ΦόρουμΗμερολόγιοΣυχνές ΕρωτήσειςΑναζήτησηΚατάλογος ΜελώνΟμάδες ΜελώνΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 

Teen Wolf (2011)

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5 ... 34 ... 64  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
mkostas
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 31917
Ημερομηνία εγγραφής : 10/04/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Teen Wolf (2011)   Τρι Σεπ 18, 2012 3:04 am

Εγώ προτιμώ τέτοιου είδους σειρές γιατί πολύ απλά η πραγματικότητα ξεπερνά ακόμα και τη πιο νοσηρή φαντασία. Και όταν η μυθοπλασία βασίζεται σε αυτή και το κάνει ΣΩΣΤΑ, για μένα είναι αξεπέραστη!

Γριά κακατούα

Αριθμός μηνυμάτων : 33726
Ημερομηνία εγγραφής : 11/04/2010
Τόπος : Viva la Pluto!

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Teen Wolf (2011)   Τρι Σεπ 18, 2012 3:19 am

Οτι λεει η Ρια, ακριβως επειδη η πραγματικοτητα μπορει να ξεπερασει καθε νοσηρη φαντασια και ξερω πως αυτα που θα δω στην τηλεοραση υπαρχουν εκει εξω και συμβαινουν σε ανθρωπους και αν εισαι ατυχος μπορει να συμβουν και σε σενα δεν με τραβαει να το δω σε σειρα. Τα βλεπω που τα βλεπω στην καθημερινοτητα γιατι να επιβαρυνθω απο την στιγμη που η τηλεοραση, οι ταινιες και το μυθοπλαστικο στοιχειο μπορει να μου προσφερει μια αποδραση απο την πραγματικοτητα.

Βασικα θελω να παταω το play και να μπαινω σε αλλον κοσμο οχι σε αυτον που ζω ηδη.

Και καλα τα γενικα δραματικα/κοινωνικα, σειρες με ναρκωτικα και πορνεια δεν τις μπορω καθολου.

Βεβαια ανα τα χρονια απο καθε ειδος με εχει τραβηξει κατι αλλα σε γενικες γραμμες προτιμω να δω κατι ευφανταστο και μην πραγματικο παρα κατι που υπαρχει και ειναι κομματι της καθημερινοτητας ετσι κι αλλιως.

....Aφιερωμενο Καλόπιασμα

_
And if you gaze long enough into an abyss, the abyss will gaze back into you.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών
mkostas
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Teen Wolf (2011)   Τρι Σεπ 18, 2012 3:21 am

Εμένα πάλι, όταν ξέρω πως αυτό μπορεί να συμβεί ή έχει συμβεί και στη πραγματικότητα, με αγγίζει ΑΠΕΙΡΩΣ περισσότερο. Όσο κι αν με ψυχοπλακώνει. Γι'αυτό και οι αγαπημένες μου σειρές είναι αυτές που με έχουν ψυχοπλακώσει περισσότερο gelio

Για μένα καλό είναι να βλέπεις λίγο απ'όλα. Αυτή τη στιγμή πχ βλέπω μια θεότρελη κωμωδία, μια σειρά δράσης για να περνάει η ώρα κι ένα κοινωνικό δράμα.

Στην αγκαλιά του Πιρουλίτο!

Αριθμός μηνυμάτων : 7219
Ημερομηνία εγγραφής : 24/04/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Teen Wolf (2011)   Τρι Σεπ 18, 2012 3:26 am

mkostas έγραψε:
Εμένα πάλι, όταν ξέρω πως αυτό μπορεί να συμβεί ή έχει συμβεί και στη πραγματικότητα, με αγγίζει ΑΠΕΙΡΩΣ περισσότερο.

No No No
Συμφωνούμε... No

mkostas έγραψε:
Για μένα καλό είναι να βλέπεις λίγο απ'όλα. Αυτή τη στιγμή πχ βλέπω μια θεότρελη κωμωδία, μια σειρά δράσης για να περνάει η ώρα κι ένα κοινωνικό δράμα.

Κι όλες από την Κολομβία.. Καλό είναι να ανοίγεις λίγο τους ορίζοντές σου! pppppppp

Ευχαριστώ πολύ για την αφιέρωση και ανταποδίδω Καλόπιασμα

mkostas
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Teen Wolf (2011)   Τρι Σεπ 18, 2012 3:30 am

Μα πουθενά αλλού δε βρίσκω αυτό που θέλω και κυρίως ΟΠΩΣ το θέλω. Και πάλι καλά να λες. Εδώ τώρα και δε τις προλαβαίνω lmao

Έχει να κάνει και με το καστ πάντως. Πχ σειρές σαν τη Mariposa βρίσκει κανείς οπουδήποτε υπάρχουν μεγάλα budget. Αλλά αν δεν έχουν ηθοποιούς που ξέρω και μ'αρέσουν, σιγά μη κάτσω να τις δω Razz

Γριά κακατούα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Teen Wolf (2011)   Τρι Σεπ 18, 2012 3:40 am

Εγω να πω την αληθεια οσο αφορα τα κολομβιανα κτλ μερικα απο αυτα μου αρεσουν και σαν ιδεα και σαν παραγωγη αλλα το χιουμορ που χρησιμοποιουν πολλες φορες αγγιζει τα ορια της γελοιοτητας για τα δικα μου δεδομενα.

Στο καρτελ για παραδειγμα ειναι το μονο που δεν μου αρεσει. Ενω η σειρα ειναι καλη, εχει ρυθμους, αγγιζει ενα ενδιαφερον θεμα και εχει και μαυρο χιουμορ ανα στιγμες ο τροπος που προσεγγιζει το κωμικο στοιχειο με ξενερωνει απιστευτα. Γελαω μεν αλλα ειναι αυτο το καρικατουριστικο ειδος που δεν θα επρεπε να ειναι εκει. Ειναι νομιζω μειονεκτημα της σειρας. Αυτο το συνανταω σχεδον σε ολες τις "λατινικες" παραγωγες.

Οσο αφορα τις σειρες που αγγιζουν πραγματικα γεγονοτα συνηθως ειτε τις βαριεμαι, ειτε με ψυχοπλακωνουν και μου χαλανε την διαθεση.

Εκτος αν ειναι εποχης οπου εκει ειναι παραθυρο σε εναν μη υπαρκτο κοσμο τωρα πια και εχει ιστορικο ενδιαφερον και με τραβαει. Πραγματα που συμβαινουν τωρα δεν θελω να βλεπω ΚΑΙ στην τηλεοραση. Κανονικα αυτα ΔΕΝ θα επρεπε να τα βλεπουμε καν στην πραγματικη ζωη No

Οσο αφορα τωρα τα υπερφυσικα και μυθικα μη πραγματικα στοιχεια. Για μενα που μεγαλωσα με τα κομικ, με τα μανγκα κτλ με τραβανε απιστευτα. Θελω να τα βλεπω και να με κανουν να φανταζομαι πραγματα που δεν ειναι υπαρκτα...ειναι σαν να ανοιγεται αλλος κοσμος για μενα. Και αυτο μου αρεσει γιατι μου εξαπτει την φαντασια και πολλες φορες με κανει να γραφω κιολας. Ειρωνικα, η Σιλβ εχει διαβασει κομματια απο τον παραδεισο το σεναριο που εγραφα και μπορει να καταλαβει, ενω για να μου ερθει η εμπνευση θα ακουσω ενα τραγουδι η θα δω μια σειρα με υπερφυσικο στοιχειο μπορει να μου ερθει η εμπνευση να γραψω για ναρκωτικα, παιδεραστια, κοινωνικο θριλερ κτλ

Αλλα αυτο ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο

_
MariaS
Κουρούνα

Αριθμός μηνυμάτων : 6838

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Teen Wolf (2011)   Τρι Σεπ 18, 2012 3:44 am

felia έγραψε:
Εγω να πω την αληθεια οσο αφορα τα κολομβιανα κτλ μερικα απο αυτα μου αρεσουν και σαν ιδεα και σαν παραγωγη αλλα το χιουμορ που χρησιμοποιουν πολλες φορες αγγιζει τα ορια της γελοιοτητας για τα δικα μου δεδομενα.

Στο καρτελ για παραδειγμα ειναι το μονο που δεν μου αρεσει. Ενω η σειρα ειναι καλη, εχει ρυθμους, αγγιζει ενα ενδιαφερον θεμα και εχει και μαυρο χιουμορ ανα στιγμες ο τροπος που προσεγγιζει το κωμικο στοιχειο με ξενερωνει απιστευτα. Γελαω μεν αλλα ειναι αυτο το καρικατουριστικο ειδος που δεν θα επρεπε να ειναι εκει. Ειναι νομιζω μειονεκτημα της σειρας. Αυτο το συνανταω σχεδον σε ολες τις "λατινικες" παραγωγες.

Οσο αφορα τις σειρες που αγγιζουν πραγματικα γεγονοτα συνηθως ειτε τις βαριεμαι, ειτε με ψυχοπλακωνουν και μου χαλανε την διαθεση.

Εκτος αν ειναι εποχης οπου εκει ειναι παραθυρο σε εναν μη υπαρκτο κοσμο τωρα πια και εχει ιστορικο ενδιαφερον και με τραβαει. Πραγματα που συμβαινουν τωρα δεν θελω να βλεπω ΚΑΙ στην τηλεοραση. Κανονικα αυτα ΔΕΝ θα επρεπε να τα βλεπουμε καν στην πραγματικη ζωη No

Οσο αφορα τωρα τα υπερφυσικα και μυθικα μη πραγματικα στοιχεια. Για μενα που μεγαλωσα με τα κομικ, με τα μανγκα κτλ με τραβανε απιστευτα. Θελω να τα βλεπω και να με κανουν να φανταζομαι πραγματα που δεν ειναι υπαρκτα...ειναι σαν να ανοιγεται αλλος κοσμος για μενα. Και αυτο μου αρεσει γιατι μου εξαπτει την φαντασια και πολλες φορες με κανει να γραφω κιολας. Ειρωνικα, η Σιλβ εχει διαβασει κομματια απο τον παραδεισο το σεναριο που εγραφα και μπορει να καταλαβει, ενω για να μου ερθει η εμπνευση θα ακουσω ενα τραγουδι η θα δω μια σειρα με υπερφυσικο στοιχειο μπορει να μου ερθει η εμπνευση να γραψω για ναρκωτικα, παιδεραστια, κοινωνικο θριλερ κτλ

Ok, είσαι το άλλο μου μισό dunato gelio

felia
Γριά κακατούα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Teen Wolf (2011)   Τρι Σεπ 18, 2012 3:53 am

MariaS έγραψε:
felia έγραψε:

Ok, είσαι το άλλο μου μισό

_
mkostas
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Teen Wolf (2011)   Τρι Σεπ 18, 2012 4:12 am

Ότι καρικατουρίστικοι στοιχείο έχουν οι χαρακτήρες του Καρτέλ, είναι παρμένο από τα πραγματικά πρόσωπα. Ο Cabo ή ο Guadaña για παράδειγμα στη πραγματικότητα ήταν ακόμα χειρότεροι. Στη Κολομβία οι κωμωδίες γενικά είναι των άκρων. Κάποιες είναι τελείως καρικατούρες τύπου Κων/νου και Ελένη (βλ. Chepe Fortuna), άλλες τελείως "κανονικές" (βλ. Novia para dos), σε σημείο να παύεις να τις βλέπεις σαν κωμωδίες από ένα σημείο και μετά. Γι'αυτό και συνήθως δε τις προτιμώ. Επιλέγω μόνο αυτές που ανήκουν στη δεύτερη κατηγορία σε περίπτωση που μ'αρέσει η ιστορία.

Εμένα μια σειρά για να με κάνει να κολλήσω, θα πρέπει να έχει φοβερούς χαρακτήρες ή να με συγκινεί. Γι'αυτό και επιλέγω σχεδόν πάντα τις "ρεαλιστικές". Φοβερούς χαρακτήρες μπορεί να έχει σειρά οποιοδήποτε είδος αλλά είναι πολύ είναι εύκολο να χαθεί το μέτρο σε μια κωμωδία ή σε σειρά φαντασίας. Σε σαπουνόπερα δε το συζητώ καν. Υπάρχουν σίγουρα περιπτώσεις που αυτό δε συμβαίνει αλλά γενικά πιστεύω πως έχουν μεγαλύτερη γοητεία σε "πιθανές" ιστορίες.

Σειρές εποχής... Πιστεύω ότι απλά δεν έχω δει τις σωστές. Ελληνικές που θεωρούνται κορυφαίες δε πρόλαβα πολλές αλλά θα δω σίγουρα κάποια στιγμή την Αίθουσα του θρόνου. Γενικά έχω δει Τελευταία παράσταση, Το 10, Pola, Alondra, Ματωμένα χώματα, Γιούγκερμαν, Amar y Temer, La Saga, Corazon Salvaje, Τρίτο στεφάνι, GOT, Tudors, Εσθήρ, Μικρή κυρία, Χορεύοντας στη σιωπή, Τα παιδιά της Νιόβης κτλπ. Κάποιες ολόκληρες, άλλες αποσπασματικά ή τις παράτησα. Ε μόνο με τη Pola κόλλησα. Και με τη Saga όταν δεν ήταν πια εποχής. Από τις άλλες... Κάποιες τις βρήκα ενδιαφέρουσες και τις είδα ολόκληρες, άλλες τις βαρέθηκα. Αλλά είναι εποχής που δεν ανήκουν στο ίδιο ακριβώς είδος. Κάποιες είναι εποχής επειδή είναι ιστορικές, άλλες επειδή θέλουν να αναπαραστήσουν μια συγκεκριμένη εποχή, άλλες επειδή το απαιτεί η ιστορία κτλπ. Ίσως το είδος μου να είναι το ιστορικό. Κοινό χαρακτηριστικό των περισσότερων πάντως, είναι η αργή πλοκή. Και γενικά μου φαινόταν ότι έχουν κάτι βαρετό μέχρι και στην ατμόσφαιρα Razz Ίσως να φταίει κι ακριβώς αυτό που αρέσει σε σένα. Το ότι έχουν ψυχοπλακωτικές ιστορίες που πλέον δε μπορούν να συμβούν. Ή απλά να φταίει η ηλικία που είχα όταν τις είδα.

Εμένα τα μεταφυσικά με ενθουσίαζαν όταν ήμουνα μικρός. Μετά όμως όχι. Ίσως φταίει το ότι δεν είδα τις κατάλληλες τότε και έχω κρατήσει το είδος σαν "παιδικό". Πχ το Λόις και Κλαρκ που το έβλεπα και σου έκανε εντύπωση, το αντιμετώπιζα σαν παιδική σειρά. Δεν το είδα ποτέ σαν σειρά για ενήλικες. Και έφταιγε και το ΣΤΑΡ εκεί που το έβαζε μετά το παιδικό πρόγραμμα gelio

Γριά κακατούα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Teen Wolf (2011)   Τρι Σεπ 18, 2012 4:16 am

mkostas έγραψε:
Εμένα τα μεταφυσικά με ενθουσίαζαν όταν ήμουνα μικρός. Μετά όμως όχι. Ίσως φταίει το ότι δεν είδα τις κατάλληλες τότε και έχω κρατήσει το είδος σαν "παιδικό". Πχ το Λόις και Κλαρκ που το έβλεπα και σου έκανε εντύπωση, το αντιμετώπιζα σαν παιδική σειρά. Δεν το είδα ποτέ σαν σειρά για ενήλικες. Και έφταιγε και το ΣΤΑΡ εκεί που το έβαζε μετά το παιδικό πρόγραμμα

_

Teen Wolf (2011)
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 4 από 64Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5 ... 34 ... 64  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» People's Choice Awards 2011
» Διαγωνισμός φαν φικ Απρίλιος 2011- Ψηφοφορία
» The Uglies Series
» Peter Facinelli
» New Moon Cast

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Telestars Boards :: Τηλεόραση :: Αγγλόφωνες σειρές :: Teen Wolf-
Μετάβαση σε: