λεει οτι ειναι το μονο βασιλειο αυτη τη στιγμη που πιστευει στους παλιους θεους, στους ιδιους που πιστευαν οι Πρωτοι Ανθρωποι και τα Παιδια του Δασους. Μαλιστα συμπληρωνει οτι τα προσωπα στα Ιερα Δεντρα του Βορρα ειναι πιθανοτατα κατασκευασμα των Παιδιων του Δασους. Υπαρχει περιπτωση οι WW να πιστευουν και αυτοι στους παλιους θεους; Μηπως θελουν να πανε σε καποιο απο τα δεντρα (του Winterfell κυριως); Το αναφερω αυτο επειδη απο το φιναλε και μετα αναρωτιεμαι τι στα κομματια εχουν σαν κινητρο οι WW. Που θελουν να πανε και τι να κανουν; Γιατι ο NK σιγουρα κατι επιζητα. Εχει συνειδηση, δεν ειναι απλα ενα ζομπι.

Τελος, μου αρεσουν οι αναφορες στην αρχαια Βαλυρια και στον Ολεθρο (Doom νομιζω ειναι η ονομασια στα αγγλικα). Ελπιζω στην πορεια να εξηγησουν τι ακριβως εγινε και οι Ταρκαριεν περασαν την Στενη Θαλασσα.

Παντως με βαση τα βιβλια κανεις 10 σειρες. Χαλαρα κιολλας. Και το λεω ενω εχω διαβασει μολις 150 σελιδες απο το πρωτο.
Silv
Στην αγκαλιά του Πιρουλίτο!

Αριθμός μηνυμάτων : 7253
Ημερομηνία εγγραφής : 24/04/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: A Song of Ice and Fire (Book Series)   Δευ Σεπ 18, 2017 1:02 am

Eleni7 έγραψε:
(btw στην σειρα τους ανεφεραν ποτε  ως Αλλους ή το αφησαν απεξω επειδη ειχε γινει εκτεταμενη χρηση του ορου στο Λοστ και θελησαν να το αποφυγουν; )

Έχω την εντύπωση ότι στην αρχή έτσι αναφέρονταν.

Eleni7 έγραψε:

Στην σειρα τους εχουν μουγγους για την ωρα (εννοω τους αρχηγους-στρατηγους, οπως θελετε πειτε τους, οχι τα ζομπια). Πολυ θα ηθελα να δω κατι παραπανω πανω σε αυτο.

Εγώ δεν θα ήθελα Laughing Μου αρκεί ως πιθανή εξήγηση ότι οι στρατηγοί καθοδηγούν τα ζόμπι με το μυαλό τους κι ο Night King όλους. Το τελευταίο πράγμα που θα ήθελα είναι να ακούσω τις ανατριχιαστικές φωνές τους να συνομιλούν, μου φτάνουν οι άναρθρες κραυγές τους gelio

Eleni7 έγραψε:

Που θελουν να πανε και τι να κανουν; Γιατι ο NK σιγουρα κατι επιζητα. Εχει συνειδηση, δεν ειναι απλα ενα ζομπι.

Αυτό είναι πλέον όλο το θέμα.
Εγώ πίστευα ότι απλώς οδηγείται από τη δύναμη του κακού, του θανάτου και του σκότους (gelio ), αλλά μάλλον παραείναι επιφανειακή προσέγγιση. Κάτι πιο βαθύ και ουσιώδες παίζει.

Ο φίλος μου σκέφτηκε ότι είναι η εκδίκηση-τιμωρία των νεκρών για τους αλληλοσκοτωμούς της ανθρωπότητας.
Πολύ ρομαντικό σκεπτικό μου φαίνεται αυτό. dunato gelio dunato gelio

Τρέχουσα κατάσταση: Δυσφορώ και φρίττω [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Eleni7
Ο Καστλ είναι βοϊδομάτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: A Song of Ice and Fire (Book Series)   Δευ Σεπ 18, 2017 1:53 am

Παράθεση :
Έχω την εντύπωση ότι στην αρχή έτσι αναφέρονταν.

Δεν θυμαμαι καθολου. Εχω συνδεσει το Others με το Lost.

Παράθεση :
Εγώ δεν θα ήθελα  Laughing  Μου αρκεί ως πιθανή εξήγηση ότι οι στρατηγοί καθοδηγούν τα ζόμπι με το μυαλό τους κι ο Night King όλους. Το τελευταίο πράγμα που θα ήθελα είναι να ακούσω τις ανατριχιαστικές φωνές τους να συνομιλούν, μου φτάνουν οι άναρθρες κραυγές τους

Θα ειχε ενδιαφερον να μιλανε παντως. Αν εχουν και δικη τους γλωσσα τοτε μιλαμε κανονικοτατα για καποιο ειδος φυλης. Δεν ειναι απλα μερικα τρομακτικα ζομπια δηλαδη.

Παράθεση :
Εγώ πίστευα ότι απλώς οδηγείται από τη δύναμη του κακού, του θανάτου και του σκότους ( gelio  ), αλλά μάλλον παραείναι επιφανειακή προσέγγιση. Κάτι πιο βαθύ και ουσιώδες παίζει.

Ο φίλος μου σκέφτηκε ότι είναι η εκδίκηση-τιμωρία των νεκρών για τους αλληλοσκοτωμούς της ανθρωπότητας.
Πολύ ρομαντικό σκεπτικό μου φαίνεται αυτό.

Ειναι και αυτο μια θεωρια. Και ισως να μην εχουν καν σαν σκοπο να κανουν επεκτατικο πολεμο (το πιο πιθανο ειναι αυτο δηλαδη, δε θα ειναι τοσο επιφανειακο το στορυ τους πιστευω). Ο σκοπος τους ξεκιναει απο το ποιος ειναι ο NK. Αυτο δεν εχει απαντηθει (και στα βιβλια νομιζω οτι εχει διατυπωθει μονο σαν θεωρια το ποιος μπορει να ειναι). Απο την σειρα ξερουμε μονο οτι τον δημιουργησαν τα παιδια του Δασους. Δεν ξερουμε γιατι και τι πηγε λαθος στην πορεια (αν πηγε λαθος κιολλας). Και πρεπει να μαθουμε και γιατι ο Κραστερ τους εδινε ετσι απλα τα παιδια. Ποιος εκανε μια τετοια συμφωνια και γιατι; Για να μενει ασφαλης περα απο το τειχος; Για ποιον λογο να μενει στις ερημιες στο καταχειμωνο; Δεν βγαζει νοημα. Νομιζω οτι ολη η 8η θα εχει να κανει με τον ΝΚ.
Eleni7
Ο Καστλ είναι βοϊδομάτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: A Song of Ice and Fire (Book Series)   Δευ Σεπ 18, 2017 6:05 pm

Περιγραφη Τζον Σνοου στο βιβλιο: "Μπορει να μην ηταν Σταρκ, αλλα τα χαρακτηριστικα του τα ειχε παρει απο αυτους. Μακρυ, βλοσυρο, επιφυλλακτικο προσωπο. Ενα προσωπο που δεν φανερωνε τις σκεψεις του. Οποια και να ηταν η μητερα του, δεν ειχε παρει πολλα απο αυτην" χαχαχαχαχα

Martin, you little shit
felia
Γριά κακατούα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: A Song of Ice and Fire (Book Series)   Τρι Σεπ 19, 2017 11:19 am

Eleni7 έγραψε:
Εχω φτασει καπου σελιδα 150. Εξαιρετικες οι εντυπωσεις μεχρι στιγμης. Οχι οτι δεν το περιμενα. Μεχρι τωρα το ολο στορυ παει χερι-χερι με την 1η σεζον της σειρας.

Αρχικα η σειρα ακολουθουσε πιο πιστα τα βιβλια.

Παράθεση :
Σημαντικο εξτραδακι οι ιστοριουλες που ελεγε η Γρια Παραμανα με πολλες αναφορες στους Αλλους (btw στην σειρα τους ανεφεραν ποτε  ως Αλλους ή το αφησαν απεξω επειδη ειχε γινει εκτεταμενη χρηση του ορου στο Λοστ και θελησαν να το αποφυγουν; ).

Εχουν κανει διαχωρισμο μεταξυ σειρας και βιβλιων σε αυτο το θεμα. Και υπαρχουν αρκετες διαφορες. Στην σειρα εχουν ακολουθησει πιο πολυ την πλοκη των ζομπι κατα την πλειοψηφια αυτης της ιστοριας ενω στα βιβλια υπαρχει πολυ περισσοτερο ζουμι.

Και επεσες μεσα για το Λοστ. Οντως αυτος ειναι ενας απο τους λογους που δεν το χρησιμοποιησαν εδω.

Παράθεση :
There are notable differences between the Others in the novels and [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] television adaptation, [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]. In the television adaptation, the Others are known only as White Walkers. In the audio commentary for "[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]", producers [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] and [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] explained that the change was made to avoid confusion that may arise between references to the race known as the Others and "others" meaning other groups or people within the show. Additionally, [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] has stated that the change was decided upon early in the development process to avoid confusion with the Others from [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] show [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.], the mysterious inhabitants of the island on which that show mostly takes place.

Unlike the strange beauty Martin describes them as having in the book series, the White Walkers of Game of Thrones are depicted with frightening, emaciated appearances. In [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.], the tenth and final episode of the [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.], Others appear looking like undead men without skin, their bones and muscles white from ice and snow. Their eyes are bright blue. They wear little armor and no camouflage.[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] In "[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]", several White Walkers appear dressed all in black.

The language spoken by the Others, unnamed in the book series, is called [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] in the TV series.[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.][Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] Although it was created for the first episode of [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] by [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.], it was eventually not used. The language has been described to sound "ice-cracking" and "pretty scratchy".

The leader of the White Walkers is known as the [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] in Game of Thrones. He is first seen in "Oathkeeper", transforming Craster's last son, and next in the [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] episode "[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]". He differs in appearance by having a ring of small icy horns atop his skull that form a natural crown. The synopsis for "Oathkeeper" on the HBO Viewer's Guide originally listed this specific character as the [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.], a legendary figure that has been mentioned a few times in the novels, though this was later removed. It is unknown whether this was due to an error in identification or the fact that this would be a major spoiler.

While in the novels, the backstory of the Others has barely been revealed, the [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] episode "[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]" has [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] seeing a vision of the [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] creating an Other from a captured [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.], in an attempt to create a defense against the invasion of the First Men.

Παράθεση :
Επισης, στην σκηνη που ανοιγει το βιβλιο (παρομοια με αυτη που ειδαμε στον πιλοτο της σειρας) εχουν αφησει σαφες υπονοουμενο οτι οι Whitewalkers μιλανε καποιου ειδους γλωσσα μεταξυ τους. Στην σειρα τους εχουν μουγγους για την ωρα (εννοω τους αρχηγους-στρατηγους, οπως θελετε πειτε τους, οχι τα ζομπια). Πολυ θα ηθελα να δω κατι παραπανω πανω σε αυτο. Βασικα μακαρι η 8η σεζον να ειναι χτισμενη πανω στην ιστορια τους.

Ολο και κατι θα δειξουν στην 8η για αυτους αλλα δεν νομιζω να ειναι ολη η σεζον χτισμενη επανω τους. Υπαρχουν πολλα να δειξουν για να κλεισουν την ιστορια σε ολα τα επιπεδα και οχι αρκετα επεισοδια για να το κανουν.

Παράθεση :
Και κατι επιπλεον για τους WW. Μου κανουν εντυπωση μεχρι τωρα οι αναφορες στην θρησκεια των Σταρκ. Στο βιβλιο λεει οτι ειναι το μονο βασιλειο αυτη τη στιγμη που πιστευει στους παλιους θεους, στους ιδιους που πιστευαν οι Πρωτοι Ανθρωποι και τα Παιδια του Δασους. Μαλιστα συμπληρωνει οτι τα προσωπα στα Ιερα Δεντρα του Βορρα ειναι πιθανοτατα κατασκευασμα των Παιδιων του Δασους. Υπαρχει περιπτωση οι WW να πιστευουν και αυτοι στους παλιους θεους; Μηπως θελουν να πανε σε καποιο απο τα δεντρα (του Winterfell κυριως); Το αναφερω αυτο επειδη απο το φιναλε και μετα αναρωτιεμαι τι στα κομματια εχουν σαν κινητρο οι WW. Που θελουν να πανε και τι να κανουν; Γιατι ο NK σιγουρα κατι επιζητα. Εχει συνειδηση, δεν ειναι απλα ενα ζομπι.

Υπαρχει πολυ ζουμι εδω. Ειδικα με τα δεντρα.

Και μονο απο το World of ice and fire δηλαδη που διαβασα που γραφει πιο αναλυτικα την προιστορια. Δεν σου λεω για να μην σε σποιλεριασω ΑΛΛΑ...

...Και αυτο δεν ειναι σποιλερ αλλα καθαρα δικη μου υποθεση απο αυτα που εχω διαβασει στην Wiki Και κυριως στο World of Ice and Fire ειμαι σιγουρη πως ο ΝΚ ηταν Σταρκ. Και στα βιβλια εχουν συνειδηση και νοημοσυνη και στοχους. Οποτε θα δειξει.

Αλλα στην σειρα δεν θα το αναλυσουν ιδιαιτερα νομιζω. Τουλαχιστον με λεπτομερειες.

Παράθεση :

Τελος, μου αρεσουν οι αναφορες στην αρχαια Βαλυρια και στον Ολεθρο (Doom νομιζω ειναι η ονομασια στα αγγλικα). Ελπιζω στην πορεια να εξηγησουν τι ακριβως εγινε και οι Ταρκαριεν περασαν την Στενη Θαλασσα.

Κυρια κυρια ξερω εγω... να σας πω; Laughing 

Τα γραφει αυτα στο World of Ice and Fire αλλα δεν ξερω κατα ποσο τα γραφει αναλυτικα στα βιβλια οποτε μην σε σποιλεριασω. Διαβασε τα βιβλια και μετα πιασε το World of Ice and Fire.
Aλλα να ξερεις πως το WoIaF εχει εκδοθει μονο στα αγγλικα.

Παράθεση :

Παντως με βαση τα βιβλια κανεις 10 σειρες. Χαλαρα κιολλας. Και το λεω ενω εχω διαβασει μολις 150 σελιδες απο το πρωτο.

Χαλαρα. Μονο απο αυτο που διαβασα εγω δηλαδη που δεν ειναι καν στα βασικα βιβλια και βγαζεις σειρες για τις επομενες δεκαετιες. Καθε δεκαετια και σικουελ/πρικουελ Laughing

Silv έγραψε:

Eleni7 έγραψε:

Στην σειρα τους εχουν μουγγους για την ωρα (εννοω τους αρχηγους-στρατηγους, οπως θελετε πειτε τους, οχι τα ζομπια). Πολυ θα ηθελα να δω κατι παραπανω πανω σε αυτο.

Εγώ δεν θα ήθελα Laughing Μου αρκεί ως πιθανή εξήγηση ότι οι στρατηγοί καθοδηγούν τα ζόμπι με το μυαλό τους κι ο Night King όλους. Το τελευταίο πράγμα που θα ήθελα είναι να ακούσω τις ανατριχιαστικές φωνές τους να συνομιλούν, μου φτάνουν οι άναρθρες κραυγές τους gelio

dunato gelio dunato gelio dunato gelio dunato gelio dunato gelio 

Καλα μην αγχωνεσαι στην σειρα δεν νομιζω να δεις κατι τετοιο. Το πολυ πολυ αν το δειξουν να το περιορισουν μονο στον ΝΚ και αυτο για λιγο dunato gelio 

Παράθεση :
Που θελουν να πανε και τι να κανουν; Γιατι ο NK σιγουρα κατι επιζητα. Εχει συνειδηση, δεν ειναι απλα ενα ζομπι.

Εγώ πίστευα ότι απλώς οδηγείται από τη δύναμη του κακού, του θανάτου και του σκότους (gelio ), αλλά μάλλον παραείναι επιφανειακή προσέγγιση. Κάτι πιο βαθύ και ουσιώδες παίζει.

Πολύ ρομαντικό σκεπτικό μου φαίνεται αυτό. dunato gelio  dunato gelio

Στα βιβλια θα εχει ζουμι η υποθεση παντως.
Στην σειρα θα δουμε πως θα το χειριστουν.

Eleni7 έγραψε:

Θα ειχε ενδιαφερον να μιλανε παντως. Αν εχουν και δικη τους γλωσσα τοτε μιλαμε κανονικοτατα για καποιο ειδος φυλης. Δεν ειναι απλα μερικα τρομακτικα ζομπια δηλαδη.

++++++++++++++++++++++

Αλλα στην σειρα δεν το κοβω. Κανενα πασαλλειμα θα κανουν Laughing ...Αλλα εχουν να δειξουν τοσα πολλα ετσι κι αλλιως που ενταξει. Θα το πανε πιο γρηγορα Laughing

Παράθεση :

Ειναι και αυτο μια θεωρια. Και ισως να μην εχουν καν σαν σκοπο να κανουν επεκτατικο πολεμο (το πιο πιθανο ειναι αυτο δηλαδη, δε θα ειναι τοσο επιφανειακο το στορυ τους πιστευω). Ο σκοπος τους ξεκιναει απο το ποιος ειναι ο NK. Αυτο δεν εχει απαντηθει (και στα βιβλια νομιζω οτι εχει διατυπωθει μονο σαν θεωρια το ποιος μπορει να ειναι). Απο την σειρα ξερουμε μονο οτι τον δημιουργησαν τα παιδια του Δασους. Δεν ξερουμε γιατι και τι πηγε λαθος στην πορεια (αν πηγε λαθος κιολλας). Και πρεπει να μαθουμε και γιατι ο Κραστερ τους εδινε ετσι απλα τα παιδια. Ποιος εκανε μια τετοια συμφωνια και γιατι; Για να μενει ασφαλης περα απο το τειχος; Για ποιον λογο να μενει στις ερημιες στο καταχειμωνο; Δεν βγαζει νοημα. Νομιζω οτι ολη η 8η θα εχει να κανει με τον ΝΚ.

Δεν νομιζω να ειναι ολη η 8η με τον ΝΚ.

Εχουμε και τις προφητειες (Prince that was promises/ Azor Ahai) και τα Βασιλεια περα απο τον πολεμο με τα ζομπι και κλεισιμο προσωπικων ιστοριων κτλ. Θα πεσει και πολυ θανατικο και αποκαλυψεις. Θα ειναι συλλογικου ενδιαφεροντως η σεζον Laughing 
Σιγουρα παντως θα εστιασουν και στον ΝΚ.

Και κατσε να δουμε και αν ο Μαρτιν θα καταληξει καπου ...γιατι πρωτα θα πρεπει να τα γραψει και να τα εκδοσει και τα επομενα βιβλια που δινουν απαντησεις για αυτα Laughing

Eleni7 έγραψε:
Περιγραφη Τζον Σνοου στο βιβλιο: "Μπορει να μην ηταν Σταρκ, αλλα τα χαρακτηριστικα του τα ειχε παρει απο αυτους. Μακρυ, βλοσυρο, επιφυλλακτικο προσωπο. Ενα προσωπο που δεν φανερωνε τις σκεψεις του. Οποια και να ηταν η μητερα του, δεν ειχε παρει πολλα απο αυτην" χαχαχαχαχα

Martin, you little shit

dunato gelio dunato gelio dunato gelio dunato gelio dunato gelio

Eleni7
Ο Καστλ είναι βοϊδομάτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: A Song of Ice and Fire (Book Series)   Τρι Σεπ 19, 2017 12:29 pm

Παράθεση :
Εχουν κανει διαχωρισμο μεταξυ σειρας και βιβλιων σε αυτο το θεμα. Και υπαρχουν αρκετες διαφορες. Στην σειρα εχουν ακολουθησει πιο πολυ την πλοκη των ζομπι κατα την πλειοψηφια αυτης της ιστοριας ενω στα βιβλια υπαρχει πολυ περισσοτερο ζουμι.

Ναι. Στη σειρα εχουν δειξει τα ζομπι (εννοω τους Wights) και οχι τους WW. Ειναι και οι μονοι αν εχετε προσεξει που οποτε τους δειχνει ειναι παντα "μουγγοι" και φαινεται να συνεννοουνται τηλεπαθητικα. Οι αλλοι βγαζουν κραυγες. Πιστευω ολο και κατι θα δειξει με τους WW.

Παράθεση :
Και επεσες μεσα για το Λοστ. Οντως αυτος ειναι ενας απο τους λογους που δεν το χρησιμοποιησαν εδω.

Ναι ρε. Ημουν 100% σιγουρη οτι εγινε γι' αυτο. Ειχε στηθει ολοκληρη μπιζνα πανω στους Others του Λοστ. Και την σειρα να μην εβλεπες, ειχες ακουσει τον ορο. Αφου να φανταστεις οτι ακομη και τοσα χρονια αφοτου ειδα τη σειρα, μολις διαβασα στο βιβλιο την προσφωνηση "Οι Αλλοι" ημουν σε φαση "πουστηδες και εδω με ακολουθατε" χαχαχα

Παράθεση :
Ολο και κατι θα δειξουν στην 8η για αυτους αλλα δεν νομιζω να ειναι ολη η σεζον χτισμενη επανω τους. Υπαρχουν πολλα να δειξουν για να κλεισουν την ιστορια σε ολα τα επιπεδα και οχι αρκετα επεισοδια για να το κανουν.

Ειναι λιγο σχετικο αυτο με τα "λιγα επεισοδια". Παιζει σε καθαρα τηλεοπτικα λεπτα η σεζον να ειναι ιση με μια 10 επεισοδιων. Πολυ μεγαλα ειναι ρε. Για ολους δεν περιμενω απαντησεις. Ειναι τεραστια η μυθολογια των βιβλιων για να τα βαλεις ολα αυτα στη σειρα. Τωρα αρχιζω και το καταλαβαινω ακομη περισσοτερο που τα διαβαζω. Αλλα πιστευω οτι με τον ΝΚ, τον σκοπο του, ποιος ηταν κτλ θα ασχοληθουν σε μεγαλο βαθμο.

Παράθεση :
Υπαρχει πολυ ζουμι εδω. Ειδικα με τα δεντρα.

Και μονο απο το World of ice and fire δηλαδη που διαβασα που γραφει πιο αναλυτικα την προιστορια. Δεν σου λεω για να μην σε σποιλεριασω ΑΛΛΑ...

...Και αυτο δεν ειναι σποιλερ αλλα καθαρα δικη μου υποθεση απο αυτα που εχω διαβασει στην Wiki Και κυριως στο World of Ice and Fire ειμαι σιγουρη πως ο ΝΚ ηταν Σταρκ. Και στα βιβλια εχουν συνειδηση και νοημοσυνη και στοχους. Οποτε θα δειξει.

Αλλα στην σειρα δεν θα το αναλυσουν ιδιαιτερα νομιζω. Τουλαχιστον με λεπτομερειες.

Ειναι πολυ πιθανο να ειναι Σταρκ. Δεν το αποκλειω. Ηδη στα βιβλια εχουν αρχιζει να χτιζουν την σχεση τους με τον Μπραν. Ειμαι στο κομματι που ξυπναει ο Μπραν και προτου το κανει, το κορακι τον παει βολτα σε ολον τον κοσμο. Τους βλεπει ολους. Και τον παει και περα απο το τειχος. Εκει λοιπον αναφερει οτι ειδε το Χειμωνα και το κορακι του λεει οτι ο λογος που δεν πεθανε απο την πτωση ειναι επειδη ο Χειμωνας ερχεται. Και μαλιστα μολις ξυπναει, τοτε ονομαζει το Direwolf Σαμερ. Για να πανε να συνδεσουν τον Μπραν με τον ΝΚ (και μαλιστα να αναφερουν σχεδον αμεσα οτι ισως ειναι ο μονος που μπορει να τους αντιμετωπισει, αγνωστο ακομη γιατι), τοτε ειναι παρα πολυ πιθανο να μιλαμε για καποιον προγονο των Σταρκ.

Παράθεση :

Τα γραφει αυτα στο World of Ice and Fire αλλα δεν ξερω κατα ποσο τα γραφει αναλυτικα στα βιβλια οποτε μην σε σποιλεριασω. Διαβασε τα βιβλια και μετα πιασε το World of Ice and Fire.
Aλλα να ξερεις πως το WoIaF εχει εκδοθει μονο στα αγγλικα.

Πιστευω οτι και στα βιβλια θα γραφει πραγματα, αλλα πιο κατω. Ισως στο Χορο των Δρακων (νο4 ή νο5; )

Παράθεση :
Και κατσε να δουμε και αν ο Μαρτιν θα καταληξει καπου ...γιατι πρωτα θα πρεπει να τα γραψει και να τα εκδοσει και τα επομενα βιβλια που δινουν απαντησεις για αυτα

Αλλος αυτος. Θα πρεπει να γραψει ακομη τουλαχιστον 2 βιβλια και μεχρι τωρα το μονο που εχει κανει, ειναι να ανακοινωσει τον τιτλο του επομενου χαχαχα. Η σειρα ξεκινησε, πηγε 7η σεζον, σε 1-2 χρονια τελειωνει, και αυτος χρωσταει οχι μονο το φιναλε, αλλα και στορυ πριν το φιναλε.

Παντως αν κατι καταλαβαινεις ξεκαθαρα απο το 1ο βιβλιο, ειναι τους βασικους πρωταγωνιστες. Ναι οκ, εχουν κεφαλαια Νεντ και Κατλυν, αλλα αν δεις τους υπολοιπους (Μπραν, Σανσα, Αρυα, Τζον, Ντενερυς) ειναι η 5αδα που εχει παει μεχρι το φιναλε. Ο Ρομπ πχ που θεωρητικα προοριζοταν για αρχοντας στον Βορρα δεν εχει δικο του κεφαλαιο. Αμα τα διαβαζα νωριτερα παιζει να μην παθαινα σοκ με τον Red Wedding χαχαχα
felia
Γριά κακατούα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: A Song of Ice and Fire (Book Series)   Τετ Σεπ 20, 2017 12:59 am

Eleni7 έγραψε:
Αφου να φανταστεις οτι ακομη και τοσα χρονια αφοτου ειδα τη σειρα, μολις διαβασα στο βιβλιο την προσφωνηση "Οι Αλλοι" ημουν σε φαση "πουστηδες και εδω με ακολουθατε" χαχαχα

lmao lmao lmao lmao lmao

Εχεις μεγαλο ψυχολογικο τραυμα dunato gelio dunato gelio dunato gelio dunato gelio dunato gelio

Eleni7
Ο Καστλ είναι βοϊδομάτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: A Song of Ice and Fire (Book Series)   Τετ Σεπ 20, 2017 1:22 pm

felia έγραψε:
Eleni7 έγραψε:
Αφου να φανταστεις οτι ακομη και τοσα χρονια αφοτου ειδα τη σειρα, μολις διαβασα στο βιβλιο την προσφωνηση "Οι Αλλοι" ημουν σε φαση "πουστηδες και εδω με ακολουθατε" χαχαχα

lmao lmao lmao lmao lmao

Εχεις μεγαλο ψυχολογικο τραυμα dunato gelio dunato gelio dunato gelio dunato gelio dunato gelio

Εγω φταιω; Ή ο JJ; χαχαχα

A Song of Ice and Fire (Book Series)
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 4 από 6Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Επερχόμενα Lego Set

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Telestars Boards :: Εδώ καιγόμαστε :: Game of Thrones-
Μετάβαση σε: