ΦόρουμΗμερολόγιοΣυχνές ΕρωτήσειςΑναζήτησηΚατάλογος ΜελώνΟμάδες ΜελώνΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 

Σχολιασμός επεισοδίων

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
MariaS
Κουρούνα

Αριθμός μηνυμάτων : 6630
Ημερομηνία εγγραφής : 11/04/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σχολιασμός επεισοδίων   Δευ Ιουλ 25, 2011 12:26 am

Καλά, ακόμα θυμάμαι με την ατάκα του ''Time for you to pucker up and kiss my ass'' είχα μείνει μετο στόμα ανοιχτό! Και δεν του έδειξαν και πολύ εμπιστοσύνη τα χαιβάνια, ιδιαίτερα η Scully. ooxi
To βιντεάκι τα σπάει, ειδικά το τέλος dunato gelio

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Συνδεδεμένος
Athina

Αριθμός μηνυμάτων : 1973

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σχολιασμός επεισοδίων   Τρι Ιουλ 26, 2011 1:52 am

Clyde Bruckman's Final Repose. Άλλο ένα επεισόδιο που είχα υποτιμήσει. Ο Darin Morgan ξαναχτυπά. Το στόρυ είναι γεμάτο από το κορυφαίο χιούμορ του (η ατάκα ότι ο Mulder θα πεθάνει από "αυτοερωτική ασφυξία" gelio νομίζω είναι all time classic πλέον), έχει πανέξυπνα plot twists και σ' ένα δεύτερο επίπεδο σε βάζει στη διαδικασία να αναρωτηθείς για το θέμα μοίρα. Το μέλλον μας είναι γραμμένο τελικά ή όχι; Αξίζει τον κόπο να προσπαθήσουμε να κάνουμε κάτι για να το αλλάξουμε ή "lo que sera, sera" που λένε; Τι θα γινόταν αν ο Bruckman είχε προειδοποιήσει όλους αυτούς τους ανθρώπους για το θάνατό τους όπως το Mulder; Καλά για την ΚΟΡΥΦΑΙΑ, ΚΟΡΥΦΑΙΑ, ΚΟΡΥΦΑΙΑ ερμηνεία του Peter Boyle δεν έχω κάτι να πω. Περιττό να πω ότι απ' την αρχή ως το τέλος του επεισοδίου γελούσα σαν το χαζοχαρούμενο μαζί του Ypoklisi Ypoklisi Ypoklisi Πραγματικά άξιο το Emmy Καλύτερου Ηθοποιού όπως κι αυτό Καλύτερου Σεναρίου το 1996. Because there are hits... and there are misses.

Athina

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σχολιασμός επεισοδίων   Παρ Ιουλ 29, 2011 3:16 am

Sure. Fine. Whatever. Όπως καταλαβαίνετε μόλις είδα Syzygy. gelio Ένα απ' τα απολαυστικότερα επεισόδια της 3ης σεζόν, πραγματικά. Ο Carter μπορεί να έχει γράψει και μερικά επεισόδια που δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο αλλά όταν έχει έμπνευση είναι εξαιρετικός. Το "hate him, hate him wouldn't wanna date him" νομίζω πρέπει να το υιοθετήσω ως σλόγκαν ( gelio ) και το στόρυ πολύ έξυπνα σ' αφήνει με την απορία, εν τέλει ζήλευε η Scully την ντεντέκτιβ ή η συμπεριφορά της ήταν αποτέλεσμα της ευθυγράμμισης των πλανητών;

Για το War Of The Coprophages φυσικά έχω εξίσου θετικά σχόλια (μοναδικός Darin Morgan και πάλι) με τη διαφορά ότι εκεί ήταν ξεκάθαρο ότι η Scully ζήλευε την "her name is Bambi???" gelio Για την ακρίβεια αυτή είναι η πρώτη φορά απ' την αρχή της σειράς που είδα ξεκάθαρη ζήλεια απ' την πλευρά της. Πολλοί φανς υπερβάλλουν νομίζω όταν λένε ότι ζήλευε ό,τι θηλυκό κυκλοφορούσε απ' την πρώτη μέρα που γνώρισε το Mulder. Και το "Scully, what are you wearing?" μαζί με το "I'm not gonna ask you if you just said what I think you just said because I know it's what you just said" νομίζω είναι classic lines πλέον. Κι ο Morgan για άλλη μια φορά έδωσε εξαιρετική δομή στο επεισόδιο.

Athina

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σχολιασμός επεισοδίων   Σαβ Ιουλ 30, 2011 12:18 am

Παιδιά σας αρέσει το Grotesque; Ρωτάω γιατί νομίζω δεν θεωρείται απ' τα κλασσικά επεισόδια. Εμένα μου αρέσει πάρα πολύ και νομίζω είναι λίγο υποτιμημένο γενικά απ' τους φανς. Απ' τα πιο σκοτεινά επεισόδια σε όλη την σειρά κι ο Duchovny δίνει μια απ' τις καλύτερες ερμηνείες του. Τον πιστεύεις 100%. Απ' τις τοπ στιγμές του Mulder στην σειρά αυτή η ιστορία. Αυτό ήταν και το αγαπημένο επεισόδιο του Kim Manners από την 3η σεζόν. Προφανώς όχι τυχαία.

MariaS
Κουρούνα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σχολιασμός επεισοδίων   Κυρ Ιουλ 31, 2011 1:46 am

Αθηνά, είμαστε το ίδιο πρόσωπο? dunato gelio
Πολλο'ι δεν το θυμούνται καν το συγκεκριμένο επεισόδιο, αλλά είναι πολύ καλό. Και απο τις λίγες φορές που το μυστήριο δεν είναι παραφυσικό..Για μένα μερικά απο τα καλύττερα επεισόδια είναι αυτά που δεν εχουν μέσα paranormal στοιχεια (Paper Hearts, irresistible, Beyond The Sea...)

Athina

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σχολιασμός επεισοδίων   Κυρ Ιουλ 31, 2011 2:03 am

Το Beyond The Sea δεν είχε εκείνον που έβλεπε οράματα; Συφωνώ όμως γενικά ότι είναι πολύ ενδιαφέροντα τα επεισόδια που δεν ασχολούνται με το παραφυσικό αλλά απλά με τη διαστροφή του ανθρώπινου μυαλού. Όπως λέει και το Grotesque "the monster we call madness"... Κι είναι ενδιαφέροντα γιατί όσο πιο κοντά σου το νιώθεις κάτι (ότι μπορεί να συμβεί και σε σένα και δεν είναι απλά sci-fi) τόσο πιο creepy γίνεται.

Athina

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σχολιασμός επεισοδίων   Τετ Αυγ 03, 2011 2:41 am

Μόλις είδα το τελευταίο επεισόδιο του 3ου κύκλου-Talitha Cumi-και θέλω για άλλη μια φορά να εκθιάσω τον Duchovny. Όπως στο One Breath όταν πέθαινε η Scully και στο Anasazi όταν βρήκε νεκρό τον πατέρα του, έτσι κι εδώ που πέθαινε η μάνα του έδωσε μια πολύ ευαίσθητη ερμηνεία. Αυτόν τον συνδυασμό οργής-πόνου-απελπισίας μ' αρέσει πάρα πολύ όπως τον βγάζει. Του το πιστεύεις το τρέμουλο στη φωνή κι ότι έχει φτάσει στα όριά του. Κι ειδικά σ' αυτό το επεισόδιο το ύφος πληγωμένου κουταβιού που είχε με τις πράσινες ματάρες του σε πρώτο πλάνο ήταν enamor enamor enamor Ήμουνα σε μια φάση "έλα Fox, αγόρι μου, να σε παρηγορήσω" gelio

Θα έπρεπε να σχολιάσω και το Pusher και το Jose Chung's From Outer Space αλλά τι να πω γι' αυτά τα επεισόδια... Δεν νομίζω ότι υπάρχει φαν που να μην τα αγαπάει και να μην τα έχει στη λίστα των κορυφαίων Ypoklisi

Athina

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σχολιασμός επεισοδίων   Πεμ Αυγ 04, 2011 3:57 am

Μόλις είδα το Home... Καλά είναι χαλαρά το πιο φρικιαστικό επεισόδιο της σειράς. Δεν μου κάνει εντύπωση που η FOX δεν το ξαναέδειξε ποτέ στις επαναλήψεις μετά την αρχική προβολή του. Εξαιρετικό φυσικά, αλλά από το δίδυμο Glen Morgan/James Wong (υπεύθυνοι για το υπέρτατο One Breath, τον Tooms και άλλα ωραία επεισόδια) τι άλλο θα μπορούσαμε να περιμένουμε. Κι άμα ξέρεις την συνέχεια πόσο ειρωνικά και θλιβερά ακούγονται όλα αυτά τα σχόλια για την Scully ως μητέρα... "Βρες έναν άντρα χωρίς ιστορικό γεννετικών ανωμαλιών που να σε αντέχει κι άρχισε να κάνεις τα Scullάκια" της είπε ο Mulder... Που να ξέρανε κι αυτοί κι εμείς τι τους περιμένει klaps Βασικά νομίζω ούτε οι ίδιοι οι σενεριογράφοι δεν το ξέρανε τότε.

Athina

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σχολιασμός επεισοδίων   Παρ Αυγ 05, 2011 4:40 pm

Ρε παιδιά γιατί παίρνει τόσο αρνητικές κριτικές απ' τους φαν το The Field Where I Died; Σοβαρά μιλάμε; Εμένα μου αρέσει πάρα πολύ. Το βρίσκω μια διαφορετική πινελιά στα X-Files. Καμία απ' τις περιβόητες ασυνέπειες του επεισοδίου που διάβασα να αναφέρουν δε μου φάνηκε ασυνέπεια. Νομίζω ότι μερικοί άνθρωποι προκειμένου να πουν ότι κάτι δεν είναι καλό πάνε και σκέφτονται κάτι απίθανα πράγματα... Ότι γιατί ο Mulder στην ύπνωσή του δεν είδε και τον Skinner, ότι πως γίνεται η Melissa του 1836 να θυμόταν ακριβώς την ημερομηνία των γεγονότων του Εμφυλίου και κάτι άλλα τέτοια παράξενα. Και φυσικά ΤΟ επιχείρημα που είδα ότι ενόχλησε πάρα πολλούς, ότι και καλά αυτό το επεισόδιο ακυρώνει την ιδέα ότι Mulder-Scully είναι αδερφές ψυχές γιατί αυτός στις προηγούμενες ζωές του αγαπούσε τη Melissa. Εγώ πειράζει που γελάω με κάτι τέτοια; Πληγώθηκε η καρδιά των shippers gelio To ότι σε όλες τις προηγούμενες ζωές του η Scully ήταν πολύ σημαντική γι' αυτόν δεν τους λέει τίποτα; Πολύ απλά ήρθε το πλήρωμα του χρόνου σ' αυτή τη ζωή για να είναι μαζί κι αυτή η ζωή είναι που μας ενδιαφέρει.

Επίσης η σκηνή της ύπνωσης του Mulder ερμηνευτικά ήταν επιπέδου Emmy. Τα Ypoklisi μου στον David. Eίμαι σίγουρη ότι αυτό το επεισόδιο ήταν ένας απ' τους λόγους που πήρε την υποψηφιότητα το 1997. Και μου άρεσε πάρα πολύ και η Kristen Cloke στο ρόλο της Melissa. Έκανε φοβερή δουλειά με τις πολλαπλές προσωπικότητες.

Πραγματικά ευτυχώς που υπάρχουν και γνώμες κριτικών που δίνουν σ' αυτό το επεισόδιο εξαιρετικούς ή πολύ καλούς βαθμούς γιατί αλλιώς θα άρχιζα να αμφιβάλλω για το γούστο μου. Πείτε μου κι εσείς οι άλλοι πως σας φαίνεται για να δω αν είμαι μόνη ή όχι.

MariaS
Κουρούνα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σχολιασμός επεισοδίων   Παρ Αυγ 05, 2011 6:24 pm

Κοίτα, οντως το επεισόδιο ήταν καταπληκτικό. Ερμηνείες, σκηνοθεσία, τα πάντα. Δεν θυμάμαι κάποια ασυνέπεια (εχω να δω και το επεισόδιο πόσο καιρό βέβαια dunato gelio )
Το θέμα με τις αδερφές ψυχές δεν με ενόχλησε τόσο (Ισως γιατί ποτέ δεν πίστεψα στην ιδεα? Τι να πω...)
Oμως, οπως είπες, είναι μια διαφορετική πινελιά των X Files. Υπερβολικά διαφορετική για μένα...Σαν να διασκεδάζεις σε μια συναυλία, και ο τραγουδιστής ξαφνικά να αρχίσει να απαγγέλει ποίηση Laughing Ατυχές παράδειγμα, το ξέρω, αλλά έτσι ένιωσα...Ισως είμαι κακή φαν, αλλά το ίδιο ισχύει και για το επεισόδιο που επικεντρώνεται στον Καπνιστή..
Αθηνά, τα καλύτερα επεισόδια σχολιάζεις πάντα. Και συμφωνώ με όσα λες. Να ανησυχώ? dunato gelio
Θα δούμε πως θα σχολιάσεις το Νever Again.. Αν συμφωνήσουμε κι εκεί, οκ, το χουμε! dunato gelio

Σχολιασμός επεισοδίων
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 4Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Telestars Boards :: Τηλεόραση :: Αγγλόφωνες σειρές :: The X-FILES-
Μετάβαση σε: