ΦόρουμΗμερολόγιοΣυχνές ΕρωτήσειςΑναζήτησηΚατάλογος ΜελώνΟμάδες ΜελώνΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 

Σχολιασμός επεισοδίων

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 5, 6, 7 ... 11 ... 17  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Athina

Αριθμός μηνυμάτων : 1976
Ημερομηνία εγγραφής : 11/04/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σχολιασμός επεισοδίων   Πεμ Απρ 05, 2012 12:10 am

Κώστα, έχω δει τα 6 πρώτα επεισόδια.

Μου αρέσει μέχρι στιγμής η σειρά. Το ξέρω, βέβαια, ότι είναι νωρίς να το πω ακόμα, αλλά νομίζω περισσότερο από τη Χήρα. Από παραγωγή βέβαια είναι σαν να βλέπω βραζιλιάνικη δεκαετίας '80 αλλά δεν με απασχολεί ιδιαίτερα αυτό. Η ιστορία είναι πρωτότυπη κι οι χαρακτήρες μου τραβούν το ενδιαφέρον.

Αυτός που μου δημιουργεί τα πιο ανάμεικτα συναισθήματα είναι ο Eduardo. Υπάρχουν στιγμές που με σκιάζει η ψυχρότητά του (έχει ένα βλέμμα κάπως), άλλες που με κάνει να τον λυπάμαι (μου έκανε εντύπωση που έδειξε να ενδιαφέρεται έστω και λίγο για το παιδί που παράτησε) και μ' αρέσει που έχει και χιούμορ ο χαρακτήρας. Τι γέλιο, ΜΑ ΤΙ ΓΕΛΙΟ, εκεί που λέει η Angela ότι πρέπει να πάει μαζί με τη Lily για να μη τη βιάσουν κι αυτός: "Ποιός θα βιάσει τη Lily, χαρά της θα είναι" dunato gelio Ειλικρινά καθόμουν σαν την ηλίθια και γελούσα πόση ώρα μόνη μου.

Στο Diablo αυτό που έχω ξεχωρίσει μέχρι στιγμής είναι την τόλμη του. Μ' αρέσει που ρισκάρει με την Angela, το πως την έπιασε και της μίλησε στην εκδήλωση, μετά που μπήκε στο δωμάτιό της για να της επιστρέψει την τσάντα και φυσικά το ωραιότερο ήταν τα κερατάκια στη φωτογραφία του Eduardo dunato gelio Τι γέλιο εκεί που δείχνει η Angela τη φώτο στη Lily Laughing

H Angela είναι γλυκιά και συμπαθητική και βλέπω ότι από πολύ νωρίς έχει αρχίσει να την μπερδεύει η σχέση της με το Juan... Απ' τη μια της προκαλεί φόβο, απ' την άλλη όμως χάρηκε που τον είδε και θέλει να τον ξαναδεί... Και το φιλί νομίζω της άρεσε γιατί μετά το σκεφτόταν. Μ' άρεσαν και οι σκηνές της με τη Yazmin (η μέρα με την νύχτα αυτές οι δύο Laughing )

Συμπαθώ επίσης και τη Lily και τη Yazmin. Η μάνα του Juan πάλι πολύ ελαφρόμυαλη μου κάνει. Δεν είναι να απορεί κανεί πώς έγινε ο γιός της αυτό που έγινε.

mkostas
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 31917
Ημερομηνία εγγραφής : 10/04/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σχολιασμός επεισοδίων   Πεμ Απρ 05, 2012 12:37 am

Το έκτο επεισόδιο σου έπαιξε ολόκληρο; Γιατί εμένα μου σταμάταγε 10 λεπτά πριν το τέλος. Το τελευταίο part είναι στο youtube βέβαια. Παρεμπιπτόντως, κρίμα που δεν ανέβασαν αυτή τη version. Έχει απείρως καλύτερο ήχο.

Για τον Eduardo μην ανησυχείς, δε θα σε κάνει να τον λυπάσαι για πολύ ακόμα lmao Αν και το θέμα με το παιδί του είναι κάπως ευαίσθητο... Δε ξεχνώ ότι το παιδί του δουλεύει γι'αυτόν και όχι ακριβώς σε κάτι νόμιμο. Γενικά είναι απ'αυτούς τους χαρακτήρες που δε θέλω καν να τους βρω ελαφρυντικά και δε μπαίνω στη διαδικασία. Γιατί η εκμετάλλευση ανηλίκου είναι από τα χειρότερα εγκλήματα κατά τη γνώμη μου.

Η ατάκα στη Lili πάντως ήταν όντως κορυφαία lmao Είναι που είναι απελπισμένη η δόλια γιατί δε σταυρώνει γκόμενο για γκόμενο, ακούει και τέτοια σχόλια από τον Eduardo... dunato gelio

Οι σκηνές στην εκδήλωση ανάμεσα σε Juan Diablo-Angela είναι από τις αγαπημένες μου. Σε αυτές άρχισε το ζευγάρι να με πείθει. Η διαφορά ηλικίας μου είχε κάνει πολύ κάπως. Πέρα απ'το ότι κάθεται πιο δύσκολα η χημεία σε τέτοιες περιπτώσεις, τέτοιου είδους ιστορίες σαν πρωταγωνιστικές με κουράζουν. Αλλά στη συγκεκριμένη αυτό είναι το μικρότερο πρόβλημα gelio Τουλάχιστον για αυτούς τους 2.

Η μάνα του Juan ονειρεύεται ακόμα πως είναι η σταχτοπούτα και πως ο Eduardo είναι ο πρίγκηπας της. Απορίας άξιο πως μπορεί και είναι τόσο ονειροπόλα και τα ζει όλα σαν παραμύθι, με όλα όσα έχει περάσει. Αυτή είναι η ασπίδα της βέβαια. Αλλά είναι και η αιτία που δε μπορεί να ελέγξει τον Juan Diablo. Εκείνος από μικρός είχε πολύ πιο ισχυρή προσωπικότητα από εκείνη, ήταν αδύνατον να την δει σαν πρότυπο.

Άσχετο, οι δυο πρώτοι τίτλοι της σειράς ήταν "Juan Diablo" και "Se lo llevo el Diablo". Ο δεύτερος αναφέρεται σε Juan Diablo-Eduardo. Και τελικά επιλέχτηκε αυτός εδώ γιατί αν και κάνει την αναφορά στον έναν από τους τρεις, η έκφραση τους αφορά ΚΑΙ τους 3. Κυριολεκτικά όμως dunato gelio Η πρωτοτυπία της σειράς φαίνεται κι από τον τίτλο πάντως.

Athina

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σχολιασμός επεισοδίων   Πεμ Απρ 05, 2012 1:06 am

Όχι δεν έπαιξε ολόκληρο το 6. Απ' το youtube το είδα το τελευταίο κομμάτι.

Για τον τίτλο κι εγώ το σκέφτηκα, εκεί που είπε η Lili "por que diablos..." κάτι για τη Yazmin, το συνέδεσα ότι θα αφορά και τους πρωταγωνιστές. Είναι όντως έξυπνος.

mkostas
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σχολιασμός επεισοδίων   Πεμ Απρ 05, 2012 1:16 am

To Se lo llevo el Diablo πάντως είναι εξίσου έξυπνος. Ίσως όμως λίγο πιο κωμικός απ'ότι ταιριάζει στη σειρά.

Όσο για τη παραγωγή... Συγκριτικά με άλλες κολομβιανές του 90 είναι πολύ καλή. Ειδικά του RCN ήταν ΤΡΑΓΙΚΕΣ. Σχεδόν καταλαβαίνω δηλαδή αυτό που πάνε να κάνουν... Να κάνουν remake διάφορες παλιές, που ποτέ δε θα παιχτούν στη Κολομβία, γιατί είναι αδύνατον να πουλήσουν τις original. Και της Cenpro το Cartas de Amor που είδα έμοιαζε με σειρά του 70 και ήταν του 97. Ή το Perro amor ήταν πολύ πιο φτηνό από τον Diablo. Αλλά σε αυτή συγχωρείται γιατί ξεκίνησε παραγωγή το 94 και το 96 κατέρρευσε η οικονομία της χώρας. Και το 99 πτώχευσε κιόλας. Και δυστυχώς δεν άντεξε οικονομικά και έκλεισε... Κρίμα γιατί και ο Diablo και το Perro amor είναι πάρα πολύ ξεχωριστές σειρές. Κι έχω ακούσει τα καλύτερα για το Tiempos dificiles, το La otra mitad del sol και γενικά όλα όσα έκανε η συγκεκριμένη εταιρία. Το ότι διαβάζω τις ιστορίες των σειρών της και αισθάνομαι πως διαβάζω κάτι καινούργιο, τα λέει όλα!!

kally

Αριθμός μηνυμάτων : 1154
Ημερομηνία εγγραφής : 18/05/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σχολιασμός επεισοδίων   Παρ Απρ 06, 2012 12:45 am

Athina, to porque diablos sou aresei perissotero apo to la viuda??? Sugkrineis prwta epeisodia h to la viuda oloklhro?????

Emena mou arese para polu. Apo tis agaphmenes mou seires kai noubeles. Alla oxi toso oso to la viuda de la mafia. Oute toso to novia para dos, to cartel kai h saga. Pou apoteloun to top latremenwn mou seirwn. Alla paei meta apo autes....

Kalh arxh omws. Kai an sou arese h arxh eimai sigourh oti tha sou aresei perissotero h sunexeia. Kai parolo pou se kapoio shmeio meta th mesh ginetai ligo argo.. Ta teleutaia 20-25 epeisodia einai epika!!!!!!!!!!

Auth h seira einai polu estiasmenh stous prwtagwnistes ths.. Kai kuriws ston prwtagwnisth ths. Se shmeio pou adikei ligo tous upoloipous xarakthres, ton doulepsane parapanw.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών
mkostas
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σχολιασμός επεισοδίων   Παρ Απρ 06, 2012 3:02 pm

Εγώ τη σειρά τη θεωρώ αρκετά καλύτερη από τη Saga. Πιο γρήγορη, χωρίς να έχει τα σκαμπανεβάσματα που έχει η Saga και πιο γεμάτη. Και μ'άρεσε περισσότερο από το Καρτέλ και το Novia para dos, χωρίς να είναι τόσο καλογραμμένη όσο αυτά τα δύο.

Είναι πολύ ξεχωριστή σειρά. Πολύ τολμηρή, πολύ πιο μπροστά από την εποχή της. Σπάει πολλά στερεότυπα, χειρίζεται εξαιρετικά πάρα πολλά ταμπού χωρίς να γίνεται βαριά, έχει εξαιρετικό μαύρο χιούμορ, κορυφαίο πρωταγωνιστικό ζευγάρι, φοβερό κακό και έναν από τους καλύτερους πρωταγωνιστικούς ρόλους. Δοσμένο στον καλύτερο ηθοποιό που θα μπορούσαν να βρουν και ύστερα από μήνες άπειρων κάστινγκ. Ο Cardona μόνο έκανε 12 δοκιμαστικά για τον ίδιο ρόλο και ήταν ο τελευταίος που είδαν gelio

Τότε οι σεναριογράφοι δεν είχαν την εμπειρία που είχαν αργότερα στη Χήρα... Ούτε αυτή που είχαν στο Novia para dos. Που ήταν εξίσου προσεγμένο το σενάριο με αυτό της Χήρας και με πιο πολυσύνθετους ακόμα χαρακτήρες... Αλλά είχαν τη φρεσκάδα κι έγινε σε μια εποχή που η κολομβιανή τηλεόραση ήταν στο απόγειο και δεν υπήρχε η λογοκρισία. Και είναι πολύ βασισμένη σε πραγματικά γεγονότα και πρόσωπα. Η Angela είναι βασισμένη σε ψυχολόγο που δουλεύει σε αναμορφωτήριο. Που δεν έμπλεξε τόσο πολύ με κανέναν κρατούμενο όμως. Και για να χτίσουν τον ρόλο του Juan Diablo, βασίστηκαν σε αναλύσεις πολλών διαφορετικών κρατούμενων σε αναμορφωτήριο, σε άπειρες έρευνες της Nubia Barreto και γι'αυτό τους βγήκε τόσο ξεχωριστός. Ο Eduardo επίσης είναι βασισμένος σε αληθινό πολιτικό. Η Lili και αυτή είναι βασισμένη σε φίλη των σεναριογράφων και με αυτή την ιστορία θέλησαν να της στείλουν μήνυμα... Και όλα αυτά δίνουν πολύ ρεαλισμό στη σειρά.

Αν την έκαναν χρόνια αργότερα, με την εμπειρία που απέκτησαν αργότερα, δεν αποκλείεται να μου άρεσε τόσο όσο και η Χήρα. Ή και περισσότερο. Τώρα βέβαια Χήρα και ξερό ψωμί... Γιατί όλοι της οι χαρακτήρες ήταν στο επίπεδο του Eduardo... Όχι σαν τον Juan Diablo βέβαια, αλλά καλύτεροι από όλους τους άλλους χαρακτήρες του Diablo. Κι αυτός είναι ο βασικός λόγος που μ'άρεσε και περισσότερο.

mkostas
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σχολιασμός επεισοδίων   Δευ Απρ 16, 2012 12:13 am

Αθηνά, που βρίσκεσαι στη σειρά;

Εγώ είμαι στο επεισόδιο 113. Δεν έχω δει πολύ τελευταία αλλά έχω μπει για τα καλά στη τελική ευθεία. Και με βάση μια σκηνή που είχε στα τελευταία, ήθελα να σε ρωτήσω πως σου φαίνονται τα αστεία του Eduardo και οι καυστικές ατάκες που πετάει σε διάφορα σημεία.

Athina

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σχολιασμός επεισοδίων   Τρι Απρ 17, 2012 11:43 pm

Κώστα, δεν έχω συνεχίσει άλλο. Θα το κάνω κάποια στιγμή αλλά μάλλον μετά τις γιορτές.

mkostas
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σχολιασμός επεισοδίων   Τρι Απρ 17, 2012 11:49 pm

Α οκ. Εγώ στις γιορτές είναι που ορμάω περισσότερο στις σειρές επειδή είμαι Τρίκαλα lmao

mkostas
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σχολιασμός επεισοδίων   Παρ Απρ 27, 2012 11:28 pm

lloradera lloradera lloradera lloradera lloradera lloradera lloradera lloradera

Όσες φορές κι αν το δω αυτό το φινάλε θα ναι σαν να το βλέπω για πρώτη φορά. Σαν κατάληξη, δεν είναι το αγαπημένο μου, είναι όμως από τα καλύτερα και τα πιο πρωτότυπα. Αλλά σαν περιεχόμενο επεισοδίου... ΜΑΚΡΑΝ το πιο συγκλονιστικό φινάλε και το πιο συγκλονιστικό επεισόδιο Ypoklisi Ypoklisi Ypoklisi Ypoklisi Ypoklisi

Δε θα σταματήσω ποτέ να αναρωτιέμαι πως είναι δυνατόν να γράφτηκε μια τέτοια ιστορία πριν τόσα πολλά χρόνια. Σήμερα σειρές σαν αυτή, ειδικά σε format τηλενουβέλας, δεν υπάρχουν!!

Σχολιασμός επεισοδίων
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 6 από 17Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 5, 6, 7 ... 11 ... 17  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Telestars Boards :: Τηλεόραση :: Λατινοαμερικάνικες σειρές :: Σειρές :: ¿Por qué diablos?-
Μετάβαση σε: