ΦόρουμΗμερολόγιοΣυχνές ΕρωτήσειςΑναζήτησηΚατάλογος ΜελώνΟμάδες ΜελώνΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 

photos, gifs etc

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 49 ... 95, 96, 97, 98, 99, 100  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
katroulina
Καρακατίνα Κουβά

Αριθμός μηνυμάτων : 45974
Ημερομηνία εγγραφής : 11/04/2010
Τόπος : Dreamland

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: photos, gifs etc   Κυρ Σεπ 01, 2013 1:15 pm

Παράθεση :
Τα Ευαγγελια και τα τροπαρια ρε συ ειναι σε πιο συγχρονη γλωσσα,κοντα στην Νεα Ελληνικη.Καταλαβαινεις ανετα τι λενε.Αφου εχουν γραφτει μετα το 60μ.Χ.Δεν χρειαζεται αποδοση στα Ν.Ελληνικα γιατι πραγματικα ειναι παρα παρα πολυ κοντα.
εγω ποτε δεν καταλαβαινω τι λενε και δεν μπαινω καν και στο κοπο...Laughing  κανονικα θα πρεπε να ναι ΟΛΑ στα Νεα Ελληνικα ειτε ειναι κατανοητα ειτε οχι...

Παράθεση :
Δεν λες ευτυχως θα εχει προβληθει η πρεμιερα.Αντε να την συγκρατουσες αυτη τωρα αν δεν ειχε παιξει το 601 και μονο μεταξυ τους ηξεραν για το "Ναι".Ξερεις τι θα εφτιαχνε;Θα εχει βεβαια το 601 κλιφ και το 602 δεν θα εχει προλαβει να παιξει ακομη Αμερικη οποτε εναν φοβο θα τον εχουν στην παραγωγη μην ανοιξει το στομα της.Απλα δεν μπορει να κανει και ΤΟ σποιλερ.Οχι τουλαχιστον ετσι οπως το εκανε περυσι που ηταν πραγματικα major.Αλλα γενικα εχει ενα ενδιαφερον το τι θα ακουστει στο Fest.Απο πολλες αποψεις
και που να σκασει με κανα ασπρο φουστανι ντυμενη νυφη dunato gelio dunato gelio dunato gelio 

ωραιες μερες ερχονται ομως και το 6χ02 να μην σου αρεσει εσενα θα χουμε το paley την επομενη μερα..Wink

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών
Eleni7
Ο Καστλ είναι βοϊδομάτης

Αριθμός μηνυμάτων : 42543
Ημερομηνία εγγραφής : 18/10/2010
Τόπος : Ιωάννινα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: photos, gifs etc   Κυρ Σεπ 01, 2013 1:30 pm

Παράθεση :
εγω ποτε δεν καταλαβαινω τι λενε και δεν μπαινω καν και στο κοπο...  κανονικα θα πρεπε να ναι ΟΛΑ στα Νεα Ελληνικα ειτε ειναι κατανοητα ειτε οχι...
Μπορει να μην μπαινεις στον κοπο επειδη δεν σου αρεσει το περιεχομενο.Αλλα στο λεω εγω που απο τα της θεωρητικης δεν εχω περασει ουτε απεξω και δεν καταλαβαινω ουτε τα πιο απλα.Ειναι πληρως κατανοητα αυτα που λενε.Βασικα ειναι Ν.Ελληνικα απλα σε πολλα σημεια τεινουν προς καθαρευουσα.Αλλα δεν ειναι ακριβως ετσι.Στο λεω στο περιπου.Ειδικα αν τα διαβαζεις δεν εχεις κανενα προβλημα.Μπορει ρε παιδι μου στην Εκκλησια να τα λεει ο παπας μεσα απο τα δοντια ή ο ψαλτης να ειναι χειροτερος και απο τον Μαρτακη.Αλλο θεμα αυτο.Αλλα αν πας και διαβασεις αυτο το μικρο βιβλιαρακι που ειναι γραμμενες μεσα οι λειτουργιες και τα Ευαγγελια τοτε θα δεις οτι πραγματικα δεν χρειαζεται αποδοση.Ειδικα τα Ευαγγελια ετσι οπως ειναι γραμμενα περισσοτερο τεινουν προς τα Ν.Ελληνικα παρα προς την Αρχαια Γλωσσα.Απλα εχουν μερικα στοιχεια της που ομως δεν κανουν δυσνοητο αυτο που διαβαζεις.

Δεν ειναι το ιδιο πχ με τον Επιταφιο στην 3η Λυκειου που η γλωσσα ειναι εντελως δυσνοητη για αυτους που δεν ειναι της θεωρητικης.Καλα ειδικα ο Ξενοφωντας στην 1η Λυκειου ηταν απλα Κινεζικα

Έχει επεξεργασθεί από τον/την Eleni7 στις Κυρ Σεπ 01, 2013 1:37 pm, 4 φορές συνολικά
Eleni7
Ο Καστλ είναι βοϊδομάτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: photos, gifs etc   Κυρ Σεπ 01, 2013 1:32 pm

Παράθεση :
αι που να σκασει με κανα ασπρο φουστανι ντυμενη νυφη

ωραιες μερες ερχονται ομως και το 6χ02 να μην σου αρεσει εσενα θα χουμε το paley την επομενη μερα..
Σιγουρα με το θεμα του γαμου θα γινει χαμος.Αυτη να δεις πως θα κανει.

Παλι καλα που ειναι το paley μια μερα μετα.Να ξεχαστω λιγο απο αυτο το arc.

katroulina
Καρακατίνα Κουβά

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: photos, gifs etc   Κυρ Σεπ 01, 2013 1:36 pm

Eleni7 έγραψε:
Παράθεση :
εγω ποτε δεν καταλαβαινω τι λενε και δεν μπαινω καν και στο κοπο...  κανονικα θα πρεπε να ναι ΟΛΑ στα Νεα Ελληνικα ειτε ειναι κατανοητα ειτε οχι...
Μπορει να μην μπαινεις στον κοπο επειδη δεν σου αρεσει το περιεχομενο.Αλλα στο λεω εγω που απο τα της θεωρητικης δεν εχω περασει ουτε απεξω και δεν καταλαβαινω ουτε τα πιο απλα.Ειναι πληρως κατανοητα αυτα που λενε.Βασικα ειναι Ν.Ελληνικα απλα σε πολλα σημεια τεινουν προς καθαρευουσα.Αλλα δεν ειναι ακριβως ετσι.Στο λεω στο περιπου.Ειδικα αν τα διαβαζεις δεν εχεις κανενα προβλημα.Μπορει ρε παιδι μου στην Εκκλησια να τα λεει ο παπας μεσα απο τα δοντια ή ο ψαλτης να ειναι χειροτερος και απο τον Μαρτακη.Αλλο θεμα αυτο.Αλλα αν πας και διαβασεις αυτο το μικρο βιβλιαρακι που ειναι γραμμενες μεσα οι λειτουργιες και τα Ευαγγελια τοτε θα δεις οτι πραγματικα δεν χρειαζεται αποδοση.Ειδικα τα Ευαγγελια ετσι οπως ειναι γραμμενα περισσοτερο τεινουν προς τα Ν.Ελληνικα παρα προς την Αρχαια Γλωσσα.Απλα εχουν μερικα στοιχεια της που ομως δεν κανουν δυσνοητο αυτο που διαβαζεις.
ναι ρε φιλε αλλα δεν ειναι υποχρεωμενοι ολοι να χουν βιβλιαρακι ουτε ειναι ολοι μορφωμενοι...υποτιθεται οτι η Εκκλησια απευθυνεται στους παντες...ξερεις ποσους παραπανω ανθρωπους θα προσεγγιζε αν οι λειτουργιες και οι υμνοι της ηταν πληρως κατανοητοι σε ολους?

Eleni7
Ο Καστλ είναι βοϊδομάτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: photos, gifs etc   Κυρ Σεπ 01, 2013 1:45 pm

Παράθεση :
ναι ρε φιλε αλλα δεν ειναι υποχρεωμενοι ολοι να χουν βιβλιαρακι ουτε ειναι ολοι μορφωμενοι...υποτιθεται οτι η Εκκλησια απευθυνεται στους παντες...ξερεις ποσους παραπανω ανθρωπους θα προσεγγιζε αν οι λειτουργιες και οι υμνοι της ηταν πληρως κατανοητοι σε ολους?
Ναι ρε φιλε αλλα αυτο που μου λες ουσιαστικα ειναι κατα καποιον τροπο καταπατηση μιας παραδοσης.Ειναι λες και στην Θεωρητικη πρεπει να μεταφραστουν ολα στα Ν.Ελληνικα ενω κανονικα πρεπει να ειναι στην παραδοσιακη τους γλωσσα.Οι υμνοι ειδικα που πατανε και πανω σε νοτες δεν γινεται να αλλαξουν.Για τα Ευαγγελια σου ειπα.Τι μορφωση εχω εγω απο Αρχαια;Της πλακας.Ομως τα καταλαβαινω.

Παντως δεν ειναι το θεμα οι λειτουργιες και η εκκλησια.Δεν χρειαζεται να πας εκκλησια για να θεωρηθει οτι ασπαζεσαι την θρησκεια ή τελοσπαντων οτι υιοθετεις καποιες πλευρες της.Ολο το περιεχομενο της Παλαιας και Καινης Διαθηκης ειναι διαθεσιμο εκτος Εκκλησιας και στα Ν.Ελληνικα για οποιον ενδιαφερεται και πραγματικα λεει παρα πολυ καλα πραγματα μεσα και με νοημα.Ακομη και την θρησκεια να μην ασπαζεσαι,πραγματικα εκει μεσα θα βρεις πραγματα "σωστης συμπεριφορας" ας το πω ετσι.Θα βρεις πραγματα που αν τα καναμε ολοι ανεξαρτητως θρησκειας και το τι πιστευει ο καθενας τοτε θα ειχαμε καλυτερο κοσμο.Ξερεις ποσα απο αυτα που γραφονται στην Αγια Γραφη εχουν διαστρεβλωθει και καταπατηθει ακομη και απο τους παπαδες;Το θεμα ειναι αυτα να προσεγγισουν τον κοσμο (δηλαδη η ουσια) και οχι η εκκλησια και τις μαλακιες που θα πει ο παπας ή τι γλωσσα θα χρησιμοποιησει στην μεταφορα της Καινης Διαθηκης.

katroulina
Καρακατίνα Κουβά

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: photos, gifs etc   Κυρ Σεπ 01, 2013 1:53 pm

Eleni7 έγραψε:
Παράθεση :
Ναι ρε φιλε αλλα αυτο που μου λες ουσιαστικα ειναι κατα καποιον τροπο καταπατηση μιας παραδοσης.Ειναι λες και στην Θεωρητικη πρεπει να μεταφραστουν ολα στα Ν.Ελληνικα ενω κανονικα πρεπει να ειναι στην παραδοσιακη τους γλωσσα.Οι υμνοι ειδικα που πατανε και πανω σε νοτες δεν γινεται να αλλαξουν.Για τα Ευαγγελια σου ειπα.Τι μορφωση εχω εγω απο Αρχαια;Της πλακας.Ομως τα καταλαβαινω.

Παντως δεν ειναι το θεμα οι λειτουργιες και η εκκλησια.Δεν χρειαζεται να πας εκκλησια για να θεωρηθει οτι ασπαζεσαι την θρησκεια ή τελοσπαντων οτι υιοθετεις καποιες πλευρες της.Ολο το περιεχομενο της Παλαιας και Καινης Διαθηκης ειναι διαθεσιμο εκτος Εκκλησιας και στα Ν.Ελληνικα για οποιον ενδιαφερεται και πραγματικα λεει παρα πολυ καλα πραγματα μεσα και με νοημα.Ακομη και την θρησκεια να μην ασπαζεσαι,πραγματικα εκει μεσα θα βρεις πραγματα "σωστης συμπεριφορας" ας το πω ετσι.Θα βρεις πραγματα που αν τα καναμε ολοι ανεξαρτητως θρησκειας και το τι πιστευει ο καθενας τοτε θα ειχαμε καλυτερο κοσμο.Ξερεις ποσα απο αυτα που γραφονται στην Αγια Γραφη εχουν διαστρεβλωθει και καταπατηθει ακομη και απο τους παπαδες;Το θεμα ειναι αυτα να προσεγγισουν τον κοσμο (δηλαδη η ουσια) και οχι η εκκλησια και τις μαλακιες που θα πει ο παπας ή τι γλωσσα θα χρησιμοποιησει στην μεταφορα της Καινης Διαθηκης.
η παραδοση προσωπικα δεν με ενδιαφερει οταν δεν ειναι λειτουργικη/..να τη βρασω τη παραδοση οταν χανεται το νοημα..και ναι σιγουρα υπαρχουν πολλα μεταφρασμενα πραγματα στη βιβλιοθηκη αν πας αλλα απο κει και περα θα πρεπει και η Εκκλησια αυτουσια να δουλευει το πως θα προσεγγισει το κοσμο...και το παν ειναι η αμεσοτητα...οποτε παμε κατευθιαν στη γλωσσα...εγω προσωπικα προτιμω χιλιες φορες την αμερικανικη εκκλησια...ολα στη γλωσσα τους πληρως κατανοητα και μπορει να συμμετασχει ο καθενας...δεν σου λεω οτι ειναι απαραιτητο να χορευουμε κι εμεις οπως κανουν εκει αλλα τουλαχιστον οταν πας εκκλησια για πρωτη φορα και δεν ειχες καμια αλλη επαφη σε προηγουμενα χρονια απο μονος σου (να χεις διαβασει τη κενη, παλαια διαθηκη κι ο,τι αλλο υπαρχει) να μπορεις να καταλαβεις...γιατι εσυ τα συγκρινεις ολα με τον εαυτο σου που μεγαλωσες με αυτες τις συνηθειες σου εξηγησαν περι εκκλησιας εκανες και μαθημα στο σχολειο...για να πηγαινες τωρα εκκλησια χωρις να ειχες καμια αλλη επαφη θα καταλαβαινες?

Eleni7
Ο Καστλ είναι βοϊδομάτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: photos, gifs etc   Κυρ Σεπ 01, 2013 2:03 pm

Καλε τι να μου εξηγησουν;Ειδικα ο πατερας μου δεν παει ποτε Εκκλησια πλην της Αναστασης.Η μανα μου ειναι πιο θρησκος αλλα και παλι ποτε δεν με εβαλε κατω να μου εξηγησει τιποτε.Οσο για το σχολειο με θρησκευτικα ποτε δεν ασχοληθηκα σοβαρα πλην μιας ταξης και αυτο εγινε λογω καθηγητη κυριως που πραγματικα ηταν απο τους καλυτερους ανθρωπους που εχω πετυχει στην εκπαιδευση (αλλα και γενικως θα ελεγα).Δεν ειναι θεμα πως θα σε προσεγγισουν πιστευω.Θεμα ειναι αμα θες μονος σου να πας κατα εκει.Γιατι αυτος που παει μονος τοτε εχει περισσοτερες πιθανοτητες να μεινει σε σχεση με αυτον που πηγε μεσα απο εξηγησεις,μαθηματα,προσηλυτισμο.

Στην Αμερικη φιλε ή οι περισσοτεροι ειναι θρησκοι μεχρι αηδιας ή ειναι εντελως αθεοι.Μην το βλεπεις εξωτερικα.Εχω συζητησει με Αμερικανο για το θεμα.Μιλαμε για οπισθοδρομικοτητα,προσηλυτισμο στο φουλ,ρατσισμο,παρωπιδες.Η δικη μας Εκκλησια μπροστα τους ειναι οαση.Εκει φιλε οι περισσοτεροι ειναι καθολικοι με την κακη εννοια του ορου.Μονο η Εκκλησια των αφροαμερικανων με τα τραγουδακια ειναι λιγο πιο προσιτη.

katroulina
Καρακατίνα Κουβά

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: photos, gifs etc   Κυρ Σεπ 01, 2013 2:08 pm

Eleni7 έγραψε:
Καλε τι να μου εξηγησουν;Ειδικα ο πατερας μου δεν παει ποτε Εκκλησια πλην της Αναστασης.Η μανα μου ειναι πιο θρησκος αλλα και παλι ποτε δεν με εβαλε κατω να μου εξηγησει τιποτε.Οσο για το σχολειο με θρησκευτικα ποτε δεν ασχοληθηκα σοβαρα πλην μιας ταξης και αυτο εγινε λογω καθηγητη κυριως που πραγματικα ηταν απο τους καλυτερους ανθρωπους που εχω πετυχει στην εκπαιδευση (αλλα και γενικως θα ελεγα).Δεν ειναι θεμα πως θα σε προσεγγισουν πιστευω.Θεμα ειναι αμα θες μονος σου να πας κατα εκει.Γιατι αυτος που παει μονος τοτε εχει περισσοτερες πιθανοτητες να μεινει σε σχεση με αυτον που πηγε μεσα απο εξηγησεις,μαθηματα,προσηλυτισμο.

Στην Αμερικη φιλε ή οι περισσοτεροι ειναι θρησκοι μεχρι αηδιας ή ειναι εντελως αθεοι.Μην το βλεπεις εξωτερικα.Εχω συζητησει με Αμερικανο για το θεμα.Μιλαμε για οπισθοδρομικοτητα,προσηλυτισμο στο φουλ,ρατσισμο,παρωπιδες.Η δικη μας Εκκλησια μπροστα τους ειναι οαση.Εκει φιλε οι περισσοτεροι ειναι καθολικοι με την κακη εννοια του ορου.Μονο η Εκκλησια των αφροαμερικανων με τα τραγουδακια ειναι λιγο πιο προσιτη.
την εκκλησια των αφροαμερικανων εννοουσα κι εγω οχι την καθολικη αηδια που εχουν....

σιγουρα αν δεν ψαξεις μονος σου δεν μαθαινεις αλλα ολο και κατι θα παρει το αυτι σου απο πατερα μανα παππου γιαγια αντε και κανα καλο καθηγητη στο σχολειο..

αμα βαλεις παιδακι ή και μεγαλο στην εκκλησια μας οταν δεν εχει ιδεα δεν θα καταλαβει χριστο στο εγγυωμαι..

το βρισκω επισης απιστευτα κουραστικο να προσπαθω να μπαινω στη διαδικασια να καταλαβω τι θελει να πει και να κοιταω βιβλιαρακι οχι ρε φιλε δεν θελω, να μου πεις με απλα ελληνικα τι θελεις να πεις,  γενικα μη μου μιλας για καθαρευουσα δεν θα ακουσεις τιποτα θετικο απ το στομα μου Laughing

Eleni7
Ο Καστλ είναι βοϊδομάτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: photos, gifs etc   Κυρ Σεπ 01, 2013 2:14 pm

Ρε φιλε αμα ειναι ψαξε στο ιντερνετ και βρες τις ιστοριες στα ελληνικα.Γιατι να πας εκκλησια;Αυτο δεν καταλαβαινω.Ουτε εγω παω πλην μεγαλων εορτων.Δεν θελω να παω.Για μενα εχουν ξεφτιλιστει τα παντα.Δεν αξιζει να πας.Τα γραπτα ομως τα διαβαζω ευχαριστα και μαθαινω απο αυτα.

katroulina
Καρακατίνα Κουβά

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: photos, gifs etc   Κυρ Σεπ 01, 2013 2:17 pm

Eleni7 έγραψε:
Ρε φιλε αμα ειναι ψαξε στο ιντερνετ και βρες τις ιστοριες στα ελληνικα.Γιατι να πας εκκλησια;Αυτο δεν καταλαβαινω.Ουτε εγω παω πλην μεγαλων εορτων.Δεν θελω να παω.Για μενα εχουν ξεφτιλιστει τα παντα.Δεν αξιζει να πας.Τα γραπτα ομως τα διαβαζω ευχαριστα και μαθαινω απο αυτα.
ρε φιλε αυτο σου εξηγω τοση ωρα δεν ειναι νορμαλ να σιχαινεσαι την εκκλησια αν εισαι πιστος...υποτιθεται οτι πρεπει να ναι χωρος που προσελκυει κι οχι το αντιθετο, τι λεμε τοση ωρα?Laughing

ετσι οπως εχει γινει σκατα λογικο να μην θελουν να πατησουν οι πιστοι αλλα αυτο δεν ειναι το νορμαλ εκει θελω να καταληξωLaughing

photos, gifs etc
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 96 από 100Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 49 ... 95, 96, 97, 98, 99, 100  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» photos, gifs etc
» photos, gifs etc
» photos, gifs etc
» photos, gifs etc
» photos, gifs etc part:3

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Telestars Boards :: Εδώ καιγόμαστε :: Castle-
Μετάβαση σε: