ΦόρουμΗμερολόγιοΣυχνές ΕρωτήσειςΑναζήτησηΚατάλογος ΜελώνΟμάδες ΜελώνΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 

Man of Steel (2013)

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Eleni7
Ο Καστλ είναι βοϊδομάτης

Αριθμός μηνυμάτων : 42912
Ημερομηνία εγγραφής : 18/10/2010
Τόπος : Ιωάννινα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Man of Steel (2013)   Κυρ Ιουλ 12, 2015 1:04 am

Γελανε και τα σκυλια του Τομ αχχαχαχαχαχαχα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών
felia
Γριά κακατούα

Αριθμός μηνυμάτων : 33746
Ημερομηνία εγγραφής : 11/04/2010
Τόπος : Viva la Pluto!

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Man of Steel (2013)   Κυρ Ιουλ 12, 2015 1:18 am

Τελειως ομως dunato gelio dunato gelio dunato gelio dunato gelio dunato gelio dunato gelio 

# Μας κλεψανε το smallville copyright καταλαβες ooxi ooxi ooxi 

Παντως εχοντας δει τις τελευταιες ταινιες του Σουπς...μια την κοιμησιαρικη με τον Ρουθ και μια την βλακωδεστατη την τελευταια εχω να πω πως το φιναλε του Smallville (μιας μετριας cw σειρας στην τελικη) ηταν ΑΣΥΓΚΡΙΤΟ.
Σαφως μικροτερο μπατζετ απο αυτες τις ταινιες αλλα το συναισθημα και την ουσια τα περασε ακεραια. Κατι που οι ταινιες αυτες δεν καταφεραν να κανουν.

....Aφιερωμενο [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

_
And if you gaze long enough into an abyss, the abyss will gaze back into you.
Eleni7
Ο Καστλ είναι βοϊδομάτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Man of Steel (2013)   Κυρ Ιουλ 12, 2015 1:21 am

Και δεν εβαλε και τα πετσινα ο δικος μας.
felia
Γριά κακατούα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Man of Steel (2013)   Κυρ Ιουλ 12, 2015 1:41 am

Σωστα ο δικος μας εβαλε μονο ενα κοντομανικο μπλουζακι κατω απο το πουκαμισο.

....Aφιερωμενο [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

_
Eleni7
Ο Καστλ είναι βοϊδομάτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Man of Steel (2013)   Κυρ Απρ 17, 2016 11:27 pm

Επιτελους μετα απο 3 χρονια που το ειχα ξεχασμενο το ειδα. Και ειδα και το καινουργιο με τον Μπατμαν.

Θα κανω πιο αναλυτικο σχολιασμο γιατι οντως γινανε πολλα που σηκωνουν συζητηση.

Για αρχη ομως και επειδη εκραζα. Ο Μπατμαν του Αφλεκ μου βουλωσε το στομα. Νομιζω ηταν πολυ πιο Μπατμαν απο τον Christian Bale.
felia
Γριά κακατούα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Man of Steel (2013)   Δευ Απρ 18, 2016 11:56 am

Ποσοι φουρνοι γκρεμιστηκαν αναρωτιεμαι χαχαχαχαχα

Και ναι.

Ο Αφλεκ ηταν τρομερη εκπληξη! Απο ολη την σαλατα για μενα αυτος πηρε ολη την ταινια και εφυγε.
Και κοιτα να δεις οι ταινιες με τον Bale σαν συνολο ειναι κλασεις ανωτερες αλλα ο Bale σαν Μπατμαν ενω μου αρεσε δεν θα ελεγα πως ηταν και η καλυτερη εκδοχη με το πως τον ειχα τον ηρωα στο μυαλο μου απο κομικ και απο την παιδικη μου ηλικια. Ο Μπατμαν του Bale ολοκληρωνε το συνολο καλων ταινιων ενω εδω ο Μπατμαν του Αφλεκ ηταν...ο Μπατμαν ρε παιδι μου Laughing

_
Eleni7
Ο Καστλ είναι βοϊδομάτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Man of Steel (2013)   Δευ Απρ 18, 2016 3:46 pm

felia έγραψε:
Ποσοι φουρνοι γκρεμιστηκαν αναρωτιεμαι χαχαχαχαχα

Και ναι.

Ο Αφλεκ ηταν τρομερη εκπληξη! Απο ολη την σαλατα για μενα αυτος πηρε ολη την ταινια και εφυγε.
Και κοιτα να δεις οι ταινιες με τον Bale σαν συνολο ειναι κλασεις ανωτερες αλλα ο Bale σαν Μπατμαν ενω μου αρεσε δεν θα ελεγα πως ηταν και η καλυτερη εκδοχη με το πως τον ειχα τον ηρωα στο μυαλο μου απο κομικ και απο την παιδικη μου ηλικια. Ο Μπατμαν του Bale ολοκληρωνε το συνολο καλων ταινιων ενω εδω ο Μπατμαν του Αφλεκ ηταν...ο Μπατμαν ρε παιδι μου Laughing

Λοιπον για την 1η ταινια. Κακη δεν ηταν. Και νομιζω οτι ηταν πολυ καλυτερη δουλεια απο το Superman Returns. Ειχε ομως και θεματακια ρυθμου. Μια σου αλλαζε ολο το κλιμα με τα μπρος-πισω. Μια το πηγαινε υπερβολικα αργα μεχρι να εξηγησει τι και πως αλλα αλλες εξηγησεις τις ξεπετουσε αστα γρηγορα. Μια το πηγαινε απο το πιο χαλαρο στην υπερβολικη δραση, διεκοπτε την υπερβολικη δραση για να σωσει την Λοις στο ακυρο, και μετα παλι τα ιδια. Αυτο παιζει να το εκανε σχεδον καθολη την διαρκεια της ταινιας. Ηταν θεμα αυτο κατ' εμε. Και στην 2η ταινια το ιδιο εχει γινει σε καποια σημεια αλλα το εσωσε λιγο το γεγονος οτι υπηρχε και ο Μπατμαν και εσπασε καπως το πραγμα. Βασικα αυτο νομιζω ειναι και η βασικη αιτια. Οτι η 1η ταινια ειναι υπερβολικα μεγαλη σε διαρκεια και σε καποια σημεια εχεις την αισθηση οτι το πανε αργα για να γεμισουν τα λεπτα αλλα απο ενα σημειο και μετα καταλαβαινουν οτι πανε τοσο αργα που θα βγαλουν 4ωρο και στα πετανε ολα ετσι μπαμ χαχαχαχα

Η 2η που ειχε και αλλους 2 ηρωες μεσα εφαγε και με αλλα πραγματα χρονο οποτε ηταν καπως καλυτερο το πραγμα.

- Καποια πραγματα απο την μυθολογια (οπως πχ θανατος Τζοναθαν και αλλα πολλα με τον Κρυπτον που δεν τα εχω συγκρατησει τωρα γιατι ειδα 2 ταινιες μαζι) τα εγραψαν αλλιως. Οκ, cool. Με ξενισε λιγο αλλα δεκτον οτι δεν πηγαν να κανουν ακριβη κοπια. Το καταλαβαινω το να θελουν να παρουσιασουν κατι διαφορετικο.

Ο Cavill εμενα μου αρεσε σαν Σουπερμαν. Σαν Κλαρκ Κεντ (με την εννοια ο ψιλογκαφατζουλης ρεπορτερ στην Daily Planet) δεν τον ειδαμε καθολου για να κρινω (γιατι και αυτη η περσονα ειναι τρομερα σημαντικη στο universe του Superman), μονο την κλαψα ειδαμε και νομιζω "εκλαψε" σχετικα καλα. Δεν το τερματισε. Σαν Σουπερμαν ομως νομιζω ηταν καλη παρουσια. Και σαν προσωπο σου το εβγαζε αυτο και σαν παιξιμο.

Η Ειμι μου αρεσε πολυ επισης. Αν και μου εδινε μια αισθηση οτι εκαναν πολυ διαφορετικη προσεγγιση της Λοις Λειν. Τι εννοω. Ναι μεν ηταν δυναμικη, χωνοταν παντου, ειχε τσαμπουκα κτλ (και για την Ειμι ηταν ενα ζητημα αυτο να το βγαλει επειδη:

κλεινει η παρενθεση lol! )

αλλα ταυτοχρονα δεν μου εβγαλε αυτη την εμμονη και την διψα που ειχε στα κομικ αλλα και στις αλλες ταινιες (και στο Smallville φυσικα) να μαθει τι και πως για τον Σουπερμαν, να κυνηγαει την καθε υποθεση που σχετιζεται μαζι του κτλ. Στην αρχη το ειχε μεν, αλλα μολις τον ειδε απο κοντα, μιλησε μαζι του, καταλαβε τον σκοπο του κτλ παρατησε τα παντα χωρις ακομη να εχουν καποια προσωπικη σχεση. Δηλαδη στις 1-2 φορες που τον ειδε αλλαξε τελειως σταση. Στις αλλες εκδοχες του Superman ηταν πολυ πιο λυσσαρα ακομη και οταν αρχισε να μαθαινει πραγματα για αυτον και να βλεπει τι κανει. Πχ η Λοις της Ερικα μονο τατουαζ δεν ειχε κανει το S επι 2 σεζον χαχαχαχαχαχαχα

Μεταξυ τους ηταν το θεματακι. Νομιζω αργησαν σαν ζευγαρι να δεσουν. Στο 1 κυριως που ειχαν και πιο πολλες σκηνες επρεπε να γινει καλυτερα αυτο. Τεσπα, εχουμε δρομο ακομη και θα δουμε.

Και παμε στην πιο αμφιλεγομενη σκηνη της 1ης ταινιας lol!

Να πω οτι ξερω οτι μιλαμε για εναν απαραβατο κανονα που υπαρχει εκει για 70 χρονια. Παρολα αυτα θα καταλαβαινα αυτο που εκαναν αν επαιρναν την τελειως σκοτεινη οδο για τον Σουπερμαν. Δηλαδη οκ, σκοτωνει, οκ το καταπινουμε γιατι οπως ειπα και πιο πανω κατανοω οτι ισως ηθελαν να δειξουν κατι τελειως διαφορετικο απο αυτα που εχουμε δει μεχρι τωρα. Τι επρεπε να γινει λοιπον εφοσον το εκαναν. Να δουμε μια κριση προσωπικοτητας. Να εχει αντικτυπο αυτο που εγινε στον χαρακτηρα του. Ειναι το πρωτο kill. Επρεπε να του δωσουν σημασια οπως ακριβως φανταζομαι οτι θα του εδωσε και ολο το ιντερνετ οταν πρωτοειδαν την ταινια χαχαχαχα. Το οτι η μονη αντιδραση ηταν μια κραυγη και μετα ολα καλα δεν ηταν και ο καλυτερος τροπος να το περασουν. Περιμενα στο 2ο μηπως το προχωρουσαν απο εκει αλλα δεν το συνεχισαν. Εδω ηταν το φαουλ για μενα. Γιατι οκ, σαν δημιουργος θες να δειξεις κατι διαφορετικο. Η DC προφανως και ειναι ΟΚ (για τετοιο ζητημα που υπαρχει εκει 70 χρονια εννοειται οτι θα εγιναν συμβουλια επι συμβουλιων για το αν θα πρεπει να το κανουν), αρα μια αλλαγη ισως να μην ηταν κακη. Το θεμα ηταν το μετεπειτα. Το κανεις. Γιατι το κανεις; Αυτο δεν ειδα.

Τεσπα. Ηταν μια καλη προσπαθεια πιστευω μετα απο ολα αυτα που εχουμε δει οσον αφορα τον Σουπερμαν. Θα του εβαζα ενα 7/10 στο 1ο.

Παμε στο 2ο. Εδω η μαλακια ηταν οτι ειχα σποιλεριαστει επειδη ηξερα οτι θα εχουμε Doomsday. Αρα ηξερα και το φιναλε πανω-κατω lol!

Λοιπον. Η 2η ταινια ηταν πολυ καλυτερη. Και σε αυτον νομιζω ευθυνεται σε πολυ μεγαλο βαθμο ο Αφλεκ. Παρα παρα παρα πολυ καλος. Βασικα ηταν Ο Μπατμαν. Πιο Μπατμαν δεν γινοταν. Το παιξιμο (φανταστικος πραγματικα), το στυλ, τα παντα ολα. Δεν ειμαι φαν του Μπατμαν γενικοτερα, οι παλιες ταινιες δεν μου αρεσαν (κραξτε ελευθερα χαχαχαχαχα), την τριλογια του Nolan την καραγουσταρα παρολα αυτα (και ο Κριστιαν ηταν εξαιρετικος), αλλα εκεινο δεν ηταν τοσο Μπατμαν. Βασικα θα μπορουσες να βγαλεις την στολη, να τον κανεις κατι αλλο και οι ταινιες εκεινες να γαμουσαν εξισου. Δεν ηταν ο Μπατμαν σαν ηρωας που τις εκανε ξεχωριστες. Ο Bale και η προσεγγιση του Nolan ηταν κυριως. Τωρα ρε φιλε γαμησε ο τυπος. Εξαιρετικος. Και πολυ καλη και η παρουσιαση του χαρακτηρα, ο Αλφρεντ (πολυ καλος και ο Αιρονς). Γενικοτερα οτι ειχε να κανει με τον Μπατμαν ηταν Α++.

Και η Wonder Woman μου αρεσε. Δεν ηξερα καν οτι ειχε βγει ταινια με την κοπελια. Οποτε πρωτη φορα τωρα την ειδα. Καλη ηταν. Οπως και ολη η αλληλεπιδραση με τον Μπατμαν.

Ο Cavill καλυτερος απο την 1η ταινια. Ουτως ή αλλως σαν Σουπερμαν μου αρεσει οποτε δεν υπηρχε θεμα εκει. Αλλα εδω θα περιμενα να γραψουν καλυτερα τις σχεσεις του με τους αλλους 2 σουπερηρωες της ταινιες. Ενω πχ Μπατμαν-Wonder Woman ειχαν ενα connection, ο Σουπερμαν με τους αλλους 2 ηταν meh. Δεν ξερω. Φταιει ο Cavill; Φταιει το σεναριο; Περιμενα κατι παραπανω παντως. Ηταν και ταινια Superman v Batman αλλα καπου το εχασαν εκει.

Λεξ Λουθορ ΓΑΜΑΤΟΣ. Του γιατρου. Βασικα ειχα την αισθηση οτι ο Νολαν (ειναι παραγωγος) πηγε καπως να τον κανει μια εκδοχη του Τζοκερ. Για τα σιδερα δηλαδη. Αλλα επειδη ο ηθοποιος ηταν καλος, παρουσιασε μια πολυ καλη εκδοχη του χαρακτηρα και δεν καθισα να συγκρινω με την τρελα που εβγαλε ο Λεντζερ πχ. Που τον εχω δει τον τυπο btw; Παρα πολυ γνωστη φατσα και σπαω το κεφαλι μου.

Η Λοις καλη αλλα με μικροτερο ρολο αυτη τη φορα.

Μεγαλη απογοητευση ο Doomsday. Μαλακα τι γραφικα CW ηταν αυτα; Στο Smallville παιζει να ηταν καλυτερο το cgi χαχαχαχαχαχα. Σε ολη την ταινια (και στις 2 βασικα) του γαμησατε την μανα με τα εφε, αλλα την μοναδικη φορα που πραγματικα επρεπε να βγαλετε ολη σας την τεχνη τα κανατε σκατα; χαχαχαχαχα

Και παμε σε μια γενικη παρατηρηση. Να πω οτι τις ταινιες της Marvel δεν τις πολυγουσταρω επειδη το τερματιζουν με το ποσο cool ειναι. Γινεται της πουτανας, κανουν κατι εντυπωσιακο, και στο καπακι πετανε αστεια και ειναι σε φαση "Ελα μωρε, παιχνιδακι ηταν". Υπερβολικο χιουμορ και ατακες. Ως ενα βαθμο καλη ειναι αυτη η προσεγγιση. Αλλα εχω βαρεθει να το βλεπω σε ολες τις ταινιες της Μαρβελ, με ολους τους ηρωες κτλ. Ειναι κουραστικο απο ενα σημειο και μετα. Θα ηθελα μια καλυτερη ισορροπια. Που το χανει η DC τωρα. Παμε πραγματικα στο αλλο ακρο σε σχεση με την Μαρβελ. ΡΕ ΤΙ ΜΑΥΡΙΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ; Περα απο την κλαψα (καλως ή κακως παει μαζι με τον Σουπερμαν), γιατι ΤΟΣΗ ΜΑΥΡΙΛΑ; Ακομη και τα πλανα ειναι κατασκοτεινα. Εβλεπα τις ταινιες και με επιανε στεναχωρια. Ακομη και οι στολες ηταν σκουρες. Και ενταξει ο Μπατμαν που φοραει μαυρα. Αλλα η στολη του Σουπερμαν που ειχε το πουτανι το κοκκινο πανω εγινε μπορντοροδοκοκκινη. Ηταν τοσο σκουρα τα χρωματα που μου πηρε 2 ταινιες και μερικες φωτο για να διακρινω ΟΤΙ ΔΕΝ ΦΟΡΑΕΙ ΤΟ ΒΡΑΚΙ. Το συμπερανατε και εσεις αυτο με το σκοταδι-πισσα ή πρεπει να βαλω γυαλια επιτελους; Χιουμορ δεν υπηρχε καθολου (στην "κοντρα" με τον Μπατμαν ειδικα επιβαλλοταν να πεφτουν ατακες και αστειες "προσβολες" πιστευω). Ειδικα σε συνδυασμο και με το τελος της 2ης ταινιας σε επιανε ψυχοπλακωμα ρε φιλε. Τι καταθλιψη ηταν αυτη; Και δυστυχως δεν νομιζω να φτιαξει αυτο επειδη η DC μαλλον θελει να κανει ακριβως αυτο που ειπα. Να το παει στο αλλο ακρο σε σχεση με την Μαρβελ. Οκ, ανεκαθεν οι χαρακτηρες της ηταν πιο σοβαροι και με πιο πολλα ψυχολογικα θεματα κτλ. Αλλα το τερματισαν. Μην το ριξουμε και στα αντικαταθλιπτικα φαρμακα ρε πουστη μου.

Αυτα σε γενικες γραμμες (βασικα τι γενικες, σεντονι εγραψα χαχαχαχα). Κατι θα μου εχει ξεφυγει οποτε θα επανελθω.
felia
Γριά κακατούα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Man of Steel (2013)   Δευ Απρ 18, 2016 4:18 pm

Ναι τα πλανα ηταν σκοτεινα. Ειναι θεμα αποψης αχαχαχαχαχα

Εγω γενικα απογοητευτηκα και απο τις δυο ταινιες. Η ηθοποιους που κανει την Λοις Λειν μου φανηκε ανοστη. Ο Καβιλ σαν ηθοποιος δεν.
Τα αμφιλεγομενα κομματια της πρωτης ταινιας με χαλασαν. ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ομως.
Και οσο αφορα την δευτερη μου αρεσε μονο ο Αφλεκ αλλιως ηταν μια χαοτικη κακοραμμενη ταινια. Επισης η χειροτερη εκδοση του Λεξ Λουθορ EVER!

_
Eleni7
Ο Καστλ είναι βοϊδομάτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Man of Steel (2013)   Δευ Απρ 18, 2016 4:41 pm

Σωπα ρε!!! Δεν σου αρεσε ο Λεξ;!!! Εγω τον λατρεψα!
felia
Γριά κακατούα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Man of Steel (2013)   Δευ Απρ 18, 2016 5:31 pm

Πλακα κανεις! Shocked 

Χαλια ηταν ρε!

_

Man of Steel (2013)
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 7 από 9Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Ραδιοφωνικές εκπομπές
» Πώς να κατεβάσεις από το YouTube ΧΩΡΙΣ οποιοδήποτε πρόγραμμα
» Breaking Dawn Part 2 DVD
» Αν κάναμε σήμερα τη μεταγλώττιση...
» Charlie Hunnam/Jax Teller

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Telestars Boards :: Εδώ καιγόμαστε :: Superhero tv shows :: Smallville-
Μετάβαση σε: