ΦόρουμΗμερολόγιοΣυχνές ΕρωτήσειςΑναζήτησηΚατάλογος ΜελώνΟμάδες ΜελώνΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 

Hemlock Grove

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
elina

Αριθμός μηνυμάτων : 3067
Ημερομηνία εγγραφής : 12/04/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Hemlock Grove   Κυρ Αυγ 25, 2013 2:05 am

mkostas έγραψε:
Ποτέ δεν ήθελα κι άλλο από τη Παουλίνα. Από τη Μαριμάρ, όμως, ναι Καλόπιασμα Λίγα για τη Φλορ tskΚαι το Padre Coraje ας το καλύτερα dunato gelioΠου και που το έβλεπα για να γελάω lmao

Σε συγχωρώ γιατί δεν έπαιζε ο Χαζούνγκα στη Μαριμάρ. και όταν έκαψαν την καλυβα με τους γλυκύτατους παππούδες της μέσα....klaps angry 

Καλά ντε!! Πάντως αν εξαφάνιζαν τον Μαξ και πήγαιναν για τρίτο κύκλο στη Φλορ δεν θα με πείραζε!to kapelo tou gianni 

Θυμάσαι το "οι πεταλούδες ελεύθερες πετούν?????" Είχα πορωθεί τόσο με αυτή τη σειρά!!!!! και ποτέ δεν είδα τοτέλος ούτε αν κατέληξε μαζί το αγαπημένο μου ζευγάρι!!! dunato gelio

Sunflower
Blooming in your finest hour
You have come into your power
And you spill it over me
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών
mkostas
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 31917
Ημερομηνία εγγραφής : 10/04/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Hemlock Grove   Κυρ Αυγ 25, 2013 2:07 am

Ακόμα λιγότερα για τον Μαξ tsk Πως γίνεται να σ'άρεσε περισσότερο ο ουρακοτάνγκος ο Φέντε; emetos Η φοράδα βλέπει τη δεύτερη σαιζόν στο youtube lol!

Είχα δει αρκετά επεισόδια από πεταλούδες αλλά πάντα τις παράταγα γιατί ήταν κότες Laughing Ποιο ήταν το αγαπημένο σου ζευγάρι;

Αριθμός μηνυμάτων : 3067
Ημερομηνία εγγραφής : 12/04/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Hemlock Grove   Κυρ Αυγ 25, 2013 2:50 am

mkostas έγραψε:
Ακόμα λιγότερα για τον Μαξ tskΠως γίνεται να σ'άρεσε περισσότερο ο ουρακοτάνγκος ο Φέντε; emetos Η φοράδα βλέπει τη δεύτερη σαιζόν στο youtube lol!

Είχα δει αρκετά επεισόδια από πεταλούδες αλλά πάντα τις παράταγα γιατί ήταν κότες LaughingΠοιο ήταν το αγαπημένο σου ζευγάρι;
ήταν ο Μπρούνο και η Σελίνα... το είχα σταματήσει εκεί που ο μπρούνο είχε σκοτωθεί(?)σε μια έκρηξη και δεν ήταν σαφέςαν ζούσε. Νομίζω ότι ο ηθοποιός έφυγε από τη σειρα?? Δεν θυμάμαι καλά μετά από τόσα χρόνια....

Δεν είναι ότι μ'άρεσε περισσότερο ο Φέντε μ'άρεσε η ιστορία της Φλορ και του Φεντε καλύτερα! Δηλαδή αν ο ηθοποιός που έπαιζε τον Μαξ ήταν ο Φέντε στον πρώτο κύκλο δεν θα με πείραζε!! 

Τι στοίχημα έχασε εκείνη και τηνέβαλες την καημένη να βλέπει την Φλορισιέντα??Laughing Laughing Laughing

Sunflower
Blooming in your finest hour
You have come into your power
And you spill it over me
mkostas
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Hemlock Grove   Κυρ Αυγ 25, 2013 2:55 am

Α τους θυμάμαι. Ναι, πρέπει να έφυγε αυτός γιατί πήγε στη Κολομβία κι έπαιξε σε σειρές εκεί.

Τι ιστορία είχαν η Φλορ και ο Φέντε και σ'άρεσε; Αφού τη μέρα που τα έφτιαξαν αυτόν τον πάτησε αυτοκίνητο dunato gelio Ενώ με τον Μαξ είχαν ολοκληρωμένη ιστορία με αρχή, μέση και τέλος.

Τη βλέπαμε μαζί όταν την είχε. Κι αυτή θέλει να επανακτήσει την αργεντίνικη προφορά της οπότε τη βλέπει και τώρα Laughing

Αριθμός μηνυμάτων : 279
Ημερομηνία εγγραφής : 09/07/2013

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Hemlock Grove   Κυρ Αυγ 25, 2013 9:03 am

Δε μου άρεσε η Φλορισιέντα... Όταν άρχισε να την ξαναπαίζει το σταρ, έβλεπα κάποιες σκηνές κι αναρωτιόμουν γιατί την είχα πάρει με τόσο κακό μάτι, μήπως έκανα λάθος, αλλά σε σύντομο χρονικό διάστημα κατάλαβα (πως είχα δίκιο to kapelo tou gianni).
Καταρχάς, όσο κι αν περιμένεις και αφέλεια και κλισέ από μια σειρά που απευθύνεται κυρίως σε παιδιά, εδώ είχαμε το κλισέ, του κλισέ, το κλισέ, ω κλισέ... Σχεδόν τίποτα δεν ξέφευγε απ' αυτό.  
Η πρωταγωνίστρια σαν ρόλος μου φαινόταν λίγο ενοχλητικός, τα πολλά παιδάκια και οι ιστορίες τους δεν μ' αρέσουν, λες και μας εκβιάζουν το συναίσθημα, και τέλος το ζευγάρι ήταν πανηλίθιο.
Κυριολεκτικά όμως! Σε σημείο να αναρωτιέσαι πως έχει μείνει ηλιθιότητα για άλλους ανθρώπους σ' αυτόν τον πλανήτη. Ο πρωταγωνιστής ήθελε να παντρευτεί την υστέρω γιατί το ήθελαν οι γονείς του (!), αντί να κάνει αυτό που θέλει υπάκουε πάντα σε κάποιο αόριστο "καθήκον", ΠΟΤΕ δεν παίρνανε είδηση τα σχέδια των κακών, γενικώς δεν μπορούσαν να χρησιμοποιήσουν τον εγκέφαλο για κάτι πιο πολύπλοκο από κινήσεις που πρέπει να κάνουν για να επιβιώσουν.
Να σημειώσω πως αν ξέρω τόσα πολλά για σειρές που δεν έβλεπα είναι γιατί όλο και κάποιος στο σπίτι τις έβλεπε.
Κατά τη γνώμη μου με την είσοδο του Μαξ απόκτησε κάποιο ενδιαφέρον, ήταν ένας χαρακτήρας πιο διασκεδαστικός, δυναμικός, όχι τόσο σπαστικός και καλύτερος εμφανισιακά ως άνδρας, παρότι εγώ προτιμώ τους ξανθούς (πάρα πολλά στοιχεία παραμυθιού είχε όμως και αυτή η ιστορία, που εμένα δεν μου αρέσουν).  
Αλλά καταλαβαίνω και τους φαν που είχαν αγαπήσει ένα ζευγάρι και τους προέκυψε στα καλά καθούμενα ένα άλλο.    
Στις πεταλούδες ήθελα η Χοσέ (Χούλια την είχαμε βαφτίσει εδώ; ) να γίνει ζευγάρι με τον Μπρούνο αλλά δεν μου έκατσε, ήθελε τον τύπο με "τα φίδια στο κεφάλι" όπως τον έλεγε κάποιος. Ε, μετά εμφανίστηκε και η Σελίνα και λογικά θα καταλήξανε μαζί (ο Μπρούνο και η Σελίνα).
mkostas
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Hemlock Grove   Κυρ Αυγ 25, 2013 10:05 am

Βασικά στη πρώτη σαιζόν δεν είχε ούτε δομή ούτε ιστορία η σειρά. Ξεκίνησε σαν character study οικογενειακό δράμα που παρουσίαζε δυσλειτουργική οικογένεια γεμάτη κλισέ... Τύπου Shameless αλλά στο πιο νεανικό συνδυασμένο με σταχτοπούτα... Συνέχισε σαν κωμωδία και κατέληξε κλασσική νουβέλα. Εμένα μ'άρεσε το ενδιάμεσο. Μ'άρεσε η σειρά σαν κωμωδία παρόλο που σε αρκετά σημεία το χιούμορ ήταν παιδικό. Πέθαινα στο γέλιο μαζί της, με εξαίρεση την Ex, καμιά άλλη λατινοαμερικάνικη κωμωδία δε με έχει κάνει να γελάσω τόσο. Αλλά καθαρά αυτό... Δε ξέρω πως υπήρξε τόσος κόσμος πωρωμένος με το ζευγάρι... ΕΙΔΙΚΑ με το ζευγάρι... Που ήταν ό,τι χειρότερο στη σειρά, δεν υπήρχε καν σχέση, δεν υπήρχε τίποτα...

Η δεύτερη σαιζόν ήταν κλάσεις ανώτερη. Κατά βάση γιατί υπήρχαν ο Max, o Lorenzo και ο Bonilla. Ο τελευταίος δεν προσέδωσε ενδιαφέρον στη σειρά αλλά το δίδυμό του με τη Malala και η κόντρα του με τον Evaristo τα έσπαγαν. Ο Lorenzo ήταν φοβερός κακός από όλες τις απόψεις και το ζευγάρι του με τη Delfina μ'άρεσε... Και ο Max σαν χαρακτήρας είχε πολύ περισσότερο ενδιαφέρον, ήταν πιο δυναμικός, πιο πολύπλοκος, δεν ήταν μέσα στα κόμπλεξ όπως ο Fede και ανέβαζε επίπεδο τη Flor που με κούραζε με όλο αυτό το θέμα με τα παραμύθια κτλπ και χρειαζόταν δίπλα της κάποιον να της βγάζει τη σκύλα που είχε μέσα της Laughing Εδώ να πω πως τη δεύτερη σαιζόν δε την είδα στην ΕΡΤ, την είδα στο internet στα ισπανικά που καμιά σχέση με τη μεταγλώττιση. Όχι μόνο λόγω κακής μεταγλώττισης αλλά και κακής μετάφρασης που διέλυε τους διαλόγους, κυρίως τους κωμικούς.

Αριθμός μηνυμάτων : 279
Ημερομηνία εγγραφής : 09/07/2013

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Hemlock Grove   Κυρ Αυγ 25, 2013 3:37 pm

mkostas έγραψε:
Δε ξέρω πως υπήρξε τόσος κόσμος πωρωμένος με το ζευγάρι... ΕΙΔΙΚΑ με το ζευγάρι... Που ήταν ό,τι χειρότερο στη σειρά, δεν υπήρχε καν σχέση, δεν υπήρχε τίποτα...
Εμείς μπορεί ν' απεχθανόμαστε τις αναφορές στην Σταχτοπούτα, αλλά οι πολύ νεαρές ηλικίες λογικά δεν έχουν τέτοια θέματα. Όμως κι αυτός ρε παιδί μου ήταν... τα ζώα μου αργά. Μέχρι να καταλάβει, μέχρι να κουνηθεί είχε περάσει η σαιζόν. Φυσικά σε κάθε τηλενουβέλα χρειάζονται οι δυσκολίες αλλά ας προκύπτουν με άλλους τρόπους, όχι επειδή ο πρωταγωνιστής είναι τόσο ΒΛΑΚΑΣ.
Το Shameless δεν το έχω δει ούτε έχω ακούσει κάτι γι αυτό, κοίταξα τώρα την wikipedia, νομίζω από την αρχή η Floricienta είχε μια κωμική νότα. Έχω δει να την παρομοιάζουν με την Nanny (του Alpha) αλλά μπορεί οι όποιες ομοιότητες να είναι καθαρή σύμπτωση.  

mkostas έγραψε:
Και ο Max σαν χαρακτήρας είχε πολύ περισσότερο ενδιαφέρον, ήταν πιο δυναμικός, πιο πολύπλοκος, δεν ήταν μέσα στα κόμπλεξ όπως ο Fede και ανέβαζε επίπεδο τη Flor που με κούραζε με όλο αυτό το θέμα με τα παραμύθια κτλπ και χρειαζόταν δίπλα της κάποιον να της βγάζει τη σκύλα που είχε μέσα της Laughing
Έτσι!

mkostas έγραψε:
Εδώ να πω πως τη δεύτερη σαιζόν δε την είδα στην ΕΡΤ, την είδα στο internet στα ισπανικά που καμιά σχέση με τη μεταγλώττιση. Όχι μόνο λόγω κακής μεταγλώττισης αλλά και κακής μετάφρασης που διέλυε τους διαλόγους, κυρίως τους κωμικούς.
Δεν την έψαξα στο ίντερνετ. Μπορεί να συμβαίνει κι αυτό, η ελληνική απόδοση να αδικούσε την σειρά.

Hemlock Grove
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 3 από 3Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3
 Παρόμοια θέματα
-
» Hemlock Grove

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Telestars Boards :: Τηλεόραση :: Αγγλόφωνες σειρές-
Μετάβαση σε: