ΦόρουμΗμερολόγιοΣυχνές ΕρωτήσειςΑναζήτησηΚατάλογος ΜελώνΟμάδες ΜελώνΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 

The Borgias (2011)

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 16 ... 28, 29, 30, 31  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
mkostas
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 31917
Ημερομηνία εγγραφής : 10/04/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: The Borgias (2011)   Πεμ Ιουν 06, 2013 3:19 am

Ναι, ο ίδιος ήταν!!

Εγώ συμφωνώ μαζί σου εν μέρει. Αλλά το "αηδιαστική" το βρίσκω πολύ σκληρό χαρακτηρισμό. Και το ότι κόπηκε είναι κρίμα για το κοινό της σειράς, έστω κι αν ήταν μικρό...

ΥΓ Φέρνει στο επίθετο ενός ηθοποιού που αρέσει πολύ στη MariaS και στη Τέρψη...

Καρακατίνα Κουβά

Αριθμός μηνυμάτων : 46214
Ημερομηνία εγγραφής : 11/04/2010
Τόπος : Dreamland

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: The Borgias (2011)   Πεμ Ιουν 06, 2013 3:20 am

jattiner έγραψε:
Ευχαριστώ πολύ. Το άλλο άτομο ήταν χυδαίο. Ελπίζω να μην σας ενοχλεί η άποψη μου. Η δική σας άποψη επί του θέματος;

Υ.γ _ Δεν ξέρω. Ο γιος μου μου έκανε την εγγραφή. Καλά καλά μόλις να πληκτρολογώ γνωρίζω. Αλλά θα μάθω που θα πάει.

μια χαρα γραφεις μην ανησυχεις...δεν πιστευω να χεις αφησει τα παιδια σου να δουν αυτη τη σειρα ετσι?Απ ο,τι εχω καταλαβει πρεπει να ναι μικρα σε ηλικια...

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών
MariaS
Κουρούνα

Αριθμός μηνυμάτων : 6849

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: The Borgias (2011)   Πεμ Ιουν 06, 2013 3:21 am

Παράθεση :
ΥΓ Φέρνει στο επίθετο ενός ηθοποιού που αρέσει πολύ στη MariaS και στη Τέρψη...
Ααααααααααααχχχχχχχχχχχχχχ, τον Χατιν λες ε?
Ερωτας κι αυτός...Σχεδόν τόσο μεγάλος όσο ο δικός σου με την Χιμένα....

jattiner

Αριθμός μηνυμάτων : 9
Ημερομηνία εγγραφής : 06/06/2013

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: The Borgias (2011)   Πεμ Ιουν 06, 2013 3:22 am

xezoulina έγραψε:
jattiner έγραψε:
Ευχαριστώ πολύ. Το άλλο άτομο ήταν χυδαίο. Ελπίζω να μην σας ενοχλεί η άποψη μου. Η δική σας άποψη επί του θέματος;

Υ.γ _ Δεν ξέρω. Ο γιος μου μου έκανε την εγγραφή. Καλά καλά μόλις να πληκτρολογώ γνωρίζω. Αλλά θα μάθω που θα πάει.

μια χαρα γραφεις μην ανησυχεις...δεν πιστευω να χεις αφησει τα παιδια σου να δουν αυτη τη σειρα ετσι?Απ ο,τι εχω καταλαβει πρεπει να ναι μικρα σε ηλικια...

Ο γιος μου τώρα διανύει την εφηβεία. Η μικρή μου είναι 10. Κρίσιμες ηλικίες.

Ευτυχώς που αυτή η εκτρωματική σειρά δεν προβάλλεται στην Ελληνική τηλεόραση έχω να πω. Και μόνο τέτοιες ιδέες μου φέρνουν εμετό.
felia
Γριά κακατούα

Αριθμός μηνυμάτων : 33747
Τόπος : Viva la Pluto!

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: The Borgias (2011)   Πεμ Ιουν 06, 2013 3:25 am

Ο καθενας και οι αποψεις του μαλλον.

....Aφιερωμενο Καλόπιασμα

_
And if you gaze long enough into an abyss, the abyss will gaze back into you.
mkostas
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 31917
Ημερομηνία εγγραφής : 10/04/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: The Borgias (2011)   Πεμ Ιουν 06, 2013 3:35 am

Όλες οι απόψεις είναι δεκτές αλλά που και που πρέπει να προσέχουμε τη στιγμή που τις εκφράζουμε Embarassed

Γριά κακατούα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: The Borgias (2011)   Πεμ Ιουν 06, 2013 3:39 am

Το δέχομαι αυτό. Αλλά εδώ μέσα είναι δημόσιος χώρος έκφρασης. Τα τρολ δεν τα υπολογίζουμε βέβαια.

_
fayvl

Αριθμός μηνυμάτων : 420
Ημερομηνία εγγραφής : 28/02/2013
Τόπος : Καπου στον 19 αιωνα της Ωστεν

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: The Borgias (2011)   Πεμ Ιουν 06, 2013 3:54 pm

jattiner έγραψε:
Γεια σας. Παρακολουθώ την ανοιχτή θεματολογία του φόρουμ αρκετό καιρό τώρα αλλά δεν είχα κάνει εγγραφή. Και τώρα που έκανα βλέπω αυτή την αναταραχή. Εμφανώς αυτό το μέλος δεν στέκει και καλά στα μυαλά του αλλά οφείλω να αναγνωρίσω πως έχει δίκιο σε κάτι.
Η σειρά είναι όντως αηδιαστική. Μιλάμε για αδέρφια. Αδέρφια που κάνουν σεξ και ο σεναριογράφος δεν το παρουσιάζει σαν διαστροφή. Είμαι μάνα με παιδιά. Και μόνο στην ιδέα πως ο γιος μου και η κόρη μου θα μπορούσαν να κάνουν κάτι τέτοιο με πιάνει χτυποκάρδι.

Και αυτός ο σεναριογράφος αυτό το όραμα έχει. Και σε μια σειρά που την παρακολουθεί νεανικό κοινό. Σωστή η απόφαση να την κόψουν αλλά για λάθους λόγους. Το θέμα ήταν άρρωστο. Διαστροφή. Η ιστορίες αιμομιξίας σαν του Οιδίποδα πρέπει να δίνονται σαν αυτό που είναι. Διαστροφική τραγωδία. Όχι να δίνουν και εύσημα.

Ντροπή και αίσχος. Φυσικά και ο κόσμος δεν θα την στήριζε την σειρά.

Συγνώμη που μπαίνω με τέτοιο πόστ στο φόρουμ αλλά θεωρώ λάθος να δίνονται τέτοιες αρρώστιες σαν κάτι φυσικό!

Ο Θεός και οι άγιοι θα μας κάψουν!

Kαλησπερα.
Διαβασα το ποστ σου, και φυσικα σεβαστη η αποψη σου.Θα μου επιτρεψεις όμως να πω κ τη δικη μου.

Καταρχην, ειτε συμφωνουμε ειτε διαφωνουμε, ειτε το βρισκουν καποιοι «ανηθικο» ή όχι, είναι μια πραγματικη ιστορια. Πραγματικη. Αυτό συνεβαινε, και συμβαινει, σπανια αλλα συμβαινει. Μια ιστορικη σειρα παρακολουθουμε. Δεν επελεξε ο Τζορνταν να γραψει ένα σεναριο οπου δυο αδερφια αγαπιουνται. Παρουσιαζει μια άλλη πραγματικοτητα,από τη δικη μας, όπως και τα οργια του Παπα στο Βατικανο κτλ, όλα είναι μερος μιας πραγματικης ιστοριας. Οποτε το να τον κατηγορεις για ανηθικοτητα, το βρισκω ατοπο. Δεν βλεπεις τη σειρα, και δεν ξερεις πως το παρουσιαζει. Φυσικα και δεν δινονται «ευσημα» ουτε παρουσιαζεται σαν κατι φυσιολογικο. Αυτό το λαθος το κανετε πολλοι, χωρις να παρακολουθησετε, θεωρειτε ότι το παρουσιαζει ως φυσιολογικο. Όχι.
Δεν θα μπω στον κοπο να το αναλυσω ξανα, εάν ενδιαφερεσαι, εχω γραψει στην αρχη αρκετα ποστ για το θεμα του πως παρουσιαζεται η ιστορια αυτή. Θα πω μονο ότι η ιστορια αυτή είναι σε ολη της τη διασταση ΤΡΑΓΙΚΗ. Αλλιωνει τους χαρακτηρες και τους βυθιζει στο σκοταδι, οδηγωντας στην πτωση τους. Μια τραγικη ιστορια εξ ορισμου δεν εχει τιποτα το «φυσιολογικο», εξου και η τραγικοτητα. Όπως η ιστορια του Χηθκλιφ και της Καθριν, ηταν τραγικη, ακριβως γιατι σε αυτή δεν υπηρχε τιποτα το «φυσιολογικο».

Το θεμα είναι ιδιαιτερο και ισως και «ανηθικο» για τα χρηστα ηθη καποιων. Το ιδιο «ανηθικο» και ιδιαιτερο θεμα εχουν και οι σειρες που παρουσιαζουν ομοφυλοφιλα ζευγαρια. Οι σειρες που ασχολουνται με την αλλαγη φυλου. Η σειρα που εχει ως θεματολογια τον κανιβαλλισμο. Το 99% των σειρων που παιζονται στην τβ εχουν ως κυρια θεματολογια διαφορες μορφες «ανηθικοτητας». Απιστιες, ελευθερες σεξουαλικες σχεσεις, ναρκωτικα, ακρατη βια, δολοφονιες. Με την ιδια λογικη που αναφερεις, τα παιδια (ολων, όχι μονο τα δικα σου) και οι εφηβοι, πρεπει αν εχουν πληρες απαγορευτικο στην τηλεοραση, διοτι είναι πολύ πιθανο να παρασυρθουν και να θεωρησουν ως «φυσιολογικη» τη βια, τη δολοφονια, τα ναρκωτικα.

Εγω προσωπικα, αν ειχα παιδια, σου μιλω ειλικρινα, δεν θα ανησυχουσα για τη συγκεκριμενη σειρα, για τον απλουστατο λογο, ότι αν εσυ ως γονεας κρινεις ότι δεν πρπει να την παρακολουθησει η οικογενεια σου, μπορεις να το πετυχεις πανευκολα, καθως είναι η μοναδικη σειρα εξ οσων γνωριζω(αντε στην τηλ ιστορια να υπαρχει κ καμια ακομη(?) που καταπιανεται με το ζητημα αυτό. Το δυσκολο είναι ολες οι υπολοιπες σειρες, που καταπιανονται με τα παραπανω θεματα. Δεν υπαρχει σειρα στην οποια δεν γινεται χρηση οπλων , ξυλο κδολοφονιες. Πως θα προφυλαξεις τα παιδια από αυτό τον καταιγισμο βιας, στον οποιο μεσω τβ και σινεμα υποβαλλοναται καθημερινα? Οι πιθανοτητες να θεωρησουν, παρασυρομενα, καποια στιγμη την ασκηση βιας αποδεκτη πρακτικη είναι 100 φορες περισσοτερες, βασει τις επαναλαμβανομενης και συχνης προβολης. Ενώ η σειρα αυτή…μια είναι ολη κ ολη, το πιθανοτερο είναι να μην την εχουν καν ακουσει τα παιδια σου. Είναι αραγε πιο «επικινδυνη» αυτή η θεματολογια, από την θεματολογια «βια-σεξ-θανατος?» Για μενα δεν υπαρχει καν συγκριση. Η βια καθρεπτιζεται παντου πλεον, και αυτό θα με απασχολουσε πολύ περισσοτερο, οσον αφορα τον κινδυνο επηρεασμου ευαισθητων ηλικιων.

Ο καθενας δικαιούται να εχει την αποψη του. Αυτό που καποιοι θεωρουν «ανηθικο» ή μη αποδεκτο για αλλους είναι τροπος ζωης, και εχουμε υποχρεωση, σαν φιλελευθερη κοινωνια να το αποδεχθουμε (με την ΑΥΤΟΝΟΗΤΗ προυποθεση ότι εχουμε παντα να κανουμε με συναινούντες ενηλικους )
Διαστροφη όπως ειπα είναι κ η ομοφυλοφιλια. Δεν εχουμε όμως δικαιωμα να κατακρινουμε ανθρωπους που το επελεξαν, εχοντας ως κριτηριο την δικη μας προσωπικη ηθικη, η οποια δεν ταιριαζει με τη δικη τους.

Σαφως και εχεις το δικαιωμα να μην θελεις να παρακολουθησεις την εν λογω σειρα. Για οποιο λογο. Όπως εχουμε κ εμεις το δικαιωμα να την παρακολουθησουμε. Για οποιο λογο. Χωρις να σημαίνει ότι ειμαστε διαστοφικοι, ή ότι ειμαστε θετικα διακειμενοι προς την αιμιμιξια. Το αυτό συμβαινει κ με ολες τις υπολοιπες σειρες.Το ότι καποιος παρακολουθει μια σειρα οπου βασικο ζευγαρι είναι 2 ομοφυλοφιλοι, και θελει να είναι μαζι κ ευτυχισμενοι, δεν μεταφραζεται στο ότι αυτός ο τηλεθεατης είναι ομοφυλοφιλος. Αν ηταν ετσι, τοτε ολοι μας, ΜΑ ΟΛΟΙ ΜΑΣ, θα ειμασταν θετικα διακειμενοι στο φονο και στη μοιχεια, καθως μαλλον δεν υπαρχει ταινια ή σειρα που δεν εχει εστω κ σε μικρο βαθμο παρουσιαση τετοιων περιστατικων. Εκτος αν καποιος δεν εχει παρακολουθησει ποτε τηλ σειρα ή ταινια στη ζωη του. Μαλλον απιθανο θα ελεγα, εκτος αν κάποιος ζει απομονωμενος.

Γιατι τα βλεπεουμε? Μα γιατι πολύ απλα, μπορουμε να διαχωρισουμε την πραγματικοτητα μας από την μυθοπλασια. Καποιοες φορες παρακολουθουμε τον ξυλοδαρμο\δολοφονια καπιου τηλεοπτικου χαρακτηρα κ λεμε «του αξιζε»με βαση την παρουσιαση του από τον σκηνοθετη. Αυτό μεταφραζεται δηλ ότι θα ασκουσαμε βια και στην ζωη μας σε μια τετοια περιπτωση?Οτι θα διαπραταμε δολοφονια? Φυσικα και όχι. Εκτος αν εχουμε να κανουμε με ψυχοπαθολογικες προσωπικοτητες, που δεν ξεχωριζουν τη φαντασια από την πραγματικοτητα, όπως ο δολοφονος στο Ντενβερ, που ντυθηκε Τζοκερ όταν επαιζε ο Μπατμαν, και καθαρισε τον κοσμαο γιατι νομιζε ότι θα εβγαινε ο Μπατμαν από την οθονη. Δοξα το Θεο, τετοιες περιπτωσεις ατομων είναι σπανιες.

Τελος όπως ειπα, σεβαστη η αποψη σου, αλλα θα σε παρακαλουσα στο πλαισιο του αμοιβαιου σεβασμου προς τα ατομα τα οποια παρακολουθουν τη σειρα και τους αρεσει,ένα από τα οποια ειμαι κ εγω, να χρησιμοποιεις πιο μετριοπαθεις εκφρασεις. Εκφρασεις του τυπου «Διαστροφική, αηδιαστική, αισχος, θα πεσει ο Θεος να μας καψει» προσβαλλουν (εστω και αθελητα από πλευρας σου, ειμαι προθυμη να το δεχθω) εμας που την παρακολουθουμε. Όταν χαρακτηριζεις με τετοιες εκφρασεις μια σειρα, κατ ακολουθια αναφερεσαι και στις διαθεσεις του κοινου που την παρακολουθει. Θα σε παρακαλουσα, στα πλαισια της ελευθεριας του λογου,την οποια εχω κ εγω το δικαιωμα να ασκω, να μην χρησιμοποιήσεις ξανα τετοια επιθετα. Αλλιως αποκομιζουν την εντυπωση τα ατομα που την παρακολουθουν ότι στηνονται στον τοιχο από τους υπολοιπους(αθελητα το δεχομαι, παντως αυτό αποκομιζουμε)κ πως πρεπει να απολογηθουν για μια σειρα την οποια παρακολουθουν, και να μπουν στον κοπο να δικαιολογησουν την προτιμηση τους. Από τη στιγμη που θα συμβει αυτό, δεν υπαρχει πια ελευθερια του λογου για τα μελη αυτά. Το γιατι είναι ξεκαθαρο, δεν χρειαζεται να το αναλυσω περαιτερω.

Εν πασει περιπτωσει, εδώ είναι το τοπικ οπου συζηταμε για τη σειρα τα ατομα που την παρακολουθουν. Εφοσον εσυ δεν την παρακολουθεις, δεν νομιζω ότι θα συναντιουνται συχνα οι δρομοι μας. Όπως ειπα πολλακις , η αποψη σου σεβαστη, αλλα από τη στιγμη που είναι αρνητικη για τη σειρα, δεν υπαρχει λογος να το συζητησουμε περαιτερω. Δεν σηκωνει περισσοτερη αναλυση, καθως ουτε εγω επιθυμω να σου αλλαξω γνωμη, ουτε εσυ μπορεις να μου αλλαξεις αποψη. Ας συμφωνησουμε απλως ότι διαφωνουμε.

Καλα ποστ σου ευχομαι, και καλωσόρισες στο φορουμ.
Τέρψη

Αριθμός μηνυμάτων : 8173
Ημερομηνία εγγραφής : 26/04/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: The Borgias (2011)   Πεμ Ιουν 06, 2013 5:00 pm

Και γω συμφωνώ προς το ότι ο καθένας μπορεί να έχει την άποψή του αλλά να μην ξεπερνάει τα όρια και να προσβάλλει τον άλλο.

Τώρα στα του κολάζ του Σέζαρε, Φανή διάλεξες σοφά βλέπω to kapelo tou gianni
Πολύ ωραίες φωτό μποράβο. Είναι πολύ γοητευτικός ο άτιμος ως Σέζαρε. Δλδ φωτό του που έχω δει από άλλες φάσεις της ζωής του δεν μου αρέσει, αλλά όταν τον βλέπω ως Σέζαρε, με το όλο στυλ της εποχής, θεωρώ πως του προσδίδει πολύ.

Γριά κακατούα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: The Borgias (2011)   Πεμ Ιουν 06, 2013 7:28 pm

Φανη καλησπερα. Ισως δεν μου πεφτει λογος μιας και η τελευταια σου αναλυση απευθυνεται σε αλλο μελος του φορουμ αλλα εχω να κανω τρια σχολια.

Σχολιο 1.

Ιστορικα πιθανοτατα οντως η σχεση του Καισαρα και της Λουκρητιας να ηταν αιμομικτικη. Οι φημες ηταν εντονες. Δεν ειναι αποδεδειγμενο ιστορικα ομως. Και αν παρουμε ετσι οι φημες αναφεροταν και για αιμομιξια αναμεσα σε μια φιληδονη Λουκρητια Βοργια και τον πατερα της.

Την σειρα οπως σου εχω πει δεν την εχω παρακολουθησει εξολοκληρου αλλα παντα διαβαζω τα ποστ σου με προσοχη και εχεις αφησει να εννοηθει πως στην σχεση Λουκρητιας-Καισαρα εχουν δωσει (ανεξαρτητα του σκοτεινου του χαρακτηρα τους) μια ρομαντικη οψη και εναν μοιραιο ερωτα.

Καθαρα προσωπικα μιλωντας εμενα αυτο με απωθει και δεν κρινω εσενα που σου αρεσει απλα μου βγαινει ενστικτωδως. Το γιατι θα στο εξηγησω στο 3ο μου σχολιο.

Σχολιο 2ο.

Παράθεση :
Τελος όπως ειπα, σεβαστη η αποψη σου, αλλα θα σε παρακαλουσα στο πλαισιο του αμοιβαιου σεβασμου προς τα ατομα τα οποια παρακολουθουν τη σειρα και τους αρεσει,ένα από τα οποια ειμαι κ εγω, να χρησιμοποιεις πιο μετριοπαθεις εκφρασεις. Εκφρασεις του τυπου «Διαστροφική, αηδιαστική, αισχος, θα πεσει ο Θεος να μας καψει» προσβαλλουν (εστω και αθελητα από πλευρας σου, ειμαι προθυμη να το δεχθω) εμας που την παρακολουθουμε. Όταν χαρακτηριζεις με τετοιες εκφρασεις μια σειρα, κατ ακολουθια αναφερεσαι και στις διαθεσεις του κοινου που την παρακολουθει. Θα σε παρακαλουσα, στα πλαισια της ελευθεριας του λογου,την οποια εχω κ εγω το δικαιωμα να ασκω, να μην χρησιμοποιήσεις ξανα τετοια επιθετα.

Φανη σε παρακαλω πολυ αυτο να μην το ξανακανεις. Καταλαβαινω το τι λες και γιατι το λες και εκφραζεσαι με πολυ ομορφο τροπο ομως αυτο δεν αλλαζει πως ο καθενας μας εχει την ελευθερια να εκφρασει την αποψη του σε ενα μεσο κοινωνικη δικτυωσης ειδικα εφοσον δεν γινεται καποια προσωπικη αναφορα.

Καταλαβαινω πως αυτο το μελος ισως και αθελητα εξεφρασε με πιο εντονο τροπο μια αποψη η οποια δεν σε βρισκει συμφωνη. Και εμμεσως αν το παρει καποιος προσωπικα να ειναι και στα ορια της προσβολης.

ΕΦΟΣΟΝ ομως αναφερθηκε καθαρα και μονο στην σειρα, οσο προσβλητικη και να ειναι η αποψη της και εφοσον δεν χρησιμοποιησε υβριστικους χαρακτηρισμους δεν μπορουμε να περιορισουμε την ελευθερια λογου.

Ειναι η αποψη της. Καλη η κακη δεν εχει σημασια. Το ποστ της αναφερθηκε καθαρα και μονο σε μια σειρα και σε γεγονοτα μυθοπλασιας και εδωσε την δικη της οπτικη πανω σε αυτο.

Αν δεν μας αρεσουν αυτα που γραφει και δεν συμφωνουμε ειτε οπως καλως εκανες απανταμε με επιχειρηματα και δινουμε την αντιθεση της αποψης μας ειτε προσπερναμε τετοια ποστ και παμε παρακατω.

Επαναλαμβανω πως παρατηρω πως το ποστ αυτο αναφερθηκε καθαρα και μονο σε μια σειρα και εως τετοιο δεν μπορουμε να το καταδικασουμε και να πουμε στον χρηστη πως να εκφραστει η οχι.

Σε οποιαδηποτε αλλη περιπτωση θα συμφωνουσα με αυτο που ειπες εν την προκειμενη ομως οχι.

Σχολιο 3ο.

Ειναι η πρωτη φορα Φανη που γραφεις κατι και οχι απλα δεν συμφωνω (αυτο μπορει να συμβει σε πολλες περιστασεις) αλλα επιπλεον το θεωρω και προσβλητικο.

Η τηλεοραση χρησιμοποιει πολλες καταστασεις απο την πραγματικοτητα μεσα στις ιστοριες της και τον τροπο που επιχειρει να διασκεδασει τον κοσμο.

Προσωπικα δεν κρινω κανεναν για τιποτα οσο αφορα στα γουστα του για το τι βλεπει, τι δεν βλεπει, με τι κολλαει και με τι οχι. Δεν σημαινει πως επειδη θα δεις μια ιστορια κακοποιησης στην τηλεοραση για παραδειγμα εισαι ατομο που κακοποιει κτλ κτλ.

Παρολα ταυτα χρησιμοποιησες μια γενικευση που αναφερεται οχι σε κατι τηλεοπτικο αλλα σε κατι πραγματικο και την θεωρω ιδιαιτερως προσβλητικη, ατοπη και ακαιρη.

Παράθεση :

Το ιδιο «ανηθικο» και ιδιαιτερο θεμα εχουν και οι σειρες που παρουσιαζουν ομοφυλοφιλα ζευγαρια. Οι σειρες που ασχολουνται με την αλλαγη φυλου.

Διαστροφη όπως ειπα είναι κ η ομοφυλοφιλια. Δεν εχουμε όμως δικαιωμα να κατακρινουμε ανθρωπους που το επελεξαν, εχοντας ως κριτηριο την δικη μας προσωπικη ηθικη, η οποια δεν ταιριαζει με τη δικη τους.

Η σεξουαλικη προτιμηση ενηλικων ελευθερων υγιων ανθρωπων δεν μπορει ΠΟΤΕ και για κανεναν λογο να χαρακτηριστει διαστροφη. Ουτε μπορουμε να την κρινουμε και δεν ειναι και η θεση κανενος να το κανει.

Το να εισαι straight, bi, gay, το να εισαι αγαμος η να θεωρεις πως η πολυγαμια ειναι τροπος ζωης, το να εισαι μονογαμικος η ακομα και παρθενος ετων 100 δεν ειναι διαστροφη.

Ειναι αποφασεις και σεξουαλικες προτιμησεις και συμπεριφορες ενηλικων ανθρωπων.

Το θεμα δεν ειναι να τις δεχτεις εσυ η οχι. Αν διαφωνεις εσυ η οχι. Αλλα διαστροφη σιγουρα δεν ειναι. Το αν ειναι κοινωνικα αποδεκτο η οχι σε μια κλειστοφοβικη κοινωνια ειναι μεγαλη κουβεντα αλλα μην ξεχναμε πως σε πολλα ανεπτυγμενα κρατη πλεον ο γαμος μεταξυ των ομοφυλοφιλων επιτρεπεται αρα δεν μπορει να χαρακτηριστει μια τετοια σεξουαλικη προτιμηση -εκει τουλαχιστον- υπο το κοινωνικο η οποιοδηποτε αλλο πρισμα διαστροφη.

Το αναφερω σαν κοινωνικο φαινομενο γιατι συνηθως οι περισσοτεροι κρινουν το τι ειναι διαστροφη συγκρινοντας τις προσωπικες τους πεποιθησεις και τα κοινωνικα ταμπου με κατι διαφορετικο γι αυτους.

Ομως οι γενικευσεις δεν ειναι κατι καλο. Και το να αναφερεσαι στην σεξουαλικη ζωη του οποιοδηποτε ατομου ως διαστροφη ειναι για μενα κατι απαραδεκτο. Γιατι εδω δεν μιλαμε για φανταστικους χαρακτηρες μιας τηλεοπτικης σειρας αλλα για πραγματικα προσωπα και αυτο ειναι οντως προσβολη.

Επισης μπορουμε να μην συγκρινουμε τα ασυγκριτα;

Η αιμομιξια οποιοδηποτε ειδους εχει στοιχεια διαστροφης. Γιατι; Γιατι για παραδειγμα αν ενας αδερφος ερωτευτει την αδερφη του και κανουν παιδια τοτε γενετικα μπορει να οδηγησει σε τερατογεννησεις. Γιατι πολυ απλα αυτο ειναι οντως κατι αφυσικο και η ιδια η φυση το δειχνει με τον οποιονδηποτε συνδυασμο dna.

Πολλες φορες η αιμομιξια οδηγει σε φαινομενα παιδοφιλιας.

Πολλες φορες οι σχεσεις αιμομιξιας ξεκινανε απο ψυχολογικα προβληματα του ατομου ως προς το ιδιο του το προσωπο η ως προς τους γονεις του.

Και για πολλους αλλους λογους. Σιγουρα σε μερικα κρατη δεν συνιστα εγκληματικη ενεργεια και σιγουρα σε παλαιοτερα ετη ηταν κατι που ηταν και αποδεκτο. Αυτο δεν σημαινει πως μια τετοια κατασταση δεν ειναι προβληματικη.

Δεν θα κρινω το πως νιωθει καποιος για την αδερφη του η οχι και πως ως ενηλικοι δουν και αντιδρουν αλλα μιας και εσυ η ιδια αναφερθηκες εκτος της σειρας σε πραγματα πραγματικα το ιδιο κανω και εγω.

Η αιμομιξια οντως και ψυχιατρικα κατατασσεται σε ψυχιατρικη, ψυχολογικη, συναισθηματικη και σεξουαλικη διαστροφη. Αν οχι διαστροφη τοτε σιγουρα διαταραχη.

Οι σεξουαλικες προτιμησεις ενος ατομου ανεξαρτητως φυλου ομως δεν κατατασσονται σε διαστροφες εκτος αν εχουν προκληθει απο βιαια γεγονοτα και προκαλουν ψυχιατρικη διαταραχη σε ενα ατομο. Σε ενα υγιες ατομο που εχει απλα αυτη την σεξουαλικη κατευθυνση δεν ειναι διαστροφη και σιγουρα το να ζει σε μια κοινωνια που υπαρχουν ατομα που το θεωρουν διαστροφη ειναι διεστραμμενο.

_

The Borgias (2011)
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 29 από 31Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 16 ... 28, 29, 30, 31  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» People's Choice Awards 2011
» Διαγωνισμός φαν φικ Απρίλιος 2011- Ψηφοφορία
» The Uglies Series
» Peter Facinelli
» The Runaways

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Telestars Boards :: Τηλεόραση :: Αγγλόφωνες σειρές-
Μετάβαση σε: