ΦόρουμΗμερολόγιοΣυχνές ΕρωτήσειςΑναζήτησηΚατάλογος ΜελώνΟμάδες ΜελώνΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 

Σχολιασμός επεισοδίων

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Athina

Αριθμός μηνυμάτων : 1973
Ημερομηνία εγγραφής : 11/04/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Σχολιασμός επεισοδίων   Δευ Ιουλ 18, 2011 1:37 am

Είπα να ανοίξω καινούριο τόπικ μιας και την ξανάπιασα την σειρά.

Είμαι στο 2ο κύκλο και μόλις είδα το One Breath. Ένα έχω να πω: Ypoklisi Ypoklisi Ypoklisi Ypoklisi Από τα αγαπημένα μου επεισόδια ever. Πάρα πολύ ανθρώπινο και πολύ ωραίες ερμηνευτικές στιγμές απ' τον Duchovny και το Mitch Pileggi. O 1ος κύκλος είναι καλός αλλά η σειρά δεν είχε απογειωθεί ακόμα. Με άριστα το 10 θα του έβαζα 7.5. Την παράσταση αν μη τι άλλο έκλεψε ο Tooms. Και να ρωτήσω, σας άρεσε εσάς πάρα πολύ το επεισόδιο Ice; Γιατί διάβασα ότι είναι λέει απ' τα αγαπημένα των φαν. Εγώ καλό το βρήκα αλλά ως εκεί, όχι τίποτα το τρομερά ιδιαίτερο.

MariaS
Κουρούνα

Αριθμός μηνυμάτων : 6628

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σχολιασμός επεισοδίων   Δευ Ιουλ 18, 2011 1:49 am

Το όλο arc με την απαγωγή της Scully είναι κάτσε καλά, εξαιρετικό γράψιμο, και ο Duchovny παίζει να δίνει της καλύτερες ερμηνείες του στην σειρά! Ypoklisi
Οσο για το Ice, νομίζω άρεσε γιατί εδραίωσε την σχέση Scully/Mulder. Είναι η πρώτη φορά που της δείχνει απόλυτη εμπιστοσύνη. Εμένα μ'αρεσε, αλλά σίγουρα δεν ήταν απο τα αγαπημένα μου..

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών
Athina

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σχολιασμός επεισοδίων   Τετ Ιουλ 20, 2011 2:06 am

Μα τι επεισοδιάρα που είναι το Irresistible!!! Ypoklisi Μόλις το είδα και πραγματικά νομίζω είναι απ' αυτά τα επεισόδια που δεν ξεπερνιούνται. Με θυμάμαι στην εφηβεία μου να έχω ανατριχιάσει κυριολεκτικά με τον Pfaster και τώρα ξανάπαθα το ίδιο. Τι creepy τύπος! Απ' τους all time classic κακούς των X-Files! Και φυσικά υπέροχος ο τρόπος που ξεδιπλώνεται ο χαρακτήρας της Scully και βλέπουμε ότι εκλαμβάνεται ως αδυναμία να δείχνει... αδυναμία. Η σκηνή που μιλάει στην ψυχολόγο είναι εξαιρετική. Gillian θεά Ypoklisi Όπως και η σκηνή στο τέλος που ξεσπάει στην αγκαλιά του Mulder πολύ συγκινητική.

Και το προηγούμενο επεισόδιο, το Aubrey, είναι πολύ ωραίο. Είναι απ' αυτά που δεν τα έχω δει πάρα πολλές φορές και δε θυμόμουν πόσο ενδιαφέρον ήταν.

Athina

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σχολιασμός επεισοδίων   Παρ Ιουλ 22, 2011 9:52 pm

Πείτε μου λίγο τη γνώμη σας για το Dod Kalm... Από τη 2η σεζόν, που πάνε Mulder-Scully κάπου στη θάλασσα της Νορβηγίας να εξερευνήσουν ένα πλοίο φάντασμα όπου όλοι γερνάνε πριν την ώρα τους. Σας άρεσε σαν επεισόδιο; Γιατί στο Ίντερνετ βρίσκω πολύ ανάμεικτες κριτικές. Άλλοι λένε ότι ήταν πολύ καλό ή και τέλειο κι άλλοι ότι ήταν χάλια. Εμένα μου άρεσε αρκετά, είχε και κάποιες πολύ ωραίες σκηνές (όπως αυτή που γράφει η Scully στο ημερολόγιο στο τέλος) αλλά δε θα το έβαζα ούτε στα καλύτερα ούτε στα χειρότερα. Ένα 7,5 θα του έβαζα.

MariaS
Κουρούνα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σχολιασμός επεισοδίων   Παρ Ιουλ 22, 2011 10:02 pm

Το συγκεκριμένο επεισόδιο το χαλάει πολύ το μακιγιάζ Laughing
Τώρα σαν επεισόδιο είχε καλή cinematography και ιστορία, αλλά δεν ήταν ούτε ξεκαρδιστικό, ούτε είχε πολύ αγωνία, ούτε και δράμα. Μια μέση κατάσταση, οπότε δεν θα μπορούσα να το βάλω σαν αγαπημένο μου. Αλλά σίγουρα δεν ήταν και χάλια..

Athina

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σχολιασμός επεισοδίων   Παρ Ιουλ 22, 2011 10:40 pm

Το διάβασα αυτό στις αρνητικές κριτικές για το μακιγιάζ ότι δεν άρεσε αλλά εμένα δε με χάλασε. Πειστικό το βρήκα. Αλλά ναι, σαν επεισόδιο ήταν αυτό που λες-μια μέση κατάσταση.

Athina

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σχολιασμός επεισοδίων   Σαβ Ιουλ 23, 2011 1:20 am

Δεν ξέρω γιατί μέχρι τώρα είχα υποτιμήσει τόσο το εξαιρετικό Humbug. Πραγματικά δεν ξέρω πόσα Ypoklisi Ypoklisi Ypoklisi Ypoklisi να βάλω. Δεν το είχα στη λίστα των αγαπημένων μου κι έκανα πάρα πολύ κακώς. Συνδυάζει άψογα την αγωνία για το ποιός είναι ο δολοφόνος (χωρίς ποτέ να γίνεται προβλέψιμο), τα κωμικά στοιχεία και το ανθρώπινο κομμάτι της υπόθεσης, χωρίς να μας παρουσιάζει τα άτομα που είναι "διαφορετικά" ως κάποιους που θα πρέπει να λυπηθούμε αλλά ως κανονικούς ανθρώπους που ζουν μια κανονική ζωή. Στην τελική αντί να λυπηθείς τον νάνο ή αυτόν που πάσχει από ιχθύαση π.χ. καταλήγεις μάλλον να λυπηθείς το Mulder. Ποιοί ήταν πιο ευτυχισμένοι, αυτοί-που είχαν την αγάπη και τον σεβασμό των γύρω τους ή εκείνος-που παρά την τέλεια εμφάνισή του είναι "ξεπεσμένος" στο υπόγειο του FBI κι όλοι οι συνάδελφοί του τον κοροϊδεύουν και τον θεωρούν παρανοϊκό; Και πάλι Ypoklisi Ypoklisi Ypoklisi Ypoklisi Αλλά δε θα μπορούσα να περιμένω τίποτα λιγότερο από τον εξαιρετικό Darin Morgan που μας έχει χαρίσει κι άλλα "διαμαντάκια" κατά τη διάρκεια της σειράς (Pusher, Syzygy, Small Potatoes κτλ.).

MariaS
Κουρούνα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σχολιασμός επεισοδίων   Σαβ Ιουλ 23, 2011 2:03 am

Το Ηumbug είναι καταπληκτικό! Ειδικά ο Dr Blokchead.
Η εισαγωγη πανέξυπνη, είχα μείνει την πρώτη φορά που το είχα δει. Περιμένεις ένα τέρας, και ξαφνικά αποδυκνείεται πως το ''τέρας'' απλά παίζει με τα παιδάκια του!
Απο κει και πέρα, παρότι είχε απίστευτα έξυπνο χιούμορ, αντιμετώπισε και θέματα όπως η προκατάληψη και η διαφορετικότητα.

Athina

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σχολιασμός επεισοδίων   Σαβ Ιουλ 23, 2011 3:26 am

Όλο το guest cast ήταν εξαιρετικό σ' αυτό το επεισόδιο. Στην σκηνή που πάνε Mulder-Scully στο ξενοδοχείο και τους αρχίζει ο νάνος ξενοδόχος Mr. Nutt ένα λογύδριο σχετικά με το πως δεν πρέπει να βγάζουμε βιαστικά συμπεράσματα για κάποιον βασιζόμενοι στην εμφάνισή του ήταν να ξεραίνεσαι στο γέλιο, αλλά ταυτόχρονα έλεγες και πόσες αλήθειες λέει!

Athina

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σχολιασμός επεισοδίων   Δευ Ιουλ 25, 2011 12:19 am

Μόλις είδα την εξαιρετική τριλογία Anasazi/The Blessing Way/Paper Clip. Από τα αγαπημένα μου επεισόδια μυθολογίας σε όλη την σειρά. Παίρνουν 10 στα 10. Καταφέρνουν και τα τρία να σε έχουν στην πρίζα καθ' όλη τη διάρκειά τους. Ξεχωρίζω την κλασσική πλέον σκηνή όπου η Scully πυροβολεί το Mulder στην προσπάθειά της να τον αποτρέψει απ' το να σκοτώσει τον Krycek, την πολύ ωραία συναισθηματική ερμηνεία του Duchovny όταν βρίσκει νεκρό τον πατέρα του (το τηλεφώνημα στην Scully ήταν επιπέδου One Breath), την επίσης κλασσική σκηνή όπου Scully-Skinner βγάζουν όπλο ο ένας στον άλλον και τον τρόπο που καταφέρνει να βγάλει απ' τα ρούχα του τον-πάντα-ψύχραιμο-Smoking Man-o Skinner. Αν μη τι άλλο λατρεύεις τον Assistant Director σ' αυτό το επεισόδιο και τον τρόπο που είναι πάντα ένα βήμα μπροστά από τους συνομώτες και προστατεύει τους πράκτορές του. Κι επειδή αγαπάμε πολύ Walter να κι ένα γαμάτο βιντεάκι που βρήκα:
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Σχολιασμός επεισοδίων
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 4Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Telestars Boards :: Τηλεόραση :: Αγγλόφωνες σειρές :: The X-FILES-
Μετάβαση σε: