ΦόρουμΗμερολόγιοΣυχνές ΕρωτήσειςΑναζήτησηΚατάλογος ΜελώνΟμάδες ΜελώνΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 

Αφιέρωμα στα Όσκαρ

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
katroulina
Καρακατίνα Κουβά

Αριθμός μηνυμάτων : 46032
Ημερομηνία εγγραφής : 11/04/2010
Τόπος : Dreamland

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφιέρωμα στα Όσκαρ   Πεμ Φεβ 02, 2012 9:46 pm

οσο σοβαρα διαβαζω κι εγω.... Laughing

You've got to lose to know how to win.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών
Silv
Στην αγκαλιά του Πιρουλίτο!

Αριθμός μηνυμάτων : 7101
Ημερομηνία εγγραφής : 24/04/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφιέρωμα στα Όσκαρ   Πεμ Φεβ 02, 2012 9:47 pm

Α γεια σου! Laughing

My dear, find what you love and let it kill you…
Eleni7
Ο Καστλ είναι βοϊδομάτης

Αριθμός μηνυμάτων : 42623
Ημερομηνία εγγραφής : 18/10/2010
Τόπος : Ιωάννινα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφιέρωμα στα Όσκαρ   Σαβ Φεβ 04, 2012 3:46 pm

Αφιέρωμα στις χρονιές 1995-1999

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

1995 - 68η απονομή

Ένα φαβορί,μια κουλαμάρα,μια αμερικανιά,το καλό κλασσικό βρετανικό εποχής και μια ξενόγλωσση ταινία είναι υποψήφιες για το Όσκαρ.Μέτρια χρονιά μάλλον.Ευτυχώς κέρδισε αυτός που το άξιζε ενώ ευχάριστη έκπληξη ήταν οτι η Ακαδημία πρότεινε ταινία που δεν ήταν γυρισμένη στην γλώσσα της

Ο Νικητής

Braveheart

Χωρίς πλάκα.Μήπως ο Μελ Γκίμπσον θα πρέπει να σκηνοθετεί πιο συχνά αντί να παίζει;Δεν θυμάμαι κάποια ταινία που να ήταν πίσω από τις κάμερες και να με απογοήτευσε.Στο Braveheart πρωταγωνιστεί κιόλλας ,αλλά έχει κάνει εξαιρετική δουλειά στον τομέα της σκηνοθεσίας.Γι' αυτό
και πήρε σπίτι του το Όσκαρ.Η ταινία είναι πολύ καλή,έχει φοβερό music theme,μάχες,μη αμερικάνικο τέλος (με ότι αυτό συνεπάγεται),ιστορικό υπόβαθρο.Το θέμα της είναι ο αγώνας ανεξαρτητοποίησης των Σκοτσέζων από τους Άγγλους.Συστήνεται ανεπυφύλακτα,αν και είναι χιλιοπαιγμένη απο την ελληνική τηλεόραση και οι περισσότεροι θα την έχουν δει.Στα θετικά είναι οτι πρόκειται περί αληθινής ιστορίας,έστω και μερικώς αλλοιωμένης

Οι "Χαμένοι"

Babe (Babe ,ζωηρό γουρουνάκι)

Εντάξει,καλή παιδική ταινία αλλά υποψήφια;Από τις πιo κουλές προτάσεις ever....

Apollo 13 (Απόλλων 13)

Αληθινή ιστορία (μαζί με την "σάλτσα" της φυσικά,όπως απαιτεί το Χόλιγουντ).Αφορά το περιπετειώδες ταξίδι του διαστημόπλοιου Απόλλων 13 στο φεγγάρι.Για όσους τους άρεσε,έχουν βγεί και καμιά δεκαριά ακόμα Apollo,έτσι για να το ευχαριστηθείτε.Εγώ δεν είμαι φαν του είδους οπότε δεν θα είμαι αντικειμενική στην κριτική της ταινίας.Όποιος από εδώ έμεινε ικανοποιημένος,ας κάνει την ανάλογη πρόταση στα άλλα μέλη.Παίζουν Τομ Χανκς,Εντ Χάρις και λοιποί

Il Postino (Ο Ταχυδρόμος)

Από τις λίγες ξενόγλωσσες ταινίες που μπήκαν υποψήφιες στην μεγάλη κατηγορία και οχι στην ειδική των ξενόγλωσσων.Ιταλικής παραγωγής,βασισμένη σε βιβλίο,πολιτική αλλά και με τις ρομαντικές στιγμές της.Πολύ καλές ερμηνείες.Το περίεργο (και θλιβερό) με το συγκεκριμένο έργο έχει να κάνει όχι τόσο με την πλοκή του,αλλά με αυτά που έγιναν πίσω από τις κάμερες.Ο πρωταγωνιστής/σκηνοθέτης έφυγε απο την ζωή μόλις μια μέρα αφότου τελείωσαν τα γυρίσματα,σε ηλικία μόλις 41 χρόνων,από ανακοπή καρδίας.Γνώριζε το σοβαρό πρόβλημα του αλλά καθυστερούσε την επέμβαση για να προλάβει τα γυρίσματα.Είναι μέσα στους 7 που κέρδισαν υποψηφιότητα μετά θανατον

Sense and Sensibility (Λογική και Ευαισθησία)

Βασισμένο στο πασίγνωστο βιβλίο της Τζειν Ώστιν.Φοβερό καστ,στον ρόλο των αδερφών έχουμε το σούπερ duo Emma Thompson και Kate Winslet (2 χρόνια πριν την "απογείωση").Και οι 2 προτάθηκαν για Όσκαρ.Σκηνοθέτης ο Ang Lee (Brokeback Mountain)

1996 - 69η απονομή

Από αυτή την χρονιά μόλις 2 ταινίες έχω δει,και μια από αυτές ήταν και η νικήτρια.Αν κρίνω από αυτό που είδα,μου φαντάζει δύσκολο να ήταν κάποια καλύτερη της εκείνη την χρονιά.

Ο Νικητής

The English Patient (Ο Άγγλος ασθενής)

Από άποψη βραβείων τα πήρε όλα και έφυγε εκείνη την χρονιά.Σταμάτησε στα 9(!) Όσκαρ,2 μόλις πιο κάτω από τα 11 του Τιτανικού και του Άρχοντα.Πέρα όμως από τα βραβεία,πήρε και τα μυαλά μας και έφυγε.Από τις καλύτερες ταινίες που έχω δει.Κατά την διάρκεια του 2ου Παγκοσμίου Πολέμου,ο Laszlo de Almasy (Ralph Fiennes,ποιός άλλος; ) κατά την πτώση του αεροπλάνου του παθαίνει σοβαρότατα
εγκαύματα και βρίσκεται ένα βήμα πριν το τέλος.Στις τελευταίες του στιγμές,τον φροντίζει μια νοσοκόμα η Χάνα (Juliette Binoche,που βραβεύτηκε για τον ρόλο),ενώ βλέπουμε flashback από την ζωή του.Ralph Fiennes,Colin Firth,Juliette Binoche,Willem Dafoe.Δείτε το...χθές.

Οι "Χαμένοι"

Fargo

Δεν έχω ιδέα για την ταινία.Όποιος το έχει δει ας μας διαφωτίσει

Jerry Maguire

Καλή ταινία είναι.Στον πρωταγωνιστικό ρόλο ο Τομ Κρουζ που υποδύεται έναν επιτυχημένο μάνατζερ αθλητών που από τα ψηλά βρέθηκε στα χαμήλα,επειδή προτίμησε να δουλέψει πιο "τίμια".Βασικά είναι ταινία που έχει να κάνει με τον "σκοτεινό" κόσμο των μάνατζερ, το σύστημα τους και την εκμετάλλευση που πέφτει στο παρασκήνιο.

Secrets And Lies (Μυστικά και Ψέματα)

Δεν έχω άποψη για την ταινία,αν και με αυτά που έχω διαβάσει ακούγεται αρκετά καλή

Shine (Ο Σολίστας)

Επίσης δεν το έχω δει

1997 - 70η απονομή

70η απονομή ή πιο σωστά η χρονιά του Τιτανικού.Κανείς δεν θυμάται τους συνυποψήφιους,αν και μιλάμε για πολύ καλές ταινίες.

Ο Νικητής

Titanic (Τιτανικός)

Τι να πει κανείς;Άλλαξε ο τρόπος που βλέπουμε σινεμά.Όχι τόσο για το κλισεδίστικο ρομάντζο (που μόνο κλίσε τέλος δεν είχε),αλλά για την ανεπανάλυπτη σκηνοθεσία του Κάμερον που έφτιαξε σκηνικό ίδιο με τις τεράστιες διαστάσεις του βυθισμένου στον Ατλαντικό πλοίου και το κατέστρεφε αργά-αργά (με μηδενική ευκαιρία λάθους) και εντυπωσιακά σε βαθμό που την στιγμή του ναυαγίου κοιτάς με ανοικτό το στόμα την οθόνη και δεν μπόρεις να περιγράψεις αυτό που βλέπεις και νιώθεις.Για την συγκλονιστική μουσική (τόσο το βασικό theme,όσο και τα scores που έπαιζαν μέσα στην ταινία).Για το πόσο πιστή στην ιστορία του Τιτανικού (πέραν του βασικού ρομάντζου) ήταν η ταινία.Για το ότι η 20th Fox χρεωκόπησε μην μπορώντας να σηκώσει το μπάτζετ και τελικά με την βοήθεια της Paramount αλλά και των μετέπειτα παλαβών εισπράξεων έβγαλε αμύθητα κέρδη (τον πέρασε μόνο το αβανταρησμένο λόγω 3D Avatar και τον πλησίασε σε απόσταση αναπνοής ο Χάρι Πότερ και οι Κλήροι του Θανάτου).Καλύτερη ταινία στην ιστορία του σινέμα δεν είναι.Αυτή την ιστορία ομως την άλλαξε,πράγμα που το μαρτυράνε και τα 11 Όσκαρ (χεράκι-χεράκι με τον Άρχοντα)

Οι "Χαμένοι"

As Good as it gets (Καλύτερα δεν γίνεται)

Η ιστορία ενός συγγραφέα που πάσχει από μια διαταραχή,η φίλια του με τον gay γείτονα και η προσπάθεια του να κερδίσει την καρδιά της σερβιτόρας ενός μαγαζιού της γειτονίας του.Είναι πολύ καλή ταινία,κυρίως με πάρα πολύ καλές ερμηνείες (Τζακ Νίκολσον).Πήρε 2 Όσκαρ,δηλαδή όσα άφησε ο Τιτανικός (τα 2 βασικά των ερμηνειών).Αν δεν έπεφτε στην περίπτωση, θα έπαιρνε περισσότερα.

The Full Monty (Άντρες έτοιμοι για όλα)

Η χειρότερη ταινία της 5αδας.Έγω προσωπικά την θεωρώ χαζή αν και σε κάποια σημεία έχει την πλάκα της.Σίγουρα οι πιο πολλοί την ξέρετε για την βασική σκηνή στριπτίζ

Good Will Hunting (Ο Ξεχωριστός Γουίλ Χάντινγκ)

Η έταιρη πολύ καλή ταινία εκείνης της χρονιάς που βρέθηκε στην σκιά του Τιτανικού.Ο Γουίλ Χάντινγκ (Ματ Ντέιμον) δουλεύει σαν καθαριστής σε ένα μεγάλο Πανεπιστήμιο.Έχει όμως ένα ταλέντο.Ένα φοβερό μαθηματικό μυαλό.Η δύστροπη συμπεριφορά του όμως τον εμποδίζει από το να έχει κοινωνικές σχέσεις.Ένας καθηγητής που θα ανακαλύψει το ταλέντο του,θα προσπαθήσει να τον βοηθήσει συστήνωντας του έναν ψυχολόγο(Ρόμπιν Γουίλιαμς).Ντέιμον-Άφλεκ καθιερώνονται στο Χόλιγουντ με Όσκαρ,αυτό του καλύτερου σεναρίου που οι ίδιοι έγραψαν

L.A Confidential (Λος Άντζελες εμπιστευτικό)

Δεν το έχω δει αν και έχω διαβάσει καλές κριτικές

1998 - 71η απονομή

Τι χρειάζεται για να κερδίσεις το Όσκαρ καλύτερης ταινίας;Μα φυσικά να έχεις κάποιον που λέγεται Fiennes στο καστ σου.Ίσως εκείνη την χρονιά όμως το Όσκαρ να έπρεπε να πάει αλλού

Ο Νικητής

Shakespeare in Love (Ερωτευμένος Σαίξπηρ)

Η πρώτη ρομαντική κομεντί που παίρνει Όσκαρ αν δεν με απατά η μνήμη μου.Το αποτέλεσμα ίσως να ήταν και έκπληξη αν κρίνουμε από τους άλλους υποψήφιους.Ο Joseph Fiennes (αδερφός του Ralph) στον ρόλο του Σαίξπηρ,ο οποίος έχει χάσει πλήρως την έμπνευση του και ετοιμάζεται να βγάλει μια κωμωδία,το Romeo and Ethel (ναι καλά το σκέφτεστε,ο τίτλος μετέπειτα άλλαξε και έγινε και δράμα).Για να γίνει αυτή η αλλάγη χρειάστηκε η βοήθεια της Viola De Lesseps (Gwyneth Paltrow ,βραβεύτηκε με το α' γυναικείου) και η άγαπη του για αυτη που του επανέφερε την έμπνευση.Η ταινία έκανε θραύση παίρνοντας 7 Όσκαρ.Στο καστ συμμετείχαν σπουδαία ονόματα όπως Juffrey Rush,Ben Affleck,Colin Firth

Οι "Χαμένοι"

Elizabeth (Ελίζαμπεθ)

Βιογραφία,με κεντρικό πρόσωπο την Βασίλισσα Ελισάβετ την Πρώτη (Κέιτ Μπλάνσετ).Η ταινία έχει σαν υπόθεση την άνοδο της στο θρόνο μετά τον θάνατο της αδερφής της,και την πορεία της σε μια πολύ δύσκολη εποχή για την Βρετανική Αυτοκρατορεία.Μέσα σε αυτό το "ταξίδι" θα δούμε την δραματική αλλαγή στο χαρακτήρα της Ελισάβετ μετά από διάφορες καταστάσεις (συμπεριλαμβανομένης και μιας ερωτικής απογοήτευσης),που θα την οδήγησουν στο να θεωρείται μια από τις πιο σημαντικές Βασίλισσες που κάθισαν στον Βρετανικό θρόνο.Το περίεργο της υπόθεσης είναι οτι στην ταινία παίζουν και οι Joseph Fiennes,Jeffrey Rush,που ήταν και στο καστ της νικήτριας ταινίας εκείνης της χρονιάς.

La vita è bella (Η Ζωή είναι ωραία)

Αν ήμουν Ακαδημία,το Όσκαρ θα πήγαινε σούμπιτο έδω και χωρίς δεύτερη σκέψη.Υπέροχη ταινία.Γλυκιά,συγκινητική,με πολύ καλές ερμηνείες και μηνύματα.Σε σκηνοθέσια Ρομπέρτο Μπενίνι (πρωταγωνιστεί κιόλλας),ακολουθεί την ζωή μιας τριμελής Εβραικής οικογένειας που κρατείται σε ένα στρατόπεδο συγκέντρωσης.Όσοι δεν την έχετε δει,πραγματικά χάνετε.Από τις καλύτερες ταινίες της 20ετίας.Να πω οτι η γλώσσα της είναι τα Ιταλικά

Saving Private Ryan (Η Διάσωση του Στρατιώτη Ράιαν)

Αναμφίβολα,είναι η δεκαετία του Τομ Χανκς που έχει παίξει στις πιο εμπορικές και δημοφιλείς ταινίες των 90s.Σχεδόν όλες ήταν υποψήφιες,όπως και ο ίδιος.Ο Αμερικανικός στρατός οργανώνει αποστολή για να σώσει τον τελευταίο γιο μια γυναίκας που έχασε τους άλλους 3 στον πόλεμο.Σκηνοθετεί ο Στίβεν Σπίλμπεργκ.Όσοι την έχουν δει,σίγουρα έχει μείνει στο μυαλό τους η εντυπωσιακή αποτύπωση της απόβασης των συμμάχων στην Νορμανδία,μια ιδιαίτερα σκληρή σκηνή.Η ταινία ήταν φαβορί για εκείνη την χρονιά

The Thin Red Line (Λεπτή κόκκινη γραμμή)

Το έταιρο πολεμικό δράμα της χρονιάς.Βασισμένο σε αυτοβιογραφία,περιγράφει την μάχη του Guadalcanal,ενός νησιού στον Ειρηνικό όπου κοντραρίστηκαν Αμερικανοί και Ιάπωνες κατά την διάρκεια του Β' Παγκοσμίου πολέμου.Στο επίκεντρο είναι μια ομάδα πεζοναυτών (Σον Πεν στον πρωταγωνιστικό ρόλο),που παλεύουν για την επιβίωση τους

1999 - 72η απονομή

Η τελευταία απονομή της 10ετίας.Και εδώ ίσως θα έπρεπε να έχουμε άλλον νικητή.'Οχι οτι η πρώτη ταινία δεν το άξιζε.Ίσα-ίσα...

Ο Νικητής

American Beauty

Ταινία του Alan Ball (Six Feet Under,True Blood) που μπορούμε να πούμε οτι κατέρριψε το κατεστημένο της αμερικανικής βιτάμ οικογένειας με τον πρωταγωνιστή να νιώθει ερωτική έλξη για την κολλητή της κόρης του και να εγκαταλείπει την "βόλεμενη" ζωή του αλλα και το περίφημο American Dream.Αυτή η έλξη ωστόσω είχε δραματικά αποτελέσματα.Πολύ καλό το φινάλε της ταινίας με το χαρακτηριστικό και διάσημο score, ενώ κλασσική σκηνή η φαντασίωση του Kevin Spacey με τα ροδοπέταλα να πέφτουν πάνω σε αυτόν και στην γυμνή Mena Suvari

Οι "Χαμένοι"

The Sixth Sense (Η Έκτη Αίσθηση)

Αρκετά πρωτότυπη ταινία για την εποχή.Ένας ψυχολόγος,αφότου έχει μια near death experience, έχει ως ασθενή ένα παιδί 6 έτων που ισχυρίζεται οτι βλέπει πνεύματα.Το τέλος της ταινίας σε αφήνει ΠΑΓΩΤΟ

The Cider House Rules (Θέα στον Ωκεανό)

Δεν το έχω δει....

The Green Mile (Το Πράσινο Μίλι)

Όπως έγραψα και πιο πάνω,ήταν η δεκαετία του Τομ Χανκς.Απλά δεν μπορώ να καταλάβω ένα πράγμα.Πως πήρε Όσκαρ το Φόρεστ Γκαμπ και οχι αυτή η ταινιάρα.Η καλύτερη ταινία που έχει παίξει ο Χανκς.Άλλο ένα βιβλίο του Στίβεν Κινγκ που έγινε αριστούργημα.Ο δεσμοφύλακας Paul Edgecomb δουλεύει στην πτέρυγα των μελλοθάνατων.Έκει θα γνωρίσει ένα κρατούμενο διαφορετικό από όλους τους άλλους.Αρχικά,η όψη του και το έγκλημα που έχει κάνει δεν σε προιδεάζουν με τίποτα για το τι άνθρωπος είναι.Τέλικα η αρχική εικόνα διαψεύδει.Ο John Coffey (εκπληκτική ερμηνεία του Clarke Duncan),δεν είναι παρά ένας άνθρωπος με παιδική ψυχή και ένα σπάνιο χάρισμα.Σύντομα θα αναπτύξει μια ιδιαίτερη σχέση με τον Πολ,πράγμα που θα του αλλάξει όλη του την ζωή και τον τρόπο με τον όποιον βλέπει τα πράγματα.Μιλάμε για μια συγκλονιστική ταινία.Η περιγραφή μου δεν αρκεί για να σας προιδεάσει.Απλά δείτε το

The Insider

Επίσης δεν το έχω δει....

Τέρψη

Αριθμός μηνυμάτων : 8163
Ημερομηνία εγγραφής : 26/04/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφιέρωμα στα Όσκαρ   Σαβ Φεβ 04, 2012 6:10 pm

Eleni7 έγραψε:

Ο Νικητής

Braveheart

Χωρίς πλάκα.Μήπως ο Μελ Γκίμπσον θα πρέπει να σκηνοθετεί πιο συχνά αντί να παίζει;Δεν θυμάμαι κάποια ταινία που να ήταν πίσω από τις κάμερες και να με απογοήτευσε.Στο Braveheart πρωταγωνιστεί κιόλλας ,αλλά έχει κάνει εξαιρετική δουλειά στον τομέα της σκηνοθεσίας.Γι' αυτό
και πήρε σπίτι του το Όσκαρ.Η ταινία είναι πολύ καλή,έχει φοβερό music theme,μάχες,μη αμερικάνικο τέλος (με ότι αυτό συνεπάγεται),ιστορικό υπόβαθρο.Το θέμα της είναι ο αγώνας ανεξαρτητοποίησης των Σκοτσέζων από τους Άγγλους.Συστήνεται ανεπυφύλακτα,αν και είναι χιλιοπαιγμένη απο την ελληνική τηλεόραση και οι περισσότεροι θα την έχουν δει.Στα θετικά είναι οτι πρόκειται περί αληθινής ιστορίας,έστω και μερικώς αλλοιωμένης
Τρομερή ταινία. Ακόμα ηχεί στα αφτιά μου η υπέροχη μουσική της. Ναι έχει κάποια κλισέ των ταινιών του είδους, αλλά πραγματικά θα έχει πάντα μια θέση στις επικές ταινίες που έχω δει.
Συμφωνώ για τον Mel, οι ταινίες που σκηνοθετεί είναι πάντα πολύ καλύτερες από αυτές που απλά του δίνουν ρόλους. Και τα Πάθη του Χριστού και το Apocalypto με άγγιξαν απίστευτα και μου άρεσαν πολύ.

Eleni7 έγραψε:
Οι "Χαμένοι"

Ε??? Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked
Δεν έχω κάτι άλλο να σχολιάσω, παρά: livan livan livan livan livan

Eleni7 έγραψε:
Apollo 13 (Απόλλων 13)

Αληθινή ιστορία (μαζί με την "σάλτσα" της φυσικά,όπως απαιτεί το Χόλιγουντ).Αφορά το περιπετειώδες ταξίδι του διαστημόπλοιου Απόλλων 13 στο φεγγάρι.Για όσους τους άρεσε,έχουν βγεί και καμιά δεκαριά ακόμα Apollo,έτσι για να το ευχαριστηθείτε.Εγώ δεν είμαι φαν του είδους οπότε δεν θα είμαι αντικειμενική στην κριτική της ταινίας.Όποιος από εδώ έμεινε ικανοποιημένος,ας κάνει την ανάλογη πρόταση στα άλλα μέλη.Παίζουν Τομ Χανκς,Εντ Χάρις και λοιποί
Το έχω τόσο ακουστά όμως δεν το έχω δει και δεν είναι και στα άμεσα σχέδιά μου

Eleni7 έγραψε:

Από τις λίγες ξενόγλωσσες ταινίες που μπήκαν υποψήφιες στην μεγάλη κατηγορία και οχι στην ειδική των ξενόγλωσσων.Ιταλικής παραγωγής,βασισμένη σε βιβλίο,πολιτική αλλά και με τις ρομαντικές στιγμές της.Πολύ καλές ερμηνείες.Το περίεργο (και θλιβερό) με το συγκεκριμένο έργο έχει να κάνει όχι τόσο με την πλοκή του,αλλά με αυτά που έγιναν πίσω από τις κάμερες.Ο πρωταγωνιστής/σκηνοθέτης έφυγε απο την ζωή μόλις μια μέρα αφότου τελείωσαν τα γυρίσματα,σε ηλικία μόλις 41 χρόνων,από ανακοπή καρδίας.Γνώριζε το σοβαρό πρόβλημα του αλλά καθυστερούσε την επέμβαση για να προλάβει τα γυρίσματα.Είναι μέσα στους 7 που κέρδισαν υποψηφιότητα μετά θανατον
Δεν το ήξεραν καν και δεν μπορώ να πω ότι τώρα που το έμαθα θα τρέξω να το βάλω στην λίστα μου.
Η λεπτομέρεια για τον άδικο χαμό του ανθρώπου πολύ θλιβερή No

Eleni7 έγραψε:

Βασισμένο στο πασίγνωστο βιβλίο της Τζειν Ώστιν.Φοβερό καστ,στον ρόλο των αδερφών έχουμε το σούπερ duo Emma Thompson και Kate Winslet (2 χρόνια πριν την "απογείωση").Και οι 2 προτάθηκαν για Όσκαρ.Σκηνοθέτης ο Ang Lee (Brokeback Mountain)
Επειδή την έχω φάει την Austen με το κουταλάκι δεν θα μπορούσα να μην το έχω δει. Όμορφη ταινία αν και δεν την συγκρίνω με την μίνι σειρά του bbc to 2008 που μου άρεσε πολύ περισσότερο.

Eleni7 έγραψε:
1996 - 69η απονομή

Ο Νικητής

Από άποψη βραβείων τα πήρε όλα και έφυγε εκείνη την χρονιά.Σταμάτησε στα 9(!) Όσκαρ,2 μόλις πιο κάτω από τα 11 του Τιτανικού και του Άρχοντα.Πέρα όμως από τα βραβεία,πήρε και τα μυαλά μας και έφυγε.Από τις καλύτερες ταινίες που έχω δει.Κατά την διάρκεια του 2ου Παγκοσμίου Πολέμου,ο Laszlo de Almasy (Ralph Fiennes,ποιός άλλος; ) κατά την πτώση του αεροπλάνου του παθαίνει σοβαρότατα
εγκαύματα και βρίσκεται ένα βήμα πριν το τέλος.Στις τελευταίες του στιγμές,τον φροντίζει μια νοσοκόμα η Χάνα (Juliette Binoche,που βραβεύτηκε για τον ρόλο),ενώ βλέπουμε flashback από την ζωή του.Ralph Fiennes,Colin Firth,Juliette Binoche,Willem Dafoe.Δείτε το...χθές.
Αυτή η ταινία με έχει στοιχειώσει ως παιδί. Θυμάμαι να είμαι πολύ μικρή όταν την πρωτοείδα, δεν ξέρω γιατί με άφησε η μάνα μου να δω το θέαμα του Fiennes, αλλά το έκανε και πραγματικά μου είναι δύσκολο να την σκεφτώ και να μην στεναχωρεθώ. Την έχω δει πολλές φορές από τότε και κάθε φορά καταλήγω να κλαίω και να θλίβομαι βαθύτατα. Είναι υπέροχη ταινία, υπέροχη ιστορία, υπέροχος Fiennes και το όσκαρ της είναι αξιότατο.

Eleni7 έγραψε:
Οι "Χαμένοι"

Fargo

Δεν την έχω δει, όμως την έχω στα υπόψιν. Βέβαια μια φίλη μου που την είδε με προϊδέασε κάπως αρνητικά.

Eleni7 έγραψε:
Jerry Maguire

Καλή ταινία είναι.Στον πρωταγωνιστικό ρόλο ο Τομ Κρουζ που υποδύεται έναν επιτυχημένο μάνατζερ αθλητών που από τα ψηλά βρέθηκε στα χαμήλα,επειδή προτίμησε να δουλέψει πιο "τίμια".Βασικά είναι ταινία που έχει να κάνει με τον "σκοτεινό" κόσμο των μάνατζερ, το σύστημα τους και την εκμετάλλευση που πέφτει στο παρασκήνιο.
Την έχω χιλιοακούσει αλλά δεν την έχω δει ποτέ και δεν νομίζω να την δω κιόλας. Μισώ τον Tom και σε συνδυασμό και με την Renee που μισώ εξίσου η ταινία θα είναι βασανιστήριο για μένα.

Eleni7 έγραψε:

Δεν έχω άποψη για την ταινία,αν και με αυτά που έχω διαβάσει ακούγεται αρκετά καλή
Ούτε γω έχω ιδέα αλλά ναι η πλοκή της ακούγεται πολύ ενδιαφέρουσα

Eleni7 έγραψε:
Shine (Ο Σολίστας)

Επίσης δεν το έχω δει
Ομοίως

Eleni7 έγραψε:
1997 - 70η απονομή

Ο Νικητής

Titanic (Τιτανικός)

Τι να πει κανείς;Άλλαξε ο τρόπος που βλέπουμε σινεμά.Όχι τόσο για το κλισεδίστικο ρομάντζο (που μόνο κλίσε τέλος δεν είχε),αλλά για την ανεπανάλυπτη σκηνοθεσία του Κάμερον που έφτιαξε σκηνικό ίδιο με τις τεράστιες διαστάσεις του βυθισμένου στον Ατλαντικό πλοίου και το κατέστρεφε αργά-αργά (με μηδενική ευκαιρία λάθους) και εντυπωσιακά σε βαθμό που την στιγμή του ναυαγίου κοιτάς με ανοικτό το στόμα την οθόνη και δεν μπόρεις να περιγράψεις αυτό που βλέπεις και νιώθεις.Για την συγκλονιστική μουσική (τόσο το βασικό theme,όσο και τα scores που έπαιζαν μέσα στην ταινία).Για το πόσο πιστή στην ιστορία του Τιτανικού (πέραν του βασικού ρομάντζου) ήταν η ταινία.Για το ότι η 20th Fox χρεωκόπησε μην μπορώντας να σηκώσει το μπάτζετ και τελικά με την βοήθεια της Paramount αλλά και των μετέπειτα παλαβών εισπράξεων έβγαλε αμύθητα κέρδη (τον πέρασε μόνο το αβανταρησμένο λόγω 3D Avatar και τον πλησίασε σε απόσταση αναπνοής ο Χάρι Πότερ και οι Κλήροι του Θανάτου).Καλύτερη ταινία στην ιστορία του σινέμα δεν είναι.Αυτή την ιστορία ομως την άλλαξε,πράγμα που το μαρτυράνε και τα 11 Όσκαρ (χεράκι-χεράκι με τον Άρχοντα)
Εντάξει και ποιός δεν έχει δει τον Τιτανικό. Ήμουν μικρό θυμάμαι και έβγαινε στο θερινό σινεμά μας. Είχα πρήξει τον πατέρα μου να με πάει και μου έλεγε "Αύριο, σήμερα είναι πρεμιέρα και θα πάνε όλοι", αλλά εγώ του τα είχα πρήξει κανονικότατα και ενέδωσε. Το σινεμά φισκαρία και γω ένα μικρό να μην μπορώ να καταλάβω το κωλοδάχτυλο της Winslet στην σκηνή του ασανσέρ και να ρωτάω την μαμά μου, η οποία έλεγε "θα σου πω άλλη στιγμή". Να πω ότι πήγα και το είδα και την επόμενη μόνη? Ε το λέω! Με πήγαν και με άφησαν με κάτι γνωστούς οι δικοί μου... αχ Sad

Eleni7 έγραψε:
Οι "Χαμένοι"

Η ιστορία ενός συγγραφέα που πάσχει από μια διαταραχή,η φίλια του με τον gay γείτονα και η προσπάθεια του να κερδίσει την καρδιά της σερβιτόρας ενός μαγαζιού της γειτονίας του.Είναι πολύ καλή ταινία,κυρίως με πάρα πολύ καλές ερμηνείες (Τζακ Νίκολσον).Πήρε 2 Όσκαρ,δηλαδή όσα άφησε ο Τιτανικός (τα 2 βασικά των ερμηνειών).Αν δεν έπεφτε στην περίπτωση, θα έπαιρνε περισσότερα.
Τόσο γνωστή και ξακουστή κι όμως ακόμα δεν την έχω δει. Έχω μια αδυναμία στον Nickolson και θέλω πολύ να την δω,αλλά έχω τόσες στον υπολογιστή μου που με περιμένουν που πρέπει και αυτή να περιμένει λιγάκι.

Eleni7 έγραψε:

Η χειρότερη ταινία της 5αδας.Έγω προσωπικά την θεωρώ χαζή αν και σε κάποια σημεία έχει την πλάκα της.Σίγουρα οι πιο πολλοί την ξέρετε για την βασική σκηνή στριπτίζ
Την ξέρω αλλά δεν την έχω δει. Δεν με εμπνέει κιόλας για να σας πω την αλήθεια. Έχω ακούσει από πολλούς πως είναι κλασική και πως έχει γέλιο πολύ, αλλά και πάλι δεν ψήνομαι.

Eleni7 έγραψε:

Η έταιρη πολύ καλή ταινία εκείνης της χρονιάς που βρέθηκε στην σκιά του Τιτανικού.Ο Γουίλ Χάντινγκ (Ματ Ντέιμον) δουλεύει σαν καθαριστής σε ένα μεγάλο Πανεπιστήμιο.Έχει όμως ένα ταλέντο.Ένα φοβερό μαθηματικό μυαλό.Η δύστροπη συμπεριφορά του όμως τον εμποδίζει από το να έχει κοινωνικές σχέσεις.Ένας καθηγητής που θα ανακαλύψει το ταλέντο του,θα προσπαθήσει να τον βοηθήσει συστήνωντας του έναν ψυχολόγο(Ρόμπιν Γουίλιαμς).Ντέιμον-Άφλεκ καθιερώνονται στο Χόλιγουντ με Όσκαρ,αυτό του καλύτερου σεναρίου που οι ίδιοι έγραψαν
Από τις πιο όμορφες ταινίες. Πράγματι έπεσε σε χρονιά που δεν θα μπορούσε να νικήσει, αλλά και πάλι είναι μια πολύ δυνατή ταινία και πολύ αγαπημένη.

Eleni7 έγραψε:

Πολύ καλή! Την είχα δει πριν κάποια χρόνια και μου άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις. Έξυπνη, γρήγορη, την προτείνω σε όσους αρέσει το στυλ.

Eleni7 έγραψε:
1998 - 71η απονομή

Ο Νικητής

Η πρώτη ρομαντική κομεντί που παίρνει Όσκαρ αν δεν με απατά η μνήμη μου.Το αποτέλεσμα ίσως να ήταν και έκπληξη αν κρίνουμε από τους άλλους υποψήφιους.Ο Joseph Fiennes (αδερφός του Ralph) στον ρόλο του Σαίξπηρ,ο οποίος έχει χάσει πλήρως την έμπνευση του και ετοιμάζεται να βγάλει μια κωμωδία,το Romeo and Ethel (ναι καλά το σκέφτεστε,ο τίτλος μετέπειτα άλλαξε και έγινε και δράμα).Για να γίνει αυτή η αλλάγη χρειάστηκε η βοήθεια της Viola De Lesseps (Gwyneth Paltrow ,βραβεύτηκε με το α' γυναικείου) και η άγαπη του για αυτη που του επανέφερε την έμπνευση.Η ταινία έκανε θραύση παίρνοντας 7 Όσκαρ.Στο καστ συμμετείχαν σπουδαία ονόματα όπως Juffrey Rush,Ben Affleck,Colin Firth
Αστεία αυτή η νίκη αν θέλετε την γνώμη μου. Οκ καλή ταινία αλλά όχι για όσκαρ, ούτε καν για υποψηφιότητα! Suspect
Και το όσκαρ της Paltrow είναι επίσης αστείο για μένα. Είχε απέναντι την Blanchett και κέρδισε αυτή? livan Το δικό της και της Roberts είνα από τα πιο γελοία όσκαρ κατα την γνώμη μου.

Eleni7 έγραψε:
Οι "Χαμένοι"

Elizabeth (Ελίζαμπεθ)

Βιογραφία,με κεντρικό πρόσωπο την Βασίλισσα Ελισάβετ την Πρώτη (Κέιτ Μπλάνσετ).Η ταινία έχει σαν υπόθεση την άνοδο της στο θρόνο μετά τον θάνατο της αδερφής της,και την πορεία της σε μια πολύ δύσκολη εποχή για την Βρετανική Αυτοκρατορεία.Μέσα σε αυτό το "ταξίδι" θα δούμε την δραματική αλλαγή στο χαρακτήρα της Ελισάβετ μετά από διάφορες καταστάσεις (συμπεριλαμβανομένης και μιας ερωτικής απογοήτευσης),που θα την οδήγησουν στο να θεωρείται μια από τις πιο σημαντικές Βασίλισσες που κάθισαν στον Βρετανικό θρόνο.Το περίεργο της υπόθεσης είναι οτι στην ταινία παίζουν και οι Joseph Fiennes,Jeffrey Rush,που ήταν και στο καστ της νικήτριας ταινίας εκείνης της χρονιάς.
Πολύ ωραία ταινία. Η Kate Blanchett είναι υπέροχη, όπως πάντα δηλαδή. Το στόρυ είναι κοντά στα γούστα μου και η ταινία είναι πραγματικά όμορφη.

Eleni7 έγραψε:

Αν ήμουν Ακαδημία,το Όσκαρ θα πήγαινε σούμπιτο έδω και χωρίς δεύτερη σκέψη.Υπέροχη ταινία.Γλυκιά,συγκινητική,με πολύ καλές ερμηνείες και μηνύματα.Σε σκηνοθέσια Ρομπέρτο Μπενίνι (πρωταγωνιστεί κιόλλας),ακολουθεί την ζωή μιας τριμελής Εβραικής οικογένειας που κρατείται σε ένα στρατόπεδο συγκέντρωσης.Όσοι δεν την έχετε δει,πραγματικά χάνετε.Από τις καλύτερες ταινίες της 20ετίας.Να πω οτι η γλώσσα της είναι τα Ιταλικά
Θα συμφωνήσω απόλυτα. Εδώ πάει το όσκαρ δικαιωματικά! Είναι δυνατόν να θεώρησαν καλύτερο να το δώσουν στο Ερωτευμένος Σέξπηρ και όχι εδώ? Πάνε με τα καλά τους? livan
Υπέροχη ταινία! Θυμάμαι ακόμη την μαμά μου και τον μπαμπά μου να πηγαίνουν να το δουν σινεμά, αλλά να μην με παίρνουν μαζί γιατί ήμουν λέει μικρή! Ό,τι θυμούνται χαίρονται κι αυτοί grrrrr
Όταν γύρισαν ήταν εξτασιασμένοι από την ταινιάρα. Κάποιο καιρό μετά έμαθα και γω τον λόγο του τόσου ενθουσιασμού, όταν την είδα και έκλαψα με την ψυχή μου Ypoklisi

Eleni7 έγραψε:

Αναμφίβολα,είναι η δεκαετία του Τομ Χανκς που έχει παίξει στις πιο εμπορικές και δημοφιλείς ταινίες των 90s.Σχεδόν όλες ήταν υποψήφιες,όπως και ο ίδιος.Ο Αμερικανικός στρατός οργανώνει αποστολή για να σώσει τον τελευταίο γιο μια γυναίκας που έχασε τους άλλους 3 στον πόλεμο.Σκηνοθετεί ο Στίβεν Σπίλμπεργκ.Όσοι την έχουν δει,σίγουρα έχει μείνει στο μυαλό τους η εντυπωσιακή αποτύπωση της απόβασης των συμμάχων στην Νορμανδία,μια ιδιαίτερα σκληρή σκηνή.Η ταινία ήταν φαβορί για εκείνη την χρονιά
Την έχω στον υπολογιστή και ανήκει στην κατηγορία "ακόμη δεν αξιώθηκα!" lol!

Eleni7 έγραψε:

Το έταιρο πολεμικό δράμα της χρονιάς.Βασισμένο σε αυτοβιογραφία,περιγράφει την μάχη του Guadalcanal,ενός νησιού στον Ειρηνικό όπου κοντραρίστηκαν Αμερικανοί και Ιάπωνες κατά την διάρκεια του Β' Παγκοσμίου πολέμου.Στο επίκεντρο είναι μια ομάδα πεζοναυτών (Σον Πεν στον πρωταγωνιστικό ρόλο),που παλεύουν για την επιβίωση τους
Στην ίδια κατηγορία με την άνωθεν!

Eleni7 έγραψε:
1999 - 72η απονομή

Ο Νικητής

American Beauty

Ταινία του Alan Ball (Six Feet Under,True Blood) που μπορούμε να πούμε οτι κατέρριψε το κατεστημένο της αμερικανικής βιτάμ οικογένειας με τον πρωταγωνιστή να νιώθει ερωτική έλξη για την κολλητή της κόρης του και να εγκαταλείπει την "βόλεμενη" ζωή του αλλα και το περίφημο American Dream.Αυτή η έλξη ωστόσω είχε δραματικά αποτελέσματα.Πολύ καλό το φινάλε της ταινίας με το χαρακτηριστικό και διάσημο score, ενώ κλασσική σκηνή η φαντασίωση του Kevin Spacey με τα ροδοπέταλα να πέφτουν πάνω σε αυτόν και στην γυμνή Mena Suvari
Τρομερή ταινία. Η ωμή ρεαλιστικότητα με την οποία περιγράφονται κάποια πράγματα και η ανορθόδοξη οικογένεια που πρωταγωνιστεί, την καθιστά τρομερά πρωτότυπη και πολύ καλή ταινία. Ο Spacey απίθανος Ypoklisi Το τέλος σε αφήνει με ανοιχτό το στόμα.
Και ναι πριν καν την δω ήξερα την σκηνή με τα τριαντάφυλλα Razz

Eleni7 έγραψε:
Οι "Χαμένοι"

Αρκετά πρωτότυπη ταινία για την εποχή.Ένας ψυχολόγος,αφότου έχει μια near death experience, έχει ως ασθενή ένα παιδί 6 έτων που ισχυρίζεται οτι βλέπει πνεύματα.Το τέλος της ταινίας σε αφήνει ΠΑΓΩΤΟ
Πολύ καλό θρίλερ. Φοβερό twist στο τέλος. Και ποιός δεν έχει ακούσει την φράση "i see dead people".

Eleni7 έγραψε:

Δεν το έχω δει....
Ούτε γω Neutral

Eleni7 έγραψε:

Όπως έγραψα και πιο πάνω,ήταν η δεκαετία του Τομ Χανκς.Απλά δεν μπορώ να καταλάβω ένα πράγμα.Πως πήρε Όσκαρ το Φόρεστ Γκαμπ και οχι αυτή η ταινιάρα.Η καλύτερη ταινία που έχει παίξει ο Χανκς.Άλλο ένα βιβλίο του Στίβεν Κινγκ που έγινε αριστούργημα.Ο δεσμοφύλακας Paul Edgecomb δουλεύει στην πτέρυγα των μελλοθάνατων.Έκει θα γνωρίσει ένα κρατούμενο διαφορετικό από όλους τους άλλους.Αρχικά,η όψη του και το έγκλημα που έχει κάνει δεν σε προιδεάζουν με τίποτα για το τι άνθρωπος είναι.Τέλικα η αρχική εικόνα διαψεύδει.Ο John Coffey (εκπληκτική ερμηνεία του Clarke Duncan),δεν είναι παρά ένας άνθρωπος με παιδική ψυχή και ένα σπάνιο χάρισμα.Σύντομα θα αναπτύξει μια ιδιαίτερη σχέση με τον Πολ,πράγμα που θα του αλλάξει όλη του την ζωή και τον τρόπο με τον όποιον βλέπει τα πράγματα.Μιλάμε για μια συγκλονιστική ταινία.Η περιγραφή μου δεν αρκεί για να σας προιδεάσει.Απλά δείτε το
Υπέρτατο! Τα λόγια είναι περιττά. Ο King αν θέλει μπορεί να γράψει θεϊκά πράγματα και αυτή η ταινία είναι ένα από αυτά. Συγκινητική, αισιόδοξη, ανθρώπινη... ναι απλά δείτε την

Eleni7 έγραψε:
The Insider

Την έχω ακουστά αλλά και γω δεν την έχω δει

melania

Αριθμός μηνυμάτων : 393
Ημερομηνία εγγραφής : 12/04/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφιέρωμα στα Όσκαρ   Κυρ Φεβ 05, 2012 7:17 pm

Eleni7 έγραψε:

1995 - 68η απονομή

Ένα φαβορί,μια κουλαμάρα,μια αμερικανιά,το καλό κλασσικό βρετανικό εποχής και μια ξενόγλωσση ταινία είναι υποψήφιες για το Όσκαρ.Μέτρια χρονιά μάλλον.Ευτυχώς κέρδισε αυτός που το άξιζε ενώ ευχάριστη έκπληξη ήταν οτι η Ακαδημία πρότεινε ταινία που δεν ήταν γυρισμένη στην γλώσσα της

Ο Νικητής

Παράθεση :

Braveheart

όσο κουλό και να φαίνεται δεν την έχω δει αυτή την ταινία, μάλλον φταίει που παίζει ο Γκίμπσον και δεν τον αντέχω. Έχω ακούσει τα καλύτερα, όμως, οπότε τη βάζω στις υποψήφιες για να την δω

Οι "Χαμένοι"

Παράθεση :

what?

Παράθεση :
Apollo 13 (Απόλλων 13)

δεν τις μπορώ αυτές τις αμερικανίες, sorry δεν την είδα και δεν πρόκειται κιόλας.

Παράθεση :

η καλύτερη ταινία της χρονιάς, αν είναι δυνατόν αυτό το αριστούργημα 1ον να έχασε το Όσκαρ από τον Γκίμπσον και 2ον να είναι συνυποψήφια με το γουρουνάκι!

Παράθεση :

ως φαν της Ώστιν έχω δει όλες τις ταινίες και σειρές που έχουν βασιστεί στα βιβλία της. Η ταινία μου άρεσε, όχι τόσο όσο να πω ότι άξιζε Όσκαρ, η σειρά του BBC μου άρεσε περισσότερο.

1996 - 69η απονομή

Από αυτή την χρονιά μόλις 2 ταινίες έχω δει,και μια από αυτές ήταν και η νικήτρια.Αν κρίνω από αυτό που είδα,μου φαντάζει δύσκολο να ήταν κάποια καλύτερη της εκείνη την χρονιά.

Ο Νικητής

Παράθεση :

αυτή την ταινία την είδα 2 φορές στο σινεμά και δεν ξέρω και εγώ πόσες αργότερα. Από τις καλύτερες ταινίες που έχω δει ποτέ, άξιζε όλα τα όσκαρ που πήρε.

Οι "Χαμένοι"

Παράθεση :
Fargo

Αδελφοί Κοέν στα καλύτερά τους για εμένα. Ένας χρεοκοπημένος πωλητής αυτοκινήτων ζητά από δύο κακοποιούς να απαγάγουν τη σύζυγό του, ζητώντας υπέρογκα λύτρα από τον πλούσιο πεθερό του. Πρόκεται για το γνωστό ειρωνικό τρόπο με τον οποίο αντιμετωπίζουν οι αδελφοί Κοέν το αμερικάνικο όνειρο με το επίσης γνωστό μαύρο χιούμορ τους.

Παράθεση :

Jerry Maguire

συμπαθητική ταινία αλλά υποψήφια για Όσκαρ?

Παράθεση :

Πάρα πολύ καλή ταινία, λατρεύω την Brenda Blethyn και σε αυτή την ταινία είναι άψογη. Νομίζω θα σας αρέσει, την προτείνω ανεπιφύλακτα.

Παράθεση :
Shine (Ο Σολίστας)

Επίσης δεν το έχω δει

Τα λόγια είναι περιτά! Τζέφρι Ρας σε μεγάλες στιγμές. Αν δεν ήταν την ίδια χρονιά με τον Άγγλο Ασθενή θα έπερνε σίγουρα όσκαρ καλύτερης ταινίας, πήρε Α και Β ανδρικού καθ'ότι οι ερμηνείες των Ρας και Σταλ ήταν μοναδικές.

1997 - 70η απονομή

70η απονομή ή πιο σωστά η χρονιά του Τιτανικού.Κανείς δεν θυμάται τους συνυποψήφιους,αν και μιλάμε για πολύ καλές ταινίες.

Ο Νικητής

Παράθεση :
Titanic (Τιτανικός)

παρ 'οτι Ελένη καταλαβαίνω τι λες και συμφωνώ ότι η ταινία αυτή άλλαξε τον τρόπο που βλέπουμε σινεμά, εντούτοις με χάλασε τόσο πολύ ο Ντι Κάπριο σε αυτή την ταινία που θυμάμαι είχα ξενερώσει. Από τότε βέβεια ο ντι Κάπριο έχει εξελιχθεί πολύ και θεωρώ ότι πλέον είναι απο τους καλούς ηθοποιούς, τότε όμως ήταν λίγος για αυτή την ταινία.

Οι "Χαμένοι"

Παράθεση :

την είχα λατρέψει. Την έχω δει από τότε αμέτρητες φορές. Ο Νίκολσον πήρε την ταινία και έφυγε.

Παράθεση :

χαριτωμένη αλλά όχι και υποψήφια για όσκαρ.

Παράθεση :

Ενώ ήμουν επιφυλακτική λόγω Άφλεκ, ο οποίς δεν μου αρέσει καθόλου, ωστόσο η ταινία μου άρεσε πολύ και σε άλλη χρονιά χωρίς Τιτανικό θα έπερνε περισσότερα όσκαρ.

Παράθεση :

ούτε εγώ την έχω δει αυτή την ταινία, στα υπόψιν λοιπόν.

1998 - 71η απονομή

Τι χρειάζεται για να κερδίσεις το Όσκαρ καλύτερης ταινίας;Μα φυσικά να έχεις κάποιον που λέγεται Fiennes στο καστ σου.Ίσως εκείνη την χρονιά όμως το Όσκαρ να έπρεπε να πάει αλλού

Ο Νικητής

Παράθεση :

αρνούμαι να πιστέψω ότι αυτή η ταινία πήρε όσκαρ τη χρονιά που παίχτηκε και η ζωή είναι ωραία. Απλά υπερτιμημένη.

Οι "Χαμένοι"

Παράθεση :

Elizabeth (Ελίζαμπεθ)

δεν το έχω δει ολόκληρο, μόνο σκόρπιες σκηνές, η Μπλάνσετ πρέπει να είναι καλή

Παράθεση :

όποιος την έχει δει ξέρει. Χωρίς άλλα σχόλια.

Παράθεση :

πόσο τον βαριέμαι τον Χανκς σε αυτές τις ταινίες δε λέγεται. Ξεκίνησα να τη βλέπω και την παράτησα στη μέση.

Παράθεση :

στην ίδια κατηγορία με την προηγούμενη

1999 - 72η απονομή

Η τελευταία απονομή της 10ετίας.Και εδώ ίσως θα έπρεπε να έχουμε άλλον νικητή.'Οχι οτι η πρώτη ταινία δεν το άξιζε.Ίσα-ίσα...

Ο Νικητής

Παράθεση :
American Beauty

πολύ μου άρεσε, νομίζω ότι διαγωνίστηκε σε χρονιά χωρίς μεγάλες ταινίες.

Οι "Χαμένοι"

Παράθεση :

επίσης καλή, όχι όμως κάτι το ιδιαίτερο.

Παράθεση :

Δεν το έχω δει....

....ομοίως

Παράθεση :

η καλύτερη ταινία του Τομ Χανκς, αν άξιζε το Όσκαρ για κάποια ταινία ήταν γι'αυτή.

Παράθεση :

The Insider

Αλ Πατσίνο και Ράσελ Κρόου σε μια πολυ καλή ταινία, δεν θα χάσετε αν την δείτε. Αντιγράφω πλοκή για όποιον ενδιαφέρεται. Η αληθινή ιστορία του τηλεοπτικού παραγωγού Λόουελ Μπέργκμαν, ο οποίος έπεισε το 1996 έναν πρώην υπάλληλο μεγάλης καπνοβιομηχανίας να κάνει σημαντικές αποκαλύψεις, παραβιάζοντας έτσι το σύμφωνο εχεμύθειας με τους πρώην εργοδότες του. Ωστόσο η διεύθυνση του CBS δεν θέλησε να μεταδώσει την εκπομπή, φοβούμενη τις αντιδράσεις της θιγόμενης πλευράς.

filareti
Ύαινα

Αριθμός μηνυμάτων : 5137
Ημερομηνία εγγραφής : 12/04/2010
Τόπος : αλλού

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφιέρωμα στα Όσκαρ   Τετ Φεβ 08, 2012 7:55 pm

Το Braveheart δεν το εχω δει ακομα.Μαλλον απεφευγα να ψυχοπλακωθω...
το il postino πως και ηταν υποψηφιο στη μεγαλη κατηγορια?
Το Λογικη κι Ευαισθησια πολυ πετυχημενη μεταφορα της ιστοριας με θαυμασιο καστ(Εμα Τομσον,Αλαν Ρικμαν,Χιου Λορι κα) αν και δεν ειναι η αγαπημενη μου της Ωστιν.
Ο Αγγλος ασθενης επισης εξαιρετικο καστ και πολυ καλη ταινια.
Ο Τιτανικος ενταξει κλασικο.Συγκινητικο,πανεμορφη μουσικη,κλισε ρομαντζο φυσικα,αλλα ενταξει μεγαλη παραγωγη.
Το As good as it gets,δυο φορε το εχω αρχισει κι ολο βαριεμαι και το παραταω.Δεν ξερω γιατι scratch Πρεπει να ειναι καλο ομως,εχει και πολυ καλο καστ.
Το Αντρες ετοιμοι για ολα ηταν να το δω,αλλα τελικα δεν.Καποια στιγμη ισως.Ειχα διαβασει ενα ενδιαφερον αρθρο σχετικα με τους λογους που εκανε επιτυχια και μου ειχε κινησει την περιεργεια.
Ο ερωτευμενος Σεξπηρ ειναι πολυ καλη κομεντι,αλλα εκπλησσομαι λιγακι που κερδισε.
Ελιζαμπεθ:αρκετα καλη ταινια και με πολυ καλο καστ,δε με ειχε ξετρελανει το συνολο βεβαια,αλλα ενταξει.
Η ζωη ειναι ωραια:πρεπει να ειναι αριστουργημα,απο το οποιο ειχα δει ενα μικρο μερος μονο,γιατι ημουν μικρη και με ειχαν στειλει για υπνο lloradera lol! Θα τη δω τωρα που το θυμηθηκα.
Η διασωση του στρατιωτη Ράιαν μου αρεσε πολυ,ηταν ενα καλο πολεμικο δραμα.
Το American Beauty εχει ενδιαφερον σαν σχολιο πανω στο αμερικανικο ονειρο και την εκτιμω γενικα σαν ταινια,αλλα ενω μου αρεσε βεβαια,νομιζω οτι δε μου ειχε αρεσει τοσο πολυ οσο περιμενα.
Ειναι απιστευτο,αλλα ακομα δεν εχω δει την 6η αισθηση Shocked Εγω και μια φιλη μου πρεπει να ειμαστε τα μονα ατομα που ξερω.
Παρομοιως για το Πρασινο Μιλι.

Nothing is permanent in this wicked world,not even our trouble
LadyOscar

Αριθμός μηνυμάτων : 1426
Ημερομηνία εγγραφής : 28/04/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφιέρωμα στα Όσκαρ   Τετ Φεβ 08, 2012 8:08 pm

Πολύ ωραίο τόπικ!!
Προς το παρόν διάβασα μόνο το κομμάτι 1990-1994 και συνειδητοποίησα πόσο καταπληκτικές ταινιές έβγαιναν εκείνα τα χρόνια μαζικά, τι οίστρος δημιουργίας χαρακτήριζε το Χόλλιγουντ. Τις έχω δει όλες!!
Το 1990 είναι για μένα μια μικρή παραφωνία το ότι βρίσκεται στις υποψηφιότητες μια αισθηματική ταινιούλα όπως το Ghost. Πάντως ανάμεσα στο Χορεύοντας με τους Λύκους, τα Καλά παιδιά και τον Νονό 3 (όλες αξιολογότατες ταινίες), πιστεύω ότι το βραβείο έπρεπε να πάει με κλειστά μάτια στα Καλά Παιδιά.
Όχι μόνο, γιατί είναι μια διευρευνητική και ρεαλιστική ματιά στην Αμερική της Μαφίας, στον μικρόκοσμο των μεταναστών που έχτισαν αυτήν την χώρα αλλά και για την φρέσκια, ντελιριακή σκηνοθεσία, τον γρήγορο ρυθμό και τις σπουδαίες ερμηνείες.

Το 1991 πράγματι η Σιωπή των Αμνών που έκανε πρωτοκλασσάτο ένα ολόκληρο κινηματογραφικό είδος (το ψυχολογικό και αστυνομικό θρίλερ) άξιζε το βραβείο.
Το Μπάγκσι δεν έλεγε πολλά - ουσιαστικά η ταινία ήταν ... ο πρωταγωνιστής της, ο πολύς Γουόρεν Μπίτι, ενώ ο Πρίγκηπας της Παλίρροιας είναι ένα ωραίο αισθηματικό δράμα με την Μπάρμπαρα Στρέιζαντ (έχει κάνει και καλύτερα).
Πάντως Η ωραία και το τέρας ήταν τόοοσο όμορφη τανία!!!

Το 1992 απορώ πώς κατάφεραν να βγάλουν νικητή, έχοντας στις υποψηφιότητες και τους Ασυγχώρητους και το Άρωμα Γυναίκας και το Παιχνίδι των Λυγμών.
Εντάξει το Επιστροφή στο Χάουαρντ Εντς είναι κλασσικό βρετανικό δράμα (κρυμμένα συναισθημάτα και λόγια που δεν ειπώθηκαν ποτέ).
Οι Ασυγχώρητοι είναι πολύ σπουδαία ταινία και νομίζω ένας φόρος τιμής στην ιστορία του γουέστερν με την έννοια ότι ο πιο κλασικός και αναγνωρίσιμος πρωταγωνιστής των παλιών καλών γουέστερν (ο Κλιντ Ιστγουντ) σκηνοθέτησε μια ταινία που ανέβασε το επίπεδό τους. Είναι πολύ συγκινητική ταινία!
Το Άρωμα γυναίκας έδωσε στον Αλ Πατσίνο το μοναδικό του Όσκαρ (όσο απίστευτο κι αν φαίνεται έχει πάρει μόνο ένα) στο ρόλο του εύπορου τυφλού συνταξιούχου στρατιωτικού.
Το Παιχνίδι των Λυγμών έχει πολύ έξυπνο σενάριο όχι μόνο ως προς το ζήτημα του ΙΡΑ αλλά και ως προς την σεξουαλική ταυτότητα του πρωταγωνιστή (δεν λέω περισσότερα για να μην προδώσω το σενάριο), προτείνω να το δείτε όσοι δεν το είδατε!
Τελικά νομίζω ότι όντως οι Ασυγχώρητοι το άξιζαν!

Το 1993 τι να πεις, ταινίες μεγαθήρια, τι να πρωτοδιαλέξεις!
Αχ το Πιάνο, πόσο την αγαπώ αυτήν την ταινία! Ένα ερωτικό δράμα είναι αλλά τόσο αισθαντικά δοσμένο! Η Λίστα του Σίντλερ εξαιρετική ταινία - ο Ρέιφ Φάινς στην ερμηνεία της ζωής του! Ο Φυγάς - τι τέλειοι ο Χάρισον Φορντ και ο Τόμι Λι ζόουνς! Το Εις το όνομα του πατρός, πολύ δυνατή ταινία και ένας χαρισματικός πρωταγωνιστής!!
Ανάμεσα στην Λίστα του Σίντλερ και το Εις το όνομα του πατρός δεν μπορώ να διαλέξω..!

Το 1994 είναι, για μένα, μια αποδυναμωμένη χρονιά. Φόρεστ Γκαμπ, Κουίζ Σόου (σκηνοθετεί ο Ρόμπερτ Ρεντφορντ ένα δράμα για ένα στημένο τηλεπαιχνίδι), Τέσσερεις Γάμοι και μια κηδεία είναι πολύ καλές ταινίες αλλά δεν έχουν αυτό το κάτι που θα τις κάνει αθάνατες. Εξάλλου πιστεύω ότι το Φορεστ Γκαμπ είναι εντελώς υπερεκτιμημένη ταινία.
Το Pulp Fiction είναι η ταινία που ανέδειξε βέβαια τον Ταραντίνο και επανέφερε τον Τραβόλτα από την αφάνεια αλλά σαν σύνολο δεν νομίζω ότι μπορείς να την πεις την καλύτερη της χρονιάς.
Έπρεπε να πάρει το Όσκαρ η Τελευταία Έξοδος. Πολύ ωραία και ανθρώπινα νοήματα, σπουδαίες ερμηνείες, αξιοπρεπέστατη σκηνοθεσία.

Eleni7
Ο Καστλ είναι βοϊδομάτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφιέρωμα στα Όσκαρ   Τετ Φεβ 08, 2012 9:39 pm

lady,εσυ επρεπε να κανεις τελικα αφιερωμα και οχι εγω.Παρα πολυ καλη αναλυση και μας διαφωτισες και για καποιες ταινιες που δεν ειχαμε δει
Eleni7
Ο Καστλ είναι βοϊδομάτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφιέρωμα στα Όσκαρ   Σαβ Φεβ 11, 2012 2:03 pm

Λογω διαβασματος (αλλα και καψιματος),το update θα βγει αυριο το απογευμα Very Happy
Eleni7
Ο Καστλ είναι βοϊδομάτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφιέρωμα στα Όσκαρ   Πεμ Φεβ 16, 2012 5:03 pm

Αφιέρωμα στις χρονιές 2000-2004

2000 - 73η Απονομή

Πρώτη απονομή της χιλιετίας.Ο νικητής ήταν και το μεγάλο φαβορί.Σχετικά μέτρια η ποιότητα ταινιών εκείνης της χρονιάς.

Ο Νικητής

Gladiator (Ο Μονομάχος)

'Ηταν φαβορί και τo επιβεβαίωσε.Πολύ καλή ταινία.Βλέπουμε την ζωή του Λεγεωνάριου Μάξιμου (Ράσελ Κρόου,Όσκαρ α' ανδρικού) μετά την δολοφονία της οικογένειας του από τον Κόμμοδο (Joaquin Phoenix)που έγινε Αυτοκράτορας δολοφονώντας τον πατέρα του,ο οποίος προτιμούσε για την διαδοχή του τον Μάξιμο.Το τέλος της ταινίας είναι πολύ δυνατό

Οι "Χαμένοι"

Chocolat (Σοκολάτα)

J. Depp και Julliet Binoche πρωταγωνιστούν σε μια ρομαντική κομεντί.Η Vianne,είναι μια ανύπαντρη μητέρα που μετακομίζει με την μικρή κόρη της σε ένα χωριό.Εκεί θα συναντήσει μια συντηριτική κοινωνία που αρχικά δεν θα την κάνει αποδεκτή (τώρα η υπόθεση εσάς κάτι σας θυμίζει).Κάλη ταινία είναι αλλά οχι και για Όσκαρ.

Wo Hu Cang Long (Τίγρης και Δράκος)

Σκηνοθεσία από τον Ανγκ Λι (Brokeback Mountain) και με τους καλύτερους Κίνεζους ηθοποιούς στο κάστ.Δεν το έχω δει αν και έχω ακούσει πολύ καλές κριτικές.

Erin Brokovich (Έριν Μπρόκοβιτς)

Πασίγνωστη ταινία για τους περισσότερους.Πρωταγωνιστεί η Julia Roberts (Όσκαρ α' γυναικείου) στον ομώνυμο ρόλο.Υποδύεται μιαν ανύπαντρη μητέρα που κινήθηκε δικαστικά κόντρα σε έναν επιχειρηματικό κολοσσό,ο οποίος μόλυνε το νερό της πόλης.Η υπόθεση βασίζεται σε αληθινά γεγονότα.

Traffic

Δεν το έχω δει.

2001 - 74η Απονομή

Μετά το σχετικά "φτωχό" 2000,το 2001 ο πήχης ξανανεβαίνει.

Ο Νικητής

A Beautiful Mind (Ένας υπέροχος Άνθρωπος)

Δεύτερη συνεχόμενη ταινία του Ράσελ Κρόου που παίρνει Όσκαρ.Είναι μια πάρα πολύ καλή ταινία.Πρόκειται για την βιογραφία του Τζον Νας,ένος σπουδαίου μαθηματικού.Ως εδώ μπορεί να σας ακούγεται βαρετό,όμως το κλού της υπόθεσης είναι οτι ο Νας ενώ νω διδάσκει σε ένα σημαντικό Πανεπιστήμιο αρχίζει να έχει προβλήματα ψυχικής συμπεριφόρας ενώ έχει και παραισθήσεις.Τελικά μετά απο ψυχολογική και ψυχιατρική αγωγή θα καταφέρει να κερδίσει τους "δαίμονες" του και να ξαναδιδάξει

Οι "Χαμένοι"

Gosford park (Έγκλημα στο Γκόσφορντ Παρκ)

Δεν το έχω δει

In The Bedroom (Τα μυστικά της κρεβατοκάμαρας)

Βασισμένη σε βιβλίο,δράμα που έχει σαν υπόθεση την σχέση ενός νεαρού,του Φρανκ,με μια γυναίκα μεγαλύτερης ηλικίας που είναι εν διαστάσει με τον συζυγό της και μεγαλώνει 2 παιδιά.Όμως,θα ακολουθήσει ένα τραγικό γεγονός που θα αλλάξει οριστικά τις ζωές των γονιών του Φρανκ.Πολύ ενδιαφέρουσα και "διαφορετική" ταινία.

Lord Of The Rings:The Fellowship Of The Ring (Ο Άρχοντας των Δακτυλιδιών:Η Συντροφιά του Δακτυλιδιού)

Το πρώτο μέρος της τριλογίας του Πίτερ Τζάκσον,βασισμένο στο αριστουργηματικό βιβλίο του J.R Tolkien.Για τις ταινίες είναι η απαρχή της ιστορίας.Για τα βιβλία οχι.Πρώτα ο Τολκιν έγραψε το Hobbit που θα το δούμε και αύτο στο σινεμά σε 2 μέρη,με το πρώτο να προβάλεται στις 13 Δεκέμβρη.Οι συντελεστές της παραγωγής θα είναι οι ίδιοι.

Moulin Rouge (Μουλέν Ρούζ)

Είναι μιούζικαλ όπως θα γνωρίζετε και οι περισσότεροι.Την ταινία την έχω δει αλλά επειδή δεν μου αρέσουν τα μιούζικαλ,δεν ξέρω κατά πόσο θα είμαι αντικειμενική.Η υπόθεση έχει να κάνει με έναν ποιητή που ερωτεύεται μια σταρ του ομώνυμου καμπάρε του Παρισιού.Παίζουν Νικόλ Κίντμαν,Γιούαν ΜακΓκρέγκορ

2002 - 75η Απονομή

Μια λέξη περιγράφει εκείνη την χρονιά.ΓΙΑΤΙ;Πραγματικά,ίσως είναι η καλύτερη 5αδα στην ιστορία των Όσκαρ και όμως κερδίζει ο χειρότερος.Από τα άγραφα...

Ο Νικητής

Chicago (Σικάγο)

Κακή ταινία δεν την λες.Το αντίθετο.Εγώ που μισώ τα μιούζικαλ την είδα άνετα και μάλιστα μου άρεσε πιο πολύ απο το Moulin Rouge.Καλύτερη ταινία της χρονιάς όμως δεν ήταν.Για την ακρίβεια ήταν η χειρότερη της 5αδας.Η ιστορία διαδραματίζεται στο Σικάγο των 1920s και της ποτοαπαγόρευσης,όπου 2 γυναίκες (η μια διάσημη performer,η άλλη ακόμα άσημη) η Velma Kelly και η Roxie Hart μπαίνουν φυλακή (σε διαφορετικές χρονικές στιγμές) για δολοφονίες.Και οι 2 θα προσπαθήσουν να διεκδικήσουν της αθωώτητα τους προσλαμβάνοντας έναν δικηγόρο που δεν έχει χάσει ποτέ του υπόθεση.Πριν γίνει ταινία,το Σικάγο είχε ανεβεί στο Broadway.

Οι "Χαμένοι"

Gags Of New York (Οι Συμμορίες της Νέας Υόρκης)

Πάρα πολύ καλή ταινία αν και σε πολλά σημεία λίγο βίαιη.Βλέπουμε τις μάχες μεταξύ των 5 μεγάλων Συμμοριών της Νεας Υόρκης.Ουσιαστικά όμως το στόρι έχει να κάνει με την εκδίκηση που θέλει να πάρει ο Amsterdam Valon (ο Ντι Κάπριο στην απαρχή της ωρίμανσης του) από τον δολοφόνο του πατέρα του (Daniel Dey Lewis) ο οποίος είναι αρχηγός των Ιρλανδών

The Hours ( Οι Ώρες)

Βασισμένη σε βιβλίο του Michael Cunnigham.Η υπόθεση έχει να κάνει με 3 γυναίκες,διαφορετικών γεναιών, οι οποίες έχουν σαν σημείο αναφοράς το βιβλίο Mrs Dalloway τις Virginia Woοlf (μια από τις πρωταγωνίστριες την υποδύεται μάλιστα).Καθόλη την διάρκεια της ταινίας βλέπουμε εναλλακτικά τις ιστόριες τους.Πάρα πολύ καλη ταινία με εξαιρετικό καστ και πολυ διάσημο score (Phillip Glass).MUST SEE

Lord Of The Rings:The Two Towers (Ο Άρχοντας των Δακτυλιδιών:Οι Δύο Πύργοι)

Τριλογίας συνέχεια.Ο Πίτερ Τζάκσον ξεπερνάει τον εαυτό του (και θα τον ξεπεράσει και άλλο όπως θα δούμε παρακάτω).Σκηνοθεσία,τοπία της Νεας Ζηλανδίας,Κινηματογραφία,φωτογραφία,Soundtrack.Όλα τέλεια.Προσωπικά είναι η αγαπημένη μου ταινία απο τις 3.

The Pianist (Ο Πιανίστας)

Κατα την γνώμη μου,η καλύτερη ταινία της χρονίας μακράν και μια από τις καλύτερες που είδα ποτέ.Δεν γίνεται να μην πάρει το βραβείο.Απλά δεν γίνεται.Ίσως η μεγαλύτερη αδικία που έκανε ποτέ η Ακαδημία.Ένας συγκλονιστικός Andrien Brody (ο νεότερος ηθοποιός που πήρε Όσκαρ πρώτου ανδρικού) υποδύεται έναν εβραιοπολώνο ταλαντούχο πιανίστα,κατά την διάρκεια του 2ου Παγκοσμίου Πολέμου,και βλέπουμε τον αγώνα επιβίωσης
που δίνει.Απίστευτο soundrack η ταινία

2003 - 76η Απονομή

Κανείς δεν περίμενε οτι θα ξαναβλέπαμε απονομή μετά τον Τιτανικό όπου οι συντελεστές δεν θα προλαβαίνουν να κάτσουν στις θέσεις τους μετά από την κάθε βράβευση.Το φαινόμενο Πίτερ Τζάκσον...

Ο Νικητής

The Lord of the Rings: The Return of the King (Ο Άρχοντας των Δαχτυλιδιών: Η Επιστροφή του Βασιλιά)

Θα είμαι πολύ υποκειμενική.Η Τριλογία στο σύνολο της (γιατί μόνο έτσι την βλέπω) είναι οτι καλύτερο είδα ποτέ.Είναι κάτι παραπάνω από μια ταινία για αυτούς που έχουν μπεί στον μαγικό κόσμο του J.R Tolkien.Και μάλλον εκεί έχει μπει και ένας πολύ μεγάλος σκηνοθέτης που έβγαλε το Χόλιγουντ.Ο σπουδαίος Πίτερ Τζάκσον.Αν ζούσε ο Τολκιν,θα ένιωθε τον Τζακσον μέσα στο μυαλό του.Η Τριλογία πραγματικά έχει σκηνές που σου πετάγονται τα μάτια έξω.Δεν πιστεύεις οτι υπάρχει άνθρωπος που τα σκέφτηκε αυτά και γεννήθηκε αργότερα κάποιος άλλος που τους έδωσε υπόσταση.Για αυτούς που πιστεύουν οτι είναι απλά σπαθιά,μάχες,εντυπωσικά πλάνα κτλ απλά δείτε πίσω από τις λέξεις.Ο Τολκιν δεν γράφει τυχαία πράγματα.11 Όσκαρ και ΛΙΓΑ ΗΤΑΝ

Οι "Χαμένοι"

Lost in Translation (Χαμένοι στη Μετάφραση)

Δεν το έχω δει.Το μόνο που ξέρω είναι οτι σκηνοθετεί η κόρη του Κόπολα (Η τριλογία του Νονού)

Master and Commander: The Far Side of the World (Στα Πέρατα του Κόσμου)

Η αλήθεια είναι οτι το είχα δει πριν χρόνια και το θυμάμαι αμυδρά.Καλή ταινία ήταν αλλά ένιωσα έκπληξη που την είδα υποψήφια.Και αυτό γιατί δεν θυμάμαι να μου έμεινε κάτι.

Mystic River (Μυστικό Ποτάμι)

Αυτό μάλιστα.Άξιος αντίπαλος του Άρχοντα.Από τις αγαπημένες μου ταινίες.3 φίλοι που δέθηκαν από το σκοτεινό κοινό τους παρελθόν ξανασυναντιούνται όταν η κόρη ενός από τους 3 δολοφονείται.Ο Sean Penn ΚΕΝΤΑΕΙ.Επίσης,αγαπάμε Ν.Υόρκη....Την ταινία πρέπει να την δείτε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ.Σκηνοθετεί ο Κλιντ Ίστγουντ

Seabiscuit (Το μεγάλο Φαβορί)

Επίσης δεν το έχω δει.Γενικά,όσο περνάει ο καιρός συνειδητοποιώ οτι βλέπω όλο και λιγότερες ταινίες.Αυτά παθαίνεις όταν μπαίνουν οι σειρές στην ζωή σου

2004 - 77η Απονομή

Η χρονιά που πήραμε το Euro (άσχετο,αλλά αφου το πήραμε να μην το πωWink.Καλή χρονιά,αν και δεν έχω ολοκληρωμένη άποψη

Ο Νικητής

Million Dollar Baby

Δεν μπορώ να σας περιγράψω πόσο με συμμάδεψε αυτή η ταινία.Η πρώτη και η τελευταία φορά που έκλαιγα με αναφυλητά για μια ταινία.Ακόμα και τώρα, 8 χρόνια μέτα, νιώθω ένα ψυχοπλάκωμα μόλις ακούω τον τίτλο της.Εννοείται πως δεν την ξαναείδα ποτέ.Κλιντ Ιστγουντ,Μόργκαν Φρίμαν και Χίλαρι Σουάνκ σε συγκλονιστικές ερμηνείες που μου δημιούργησαν τραύμα.Δείτε την μαζί με χαρτομάντιλα.Σας το λέει μια αναίσθητη που δεν κλαίει ποτέ.

Οι "Χαμένοι"

The Aviator (Ο Ιπτάμενος Κροίσος)

Ο Λεο αλλάζει.Και αλλάζει ολοκληρωτικά.Βλέπωντας τις ταινίες που έχει κάνει την δεκαετία του 2000 νομίζεις οτι είναι άλλος άνθρωπος.Η ταινία είναι βιογραφία του Howard Hughes,ενός εκκεντρικού εφευρέτη που στο τέλος βρέθηκε να σκηνοθετεί ταινίες του Χόλιγουντ.Παράλληλα,σχεδίαζε και δοκίμαζε αεροσκάφη.

Finding Neverland (Ψάχνοντας την Χώρα του Ποτέ)

Επίσης βιογραφία.Η ιστορία του Sir James Matthew Barrie (J.Depp) καθώς έψαχνε έμπνευση για να γράψει αργότερα τον Πίτερ Παν.Παίζει και η Kate Winslet.Ωραία ταινία.

Sideways (Πλαγίως)

Δεν το έχω δει....

Ray

Μια ακόμη βιογραφία εκείνης της χρονιάς.Η αληθινή ιστορία του Ray Charles ,του διάσημου Αφροαμερικανού πιανίστα

Αφιέρωμα στα Όσκαρ
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 6 από 8Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Telestars Boards :: Γενικά :: Cinema-
Μετάβαση σε: