ΦόρουμΗμερολόγιοΣυχνές ΕρωτήσειςΑναζήτησηΚατάλογος ΜελώνΟμάδες ΜελώνΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 

Σχολιασμός επεισοδίων

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Athina

Αριθμός μηνυμάτων : 1973
Ημερομηνία εγγραφής : 11/04/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σχολιασμός επεισοδίων   Παρ Αυγ 05, 2011 6:50 pm

Ρία sorry δεν κατάλαβα, σ' αρέσει ή δεν σ' αρέσει το επεισόδιο; Γιατί απ' τη μια μου λες ότι ήταν καταπληκτικό αλλά απ' την άλλη ότι ήταν πολύ διαφορετικό για τα γούστα σου. Ή μήπως εννοείς ότι αντικειμενικά είναι καλό αλλά εσένα σου φαίνεται κάπως;

Παράθεση :
Σαν να διασκεδάζεις σε μια συναυλία, και ο τραγουδιστής ξαφνικά να αρχίσει να απαγγέλει ποίηση

Δεν είναι καθόλου ατυχές το παράδειγμα, ίσα-ίσα, εμένα αυτό ακριβώς το πιο ποιητικό στοιχείο μ' άρεσε στο επεισόδιο. Σε πολλούς ίσως να έπεσε βαρύ, τι να πω... Και ίσως για τα τηλεοπτικά δεδομένα να είναι λίγο βαρύ.

Παράθεση :
Αθηνά, τα καλύτερα επεισόδια σχολιάζεις πάντα. Και συμφωνώ με όσα λες. Να ανησυχώ?

Όχι, να μην ανησυχείς gelio Απλά είναι κάποια πράγματα που είναι προφανές πόσο καλά είναι κι αν έχεις λίγο γούστο και λίγο κρίση δεν μπορεί να μην τα δεις. Εμείς προφανώς τα διαθέτουμε και τα δύο Very Happy

Παράθεση :
Θα δούμε πως θα σχολιάσεις το Νever Again..

Α, το Never Again σκοπεύω να το σχολιάσω εκτενώς εννοείται! Δεν μπορεί να λείψει απ' τη λίστα!

MariaS
Κουρούνα

Αριθμός μηνυμάτων : 6628

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σχολιασμός επεισοδίων   Σαβ Αυγ 06, 2011 12:47 am

Παράθεση :
Ή μήπως εννοείς ότι αντικειμενικά είναι καλό αλλά εσένα σου φαίνεται κάπως;
Αυτό ακριβώς εννοώ...Δηλαδή στο επεισόδιο δεν μπορώ να βρώ κάτι κακό, απλά μου κάθεται κάπως dunato gelio Τρέχα γύρευε...

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών
Athina

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σχολιασμός επεισοδίων   Σαβ Αυγ 06, 2011 9:17 pm

LOL το ξέρατε εσείς ότι υπάρχει αυτή η κομμένη σκηνή από το Home; Εγώ πρώτη φορά τη βλέπω:
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Μ:That was my penlight.
S:Oh, I thought a long-standing curiosity had just been satisfied.
M:Mmmm...

LOL καταλαβαίνω γιατί το κόψανε, ήταν υπερβολικά σεξουαλικό το υπονοούμενο για το σημείο στο οποίο βρισκόταν η σχέση τους τότε. Και μπορώ να καταλάβω τις φήμες που λέγανε ότι τα είχανε τότε... Δεν το 'χω σίγουρο βέβαια, αλλά κάτι τέτοια βιντεάκια με κάνουν να το σκέφτομαι κι εγώ. Ειδικά το Mmmm του Duchovny είναι... Embarassed Δε μιλάω άλλο.

Athina

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σχολιασμός επεισοδίων   Τρι Αυγ 09, 2011 3:01 am

Never Again και Memento Mori... Δύο πολυαγαπημένα και κλασσικά επεισόδια. Το Never Again απ' ότι είχα διαβάσει μπήκε σφήνα ανάμεσα στο Leonard Betts και το Memento Mori ενώ δεν ήταν αυτά τα αρχικά σχέδια. Νομίζω καλά έκαναν γιατί έτσι δικαιολογούνται πολύ καλύτερα οι αντιδράσεις και το ξέσπασμα της Scully. OK o Mulder της φέρθηκε σαν μαλάκας εδω πέρα, ειδικά στην αρχή ( και γενικά για πάρα πολύ σίγουρη την έχει) αλλά έχει πολύ καλύτερο υπόβαθρο το επεισόδιο αν υποψιαζόταν κιόλας ότι πεθαίνει. Και βέβαια το κλασσικό ερώτημα... Το 'κανε ή όχι η Dana με τον Ed; Εγώ μάλλον προς το όχι κλίνω... Κι όχι για ρομαντικούς λόγους (ότι και καλά πρέπει να το κάνει μόνο με το Mulder) αλλά γιατί το βρίσκω λίγο δύσκολο να έκαναν κάτι χωρίς να άρχιζε το τατουάζ-Jodie-Foster-να τσιρίζει-και φυσικά ο άλλος θα σεληνιαζόταν και θα την σκότωνε. Παρεμπιπτόντως γαμάτο το τατουαζάκι... "Eeeeeedddd, are you gonnna change me for a cheap redhead;" Η αντίδραση του Mulder στο τέλος μου φάνηκε μια μίξη θυμού και ζήλειας (του στυλ τι διάολο έγινε τώρα εδώ πέρα) κι όσο για το τι ήθελε να πει με το "but it's my..." διαλέγετε και παίρνετε. Η επικρατέστερη εκδοχή λέει "but it's my life too." Η καρδιά των shippers μιλάει και πάλι βέβαια.

Όσο για το Memento Mori... ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ MEMENTO MORI;;;;;; Επικό επεισόδιο απλά, συγκινήθηκα και μόνο απ' το teaser με το voice-over της Scully. Gillian Anderson Ypoklisi Ypoklisi Ypoklisi Ypoklisi Ypoklisi Ypoklisi Ypoklisi Ypoklisi Ypoklisi Ypoklisi Ypoklisi Ypoklisi Ypoklisi Ypoklisi Ypoklisi Ypoklisi Ypoklisi Ypoklisi Ypoklisi Ypoklisi Ypoklisi Ypoklisi Ypoklisi Ypoklisi Ypoklisi Ypoklisi Ypoklisi Ypoklisi Άντε να μη βάλω άλλα και γεμίσει η σελίδα. Απ' τους κύριους λόγους που κέρδισε το Emmy το '97-αν όχι ο κύριος. Βγάζει μια απίστευτη αλήθεια το παίξιμό της. Το ημερολόγιο στο Mulder ήταν τρομερά συγκινητικό ("that you know my heart... finding there the memory and experience that belong to you... that are you") και η σκηνή τους στο τέλος στο διάδρομο είναι απ' τις πιο αγαπημένες μου ever. Πόση ζεστασιά και αγάπη μπορεί να βγάζουν;;;;; Πραγματικά πώς είναι δυνατόν να μην κατέληγαν μαζί αυτοί οι δύο;;;;; Πού αλλού μπορεί να πήγαιναν;;;;; Όπως έχει πει κι ο Carter "όποτε κοιτάζονται ή αγκαλιάζονται δεν υπάρχει μια ψεύτικη στιγμή μεταξύ τους".
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
enamor enamor enamor enamor enamor enamor enamor enamor enamor enamor enamor enamor

Athina

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σχολιασμός επεισοδίων   Πεμ Αυγ 11, 2011 10:51 pm

Small Potatoes... E-P-I-C... Απλά E-P-I-C!!!!!! Γράφει ο Vince Gilligan και παίζει ο Darin Morgan-αυτό είναι αρκετό νομίζω. Αθάνατε Eddie Van Blundht (με silent "h" gelio )!!!! Νομίζω είναι απ' τις πλέον ιστορικές φιγούρες των X-Files ο τύπος. Και μόνο για την ατάκα του στο Mulder "I was born a loser but you are one by choice" αξίζει respect. Σαν να του λέει-ρε μαλάκα το κορίτσι σε γουστάρει, σταμάτα να κυνηγάς εξωγήινους όλη την ώρα και κοίτα να κάνεις κάτι μαζί της. Ζήσε τη ζωή σου." Πιστεύω πως σ' αυτό το επεισόδιο και ο Mulder και η Scully σκέφτηκαν για πρώτη φορά συνειδητά την προοπτική μιας ερωτικής σχέσης μεταξύ τους. Την ντροπή βέβαια που πρέπει να αισθάνθηκε η γυναίκα όταν την έπιασε στο ρομαντικό τετ-α-τετ με τα κρασιά με τον Mr. Eddie The Monkey Man ούτε που θέλω να την σκέφτομαι.

Επίσης να πω ότι αν το The Field Where I Died ήταν ένας λόγος που ο Duchovny πήρε την υποψηφιότητα για το Emmy το '97 και το Paper Hearts ήταν ένας δεύτερος, το Small Potatoes ήταν ένας τρίτος BIG TIME. Αν το επεισόδιο ήταν απολαυστικό μια φορά στην αρχή, απ' την στιγμή που ο Van Blundht μπαίνει στο σώμα του Mulder έγινε πολλές περισσότερες. Τι να πρωτοσχολιάσω, το πως μιμούνταν τις κινήσεις της Scully στο γραφείο του Skinner, τα σχόλια για το όνομα Fox ("Brother!") και τα κολλημένα UFO's στον τοίχο, τις πρόβες μπροστά στον καθρέφτη... "F...B...I"... "Are you looking at me? You must be looking at me! You're a damn good-looking man!" dunato gelio dunato gelio dunato gelio Απόλαυση να τον βλέπεις ο David.

Κι επίσης off topic αλλά όσοι βλέπετε Breaking Bad ίσως να προσέξατε σε πρόσφατο επεισόδιο δύο πατάτες ως ντεκόρ σε κάποια σκηνή... Ήταν tribute του Gilligan γι' αυτό ακριβώς το επεισόδιο.

Athina

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σχολιασμός επεισοδίων   Δευ Αυγ 15, 2011 5:26 pm

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Πείτε μου ότι αγαπάτε το Post-Modern Prometheus τόσο όσο κι εγώ... Αλλά βασικά δε χρειάζεται να μου το πείτε... Είμαι σίγουρη γι' αυτό. Αυτό το επεισόδιο συνδύασε το γέλιο, το δράμα, την συγκίνηση, το sci-fi, την Cher, τον Jerry Springer-όλα αυτά με μια αίσθηση παραμυθιού-και το αποτέλεσμα ήταν 7 υποψηφιότητες για Emmy. Από τις κορυφαίες συγγραφικές στιγμές του Carter σε όλη την σειρά. Όσα Ypoklisi Ypoklisi Ypoklisi Ypoklisi Ypoklisi και να βάλω λίγα θα είναι.

Athina

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σχολιασμός επεισοδίων   Πεμ Αυγ 18, 2011 10:15 pm

BAD BLOOD Ypoklisi Ypoklisi Ypoklisi Ypoklisi Ypoklisi Ypoklisi Ypoklisi Ypoklisi Ypoklisi Ypoklisi Ypoklisi Ypoklisi Ypoklisi Ypoklisi Ypoklisi Ypoklisi

Έχω την εντύπωση ότι είναι το αγαπημένο επεισόδιο των 3/4 των φαν της σειράς. Και κάτι που σκέφτηκα χτες βλέποντας το είναι ότι δεν έχει την ιστορία με το τρομερό βαθύτερο νόημα/δεύτερο επίπεδο όπως τα κωμικά επεισόδια του Darin Morgan ας πούμε (Humbug, CB Final Repose κ.α) ή και το Small Potatoes για να μιλήσω και για τον ίδιο το Gilligan. Είναι ένα απλό στόρυ με βαμπίρ. Είναι όμως τόσο γνήσια αστείο και η όλη ιδέα του he said/she siad υλοποιήθηκε τόσο φρέσκα που δικαίως το λατρεύουν όλοι οι φαν (γιατί κι αυτού του 1/4 που δεν είναι το αγαπημένο τους είναι σίγουρα μέσα στο τοπ 10 τους). Αγαπημένη στιγμή δεν νομίζω ότι μπορώ να επιλέξω (είναι πολλές), αλλά να βλέπεις μια εντελώς out of character Scully να λιώνει για τον σερίφη στη βερσιόν του Mulder μου φαίνεται είναι απ' τις τοπ Laughing Ή το αμίμητο "Go ahead... Dana" του Mulder gelio

Eπίσης τα Patient X/The Red & The Black είναι απ' τα καλύτερα επεισόδια μυθολογίας. Είχα ξεχάσει πόσο καλά ήταν.

Athina

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σχολιασμός επεισοδίων   Κυρ Αυγ 21, 2011 5:36 pm

H Fowley είναι κοτάρα... Όποτε την ξαναβλέπω αυτή τη γυναίκα ξαναεκνευρίζομαι, ένα περίεργο πράγμα. Καταρχήν είναι γριά και άσχημη, πώς πήγαινε ο Mulder μαζί της; Καλά για τη ζήλεια της Scully δε θα μιλήσω... Μόνο καπνούς απ' τα αυτιά που δεν έβγαζε! Πάντα θεωρούσα ότι το The End είναι το επεισόδιο που συνειδητοποιεί ότι είναι ερωτευμένη μαζί του. Και συγεκριμένα σ' αυτή την σκηνή, αφού τους βλέπει να κρατιούνται απ' το χέρι:
Μια εικόνα χίλιες λέξεις, είναι λες και την έχει χτυπήσει κεραυνός. Πάω στοίχημα ότι σκέφτεται ΓΙΑΤΙ ΤΟΝ ΑΚΟΥΜΠΑΕΙ ΑΥΤΗ;;;;;; gelio gelio
Και για να μιλήσω και γενικά για το επεισόδιο είναι εξαιρετικό το The End. Από τα καλύτερα season finales και δίνει και πολύ ωραία πάσα στην ταινία. Και γενικά όλη η 5η σεζόν είναι τοπ. Δηλαδή πέρα απ' το Kill Switch που δε με πολυενθουσιάζει (το βρήκα πολύ "μηχανικό" για τα γούστα μου αν και σε άλλους αρέσει πολύ) όλα τα άλλα επεισόδια είναι για τοπ βαθμολογίες. Κι ένα προσωπικό μου αγαπημένο, παρόλο που δε θεωρείται αυτό που λέμε κλασσικό, είναι το Mind's Eye. H Lili Taylor ήταν κάτι παραπάνω από εξαιρετική στο ρόλο της τυφλής κοπέλας. Και πάρα πολύ δικαίως υποψήφια για Emmy.

MariaS
Κουρούνα

Αριθμός μηνυμάτων : 6628

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σχολιασμός επεισοδίων   Δευ Σεπ 05, 2011 10:34 pm

Η GILLIAN ΛΕΕΙ ΠΩΣ ΕΛΠΙΖΕΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΝΑ ΒΓΕΙ ΝΕΑ ΤΑΙΝΙΑ.
Μου ακούγεται ολο και πιο πιθανο! cheers

katroulina
Καρακατίνα Κουβά

Αριθμός μηνυμάτων : 45968
Τόπος : Dreamland

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σχολιασμός επεισοδίων   Δευ Σεπ 05, 2011 10:37 pm

MariaS έγραψε:
Η GILLIAN ΛΕΕΙ ΠΩΣ ΕΛΠΙΖΕΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΝΑ ΒΓΕΙ ΝΕΑ ΤΑΙΝΙΑ.
Μου ακούγεται ολο και πιο πιθανο! cheers

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σχολιασμός επεισοδίων
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 3 από 4Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Telestars Boards :: Τηλεόραση :: Αγγλόφωνες σειρές :: The X-FILES-
Μετάβαση σε: